Podatki nie dla wszystkich korzystne

Od 1 stycznia 2009 roku zmieniły się stawki podatkowe: z 19, 30 i 40 proc. na 18 i 32 procent. Wejście w życie dwóch stawek podatkowych, po dwuletnim okresie oczekiwania, to najbardziej odczuwalna zmiana dla podatników. Konfederacja Pracodawców Polskich podkreśla jednak, że zmiany te nie w pełni realizują postulaty przedsiębiorców, a zamiast uprościć system podatkowy, komplikują go jeszcze bardziej.

Obniżenie stawki PIT może spowodować straty u osób prowadzących działalność gospodarczą, a korzystających do tej pory ze stawki liniowej. KPP wskazuje na fakt, że przedsiebiorcy będący osobami fizycznymi, a szczególnie ci, których roczny dochód nie przekracza 85 528 PLN, prawdopodobnie będą decydować się na opodatkowanie na zasadach ogólnych. Jeśli jednak ich przychody wzrosną szybciej niż zakładali, to może się to dla nich okazać nieopłacalne. Wtedy bowiem, co najmniej przez pewien czas, będą musieli płacić wyższy, 32-procentowy PIT zamiast 19-procentowej stawki liniowej. Z pewnością nie będzie to sprzyjało przejrzystości systemu podatkowego, a wprowadzi tylko niepotrzebny chaos. Natomiast oczekiwane pozytywne rezultaty w postaci pobudzenia konsumpcji, czy ożywienia gospodarki mogą okazać się niewielkie ze względu na kryzys na rynkach finansowych i ograniczenie tempa rozwoju gospodarczego, które zmuszać będą raczej do oszczędności niż do zwiększania wydatków.

Jakość naszej gospodarki w dużej mierze zależy od warunków jakie stwarza się przedsiębiorcom – głównie pracodawcom i inwestorom. Dlatego też, zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich, pierwszym krokiem rządu w kierunku polepszenia sytuacji gospodarczej powinno być przyspieszenie pracy nad obniżeniem podatku PIT płaconego przez prowadzących własna działalność oraz uproszczenie całego systemu podatkowego tak, aby był on przyjazny dla przedsiębiorców.

* * *

Konfederacja Pracodawców Polskich jest największą i najstarszą organizacją pracodawców w Polsce. Powstała w listopadzie 1989 roku. Reprezentuje ponad 6000 firm, zatrudniających przeszło 2 mln pracowników. 82 procent z nich to firmy prywatne. Konfederacja jest uznanym partnerem społecznym w Polsce i w Europie. Prezydentem KPP jest Andrzej Malinowski.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA