Rewitalizacja okiem internauty

Rewitalizacja jest to działanie skupione na ożywieniu zdegradowanych obszarów miast, np. poprzemysłowych, którego celem jest znalezienie dla nich nowego zastosowania i doprowadzenie do stanu, w którym obszary zmieniają swoją funkcję.

Wiele lat temu, Rada Miasta przyjęła uchwałę dotytczącą rewitalizacji włocławskiego starego miasta i tak powstał Lokalny Program Rewitalizacji. Wiele było zapowiedzi, wiele podobno jest projektów w przygotowaniu. Nie zaprzeczam – rewitalizacja na niektórych płaszczyznach przyjęła dobrą formę – Wzorcownia, zapowiedź przebudowy bulwarów, Placu Wolności oraz Zielonego Rynku, Browar B. Nie należy jednak zapominać, że „jedna jaskółka wiosny nie czyni”. Jak wiadomo dosyć niedawno Rada Miasta Włocławek jednogłośnie przyjęła projekt przekazania wielu wartościowych nieruchomości na terenie Starego Miasta firmie MTBS. Firma ta, jest już w posiadaniu takich terenów jak przy ulicach: Przedmiejskiej, Cichej, Cygance i Chłodnej. Prezes MTBS dodaje, że chcą się włączyć w procesy rewitalizacyjne i jak to ujmuje, „Jesteśmy sprawdzonym podmiotem, który może podnieść tę rękawicę”. No właśnie. Dotychczas firma ta zaprezentowała nam bloki o przeznaczeniu głównie dla osób średnio zamożnych. Bloki na Celulozowej, Robotniczej, Św. Antoniego, Chmielnej.

Chyba każdy z państwa przyzna czytających ten list, że budynki te nie słyną ze wspaniałej architektury. Radni miasta godząc się na taki ruch, którym było przekazanie tych terenów zaprzecza swoim wcześniejszym ustaleniom. Jeżeli chcemy ożywić teren włocławskiej starówki, to potrzebujemy o wiele ambitniejszych inwestycji. Powinniśmy w tym procesie wzorować się na naszym sąsiedzie, jakim jest Toruń. Budynkami średniej klasy nie ożywimy tego rejonu. Pomijając przymus zniwelowania patologii istniejącej w tym rejonie miasta, to potrzeba tam budynków biurowych, usługowych, rozrywkowych. Większość ludzi, przemierzając deptaki, stare miasta ma zamiar wstąpić do jakieś znanej restauracji, sklepu z markową odzieżą, czy też kosmetykami, a wieczorem wstąpić do dyskoteki. Tego potrzeba na starym mieście. Trzeba wykorzystać potencjał drzemiący na tych wolnych placach, które można zabudować budynkami biurowymi, handlowymi, rozrywkowymi czy też usługowymi.

Na międzynarodowym Forum Skyscrapercity ubolewano głównie nad przekazaniem terenu przy ul. Cyganka. Teren tam mógłby być sprzedany firmie bardziej ambitniej i bardziej docenianej, szczególnie w projektach rewitalizacyjnych. Cytując jednego z użytkowników Forum Skyscrapercity, Ravalskiego: „Niemniej wychodzi, że średnio za metr wszystkich działek cena wynosi 264 zł, a na Cygance, czyli najatrakcyjniejszym gruncie 182 zł...”. Budynki na starym mieście powinny być ambitne i nawiązywać do starej architektury miasta, tworzyć pierzeję. Teren na Cygance również mógłby być wykorzystany do celów kulturalnych. Jak wiadomo dużą część sklepów przejmie Wzorcownia. Stare Miasto ma zachęcać ludzi. Doskonałym pomysłem, jaki prezentuje kolejny użytkownik Skyscrapercity (Blix) jest – „sala koncertowa, pełniąca również rolę teatru”. Lecz jeżeli miasto stawiałoby na budownictwo mieszkaniowe na terenie starego miasta, to powinno się tworzyć tam tereny dla ludzi bogatszych. Luksusowe apartamenty, hotele. Zapotrzebowanie na takie mieszkania byłoby bardzo duże i przyciągnęłoby wiele osób, które mogłyby przyczynić się do rozwoju naszego miasta. Jako przykład plomb na Starym Mieście można przedstawić nowy budynek mieszkaniowo – usługowy na ul. Kilińskiego oraz na ul. POW. Nawiązują one do starych budynków miasta.

Tak więc apeluję do Rady Miasta o głębsze przemyślenia nad swoją decyzją i wyciągnięcie wniosków z tego ogromnego błędu jaki popełnili. Im szybciej rozpoczniemy proces rewitalizacji tym lepiej. Najważniejsze jednak jest, aby rozważnie proces ten prowadzić, a nie jak to się dzieje w przypadku jaki zaistniał.
13 komentarzy

on

jeśłi postawienie bloków przez tbs uznawane jest przez rade za rewitalizacje to ja dziękuje bardzo za takich włodarzy... taka rewitalizacja to chyba tylko jeszcze bardziej ożywi wszystkie bramy na 3maja nic poza tym

1 1
ID:7051

Krystyna

Uwazam, ze nie tylko stare miasto, ktore ma byc "zrewitalizowane" dla bogatych ludzi ale rowniez inne dzielnice, brudne bloki, brak chodnikow, brak zielencow przy blokach, na Bukowej od bloku do bloku trzeba przechodzic po drogach piaszczystych gorzej jak na wsi, zaplecze bloku przy ul Pulaskiego bez chodnika, z kaluzami po deszczu bez placu zabaw dla dzieci od 40 tu lat albo wiecej. i tak dalej, i tak dalej... Nie tylko ludzie bogaci maja prawo do godnego zamieszkania.

1 1
ID:7052

pazdzioch

krysiu to trzeba spoldzielnie pogonic, niech robia chodniki

1 1
ID:7053

ja

Krystyno...nie pojmujesz nieco o co chodzi..w liście widać, że komuś chodzi o to, czym zarządza rada miasta a nie spółdzielnia mieszkaniowa -.-

1 1
ID:7055

forsmark

Podpisuję się pod tym obiema rękami!Szczególnie szkoda terenu przy Cygance.Tam aż się prosi o jakiś przybytek kultury,takiej przez duże "K";może sala koncertowa?To jest właściwie problem natury ogólniejszej,brak w naszym mieście tej "wysokiej kultury".Władze miasta uważają widocznie,że włocławianom wystarczą klomby na Pl.Wolności i raz na rok jakieś eurazjackie harce chóru Aleksandrowa czy innego kozactwa,niż filharmonia.

1 1
ID:7056

Opinia

Przecież te MTBS takie jakie jest np. na Celulozowej to straszne paskuctwo, gorsze niż te bloki z wielkiej płyty. Trzeba budować estetycznie, nie niszczyć terenu pustego brzydkimi blokami MTBS, jak jest pusty plac to się postarać zrobić to dobrze. Natomiast Śródmieście wymaga naprawy generalnej. Miasto musi po pierwsze stworzyć sieć parkingów w okolicach 3 Maja, na początku i na końcu jakieś podziemne i naziemne jednocześnie. Własne budynki zacząć przekształcać w rentowne miejsca, na dole sklepy, u góry np. jakieś usługi typu gabinet kosmetyczny, fryzjer itd. Więcej policji i straży miejskiej ma chodzić po 3 Maja i podobnych ulicach. Organizować festyny przez Muzea i inne jednostki miasta na terenie 3 Maja i okolice. Ożywiać tą część miasta. MTBS zniszczą architekturę, będą to budynki tylko młodsze, ale wcale nieładne.

1 1
ID:7058

pazdzioch

Forum Skyscrapercity -wloclawek, spoko stronka, wpadlam na nia dosc przypadkowo jakies rok temu, strona ostro zakreconych pozytywnie ludzi, he he, niektorzy z nich robia co miesiac lub czesciej zdjecia wzorcowni ale sa tez ciekawe projekty np. dworca.Polecam ta stronke

1 1
ID:7063

Fl

Oddanie ul Cyganki (centrum miasta, ulica odchodzaca od ulicy ktora niby powinna byc reprezentacyjna- 3maja) pod tbsy oddaje poziom prezydenta, calej tej smiesznej rady miasta i zabitego dechami miasta.. powodzenia zycze ;)

1 1
ID:7075

chachic

frosmark jesli chcieliby cos zrobic dla Kultury na cygance mogliby pomyslec o jakims zagospodarowaniu tego teren dla bodajże "teatru nasz" który znajduje sie tuz obok w starej zrujnowanej kamienicy

1 1
ID:7081

forsmark

Wiele rzeczy można zrobić,tylko trzeba wiedzieć czego się chce.Takie pomysły jak ten grożą tym,że za kilkanaście lat ponownie wyniknie problem rewitalizacji.

1 1
ID:7082

ravalski

Do tego wszystkiego należałoby dodać, że MTBS ma problemy z uzykaniem funduszy na dokończenie drugiego bloku (ostatnie skrzydło), a gdzie tu jeszcze 10 innych bloków. Aha, no i ten sam MTBS na Celulozowej uznał, że jedno skrzydło bloku jest developerskie, a mieszkania będą kosztować ponieżej 3 tys za metr. Jeśli na podobnych zasadach ma postawić budynki na starym mieście, to jest to wybitne marnotrawienie terenu, oddając go spółce, która na pewno nie postawi obiektu z wyższej półki, żeby chociaż ze sredniej udało im się postawić...

1 1
ID:7092

wloclawianin

Miło mi, że mój list został tyle razy pozytywnie skomentowany :) Poszedł on także do innych mediów oraz odpowiednich urzędników.

1 1
ID:7102

mieszkaniec włocka

rewitalizacja starówki chyba nie polega na stawianiu bloków? zresztą mamy już taki kwiatek na pl.Wolności visa vi Pałacyku Muhsama wieżowiec z anteną na dachu... piękne mamy stare miasto:/

1 1
ID:7117


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA