Szansa dla rozwoju infrastruktury

Dobra wiadomość dla prywatnych inwestorów. Komisja Gospodarki Narodowej Senatu przyjęła, uchwalona w listopadzie przez Sejm, Ustawę o partnerstwie publiczno – prywatnym. Konfederacja Pracodawców Polskich popiera znaczące i idące w dobrym kierunku zmiany. Ich zdaniem, uelastycznią one realizację przedsięwzięć w formule PPP i spowodują większą aktywność podmiotów publicznych oraz prywatnych.

Konfederacja Pracodawców Polskich zdecydowanie popiera rezygnacje z obowiązku przeprowadzania analiz przed realizacją projektu, które do tej pory stanowiły jedną z głównych przeszkód i nie zachęcały ani podmiotów publicznych, ani prywatnych do korzystania z formuły PPP. Co więcej, wysoki koszt analiz zniechęcał potencjalnych inwestorów, gdyż ich wyniki często prowadziły do wniosku, że formuła PPP – w ocenie
urzędników - nie będzie rozwiązaniem korzystnym.

Na poparcie zasługuje również na nowo określony tryb wyboru partnera prywatnego, który zgodnie z przyjętymi przez sejm zapisami, będzie zależał od formy jego wynagrodzenia. Na bazie obecnej ustawy wyboru partnera dokonuje się na podstawie przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Nowa regulacja przewiduje dwa warianty: wybór partnera w trybie dialogu konkurencyjnego zgodnie z tym prawem albo udzielenie koncesji w trybie nowo powstającej ustawy o koncesjach na roboty budowlane i usługi. Takie rozwiązanie doprowadzi do większej „przejrzystości” procesu wyboru partnera. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że w ustawie zrezygnowano ze szczegółowego określenia zakresu i treści umowy o PPP, pozostawiając tą kwestie do uzgodnień pomiędzy samymi partnerami. W ocenie Konfederacji Pracodawców Polskich, takie rozwiązanie powinno w znacznym stopniu ułatwić, a jednocześnie zachęcić obie strony do podejmowania współpracy.

Za korzystną uznana została także zmiana, która dzięki nowej regulacji pozwoli na rozpatrywanie spraw z zakresu PPP w postępowaniu odrębnym w sprawach gospodarczych. KPP uważa, że znacznie to przyspieszy rozwiązywanie sporów. Nowe przepisy są elastyczną podstawą prawną dla PPP i szansą dla rozwoju infrastruktury. Nabiera to szczególnego znaczenia w świetle polskich przygotowań do organizacji EURO 2012. Dzięki tym przepisom rozszerzony zostanie obszar działalności przedsiębiorstw, co pozwoli im lepiej znieść, spodziewany okres spowolnienia gospodarczego.

Konfederacja Pracodawców Polskich ma jednak obawy związane z jednocześnie toczącymi się pracami nad Ustawą o koncesjach na roboty budowlane lub usługi, która także została przyjęta na posiedzeniu Komisji Gospodarki Narodowej. Bliźniaczo podobne założenia przewiduje nowa ustawa o PPP. Uchwalenie dwóch, tak zbliżonych regulacji, może ponownie doprowadzić do sytuacji, w której przepisy ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym pozostaną martwe, a zainteresowane podmioty będą korzystać ze sprawdzonych już „narzędzi” pomijając formułę PPP.

* * *

Konfederacja Pracodawców Polskich jest największą i najstarsza organizacja pracodawców w Polsce. Powstała w listopadzie 1989 roku. Reprezentuje ponad 6000 firm, zatrudniających przeszło 2 miliony pracowników. 82 proc. z nich to firmy prywatne. Konfederacja jest uznanym partnerem społecznym w Polsce i w Europie. Prezydentem KPP jest Andrzej Malinowski, który jest także I wiceprezydentem Europejskiej Organizacji Pracodawców Przedsiębiorstw Publicznych CEEP.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA