Rząd przyjął autopoprawkę do budżetu

3,7 proc. wyniesie w przyszłym roku wzrost gospodarczy – taką autopoprawkę do budżetu na przyszły rok przygotowało Ministerstwo Finansów. W ślad za obniżeniem wskaźnika wzrostu, trzeba dokonać zmiany planu wydatków i dochodów państwa.

Konfederacja Pracodawców Polskich w kolejnych swoich ocenach projektów przyszłorocznego budżetu wskazywała na zawyżenia przyszłorocznych projekcji wskaźników makroekonomicznych. Kiedy rząd wiosną zakładał 5 proc. dynamikę przyszłorocznego PKB, KPP sugerowała większy umiar i przyjęcie wzrostu 4,5 proc. Kiedy pod presją wydarzeń w gospodarce światowej rząd założył 4,8 proc., KPP wskazywała, że dynamika sięgnie najwyżej 4 proc. Optymizm rządu przełożył się na nadmiernie optymistyczne projekcje dochodów i na nadmierne – zdaniem KPP – wydatki.

Dziś trzeba przygotować się na urealnienie – na znaczne cięcia w planach dochodów i wydatków. Bowiem i tym razem prognoza może być zbyt ambitna, a dalsze wydarzenia przerosną obecną sytuację.

W projekcie ustawy budżetowej, nad którą trwają prace w Sejmie, zapisano, że dochody wyniosą 303.544.670 tys. zł, natomiast wydatki osiągną wysokość 321.744.670 tys. zł. Deficyt budżetu państwa w 2009 r. wyniesie 18.200.000 tys. zł. Przynajmniej kwota dochodów będzie musiała ulec zmniejszeniu. Wpływy z podatku dochodowego oraz podatków pośrednich, planowane na 252 mld zł (większe o 9,4 proc. od tegorocznych) zapewne trzeba będzie zmniejszyć o kilka miliardów złotych.

Ograniczenia w dochodach mogą przynieść uszczerbek rzędu 6 – 10 mld zł. W jaki sposób rząd będzie starał się zatkać tę lukę? Utrzymanie deficytu na zaplanowanym poziomie, spójnym z założeniami „Programu konwergencji. Aktualizacja 2007 r.”, jest jednym z głównych priorytetów gospodarczych państwa. Ze względów prestiżowych, ale także w związku z planami przystąpienia Polski do strefy euro, deficyt będzie pozostawiony bez zmian. Rząd prawdopodobnie pójdzie drogą minimalizowania spadku dochodów i cięć wydatków. Będzie szukał źródeł wzrostu dochodów podatkowych, w tym od przedsiębiorstw.

Zdaniem Konfederacji urealniając budżet trzeba pamiętać o tym, by nie osłabić gwarancji naszego bezpieczeństwa – polskiej przedsiębiorczości. Oszczędności trzeba szukać po stronie społecznej budżetu. Nie można rezygnować z wydatków na infrastrukturę drogową, tak samo, jak nie można napełniać kiesy rezygnując z reformy VAT i rozszerzania zakresu niektórych podatków. Trzeba też konsekwentnie wprowadzić reformę emerytalną. Brak takich działań odbije się negatywnie na przedsiębiorstwach i na konkurencyjności polskiej gospodarki.

* * *

Konfederacja Pracodawców Polskich jest największą i najstarszą organizacją pracodawców w Polsce. Powstała w listopadzie 1989 roku. Reprezentuje ponad 6000 firm, zatrudniających przeszło 2 mln pracowników. 82 proc. z nich to firmy prywatne. Konfederacja jest uznanym partnerem społecznym w Polsce i w Europie. Prezydentem KPP jest Andrzej Malinowski, który jest także I wiceprezydentem Europejskiej Organizacji Pracodawców Przedsiębiorstw Publicznych CEEP.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Samorządowcy apelują o mobilizację i udział w wyborach

W najbliższą niedzielę o najwyższy urząd w państwie powalczy Rafał Trzaskowski i..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..