Włocławek wyemituje obligacje

Podczas dzisiejszych obrad Radni Rady Miasta, 14 głosami „za”, 5 „przeciw” i przy 4 głosach wstrzymujących się, przyjęli projekt uchwały w sprawie emisji obligacji Miasta Włocławek oraz określenia zasad ich zbywania, nabywania i wykupu.

Poprawki do projektu zgłaszał radny Prawa i Sprawiedliwości, jednak nie uzyskały akceptacji Rady. Uchwała została przyjęta w formie zaproponowanej przez Andrzeja Pałuckiego, prezydenta Włocławka. Miasto wyemituje 265 tys. obligacji o wartości nominalnej 1 tys. zł każda, na łączną kwotę 265 mln zł. Emisja obligacji nastąpi poprzez propozycję nabycia skierowaną do indywidualnych adresatów, w liczbie mniejszej niż 100 osób. Obligacje będą obligacjami na okaziciela i mogą nie mieć formy dokumentu. Obligacje nie będą zabezpieczone. Środki pochodzące z emisji obligacji bankowych będą przeznaczone na finansowanie planowanego w latach 2009-2012 deficytu budżetu Miasta Włocławek, związanego z realizacją Programu Inwestycyjnego obejmującego projekty współfinansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa, składającego się z następujących zadań: - Włocławskiej Strefy Rozwoju Gospodarczego, - Włocławskiego Inkubatora Innowacji i Przedsiębiorczości, - Turystycznego Zagospodarowania Wisły, - Centrum Kultury „Browar B”, - Lokalnego Programu Rewitalizacji, - Przebudowy ul. Kapitulnej, - Przebudowy drogi wojewódzkiej nr 252, - Programu Modernizacyjnego składającego się z projektu Przebudowa drogi krajowej nr 1 współfinansowanego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Cena emisyjna obligacji będzie równa wartości nominalnej. Wydatki związane z przeprowadzeniem emisji zostaną pokryte z dochodów własnych Miasta Włocławka. Obligacje zostaną wykupione według wartości nominalnej. Wydatki związane z wykupem obligacji i wypłatą oprocentowania zostaną pokryte z dochodów własnych lub przychodów Miasta Włocławek w latach 2009-2026.
12 komentarzy

mieszkaniec

no to mamy obligacje miejskie :) okaze sie kto mial racje czy pomogą miastu czy też nie :)

1 1
ID:8545

Wloclawiak

I zostalismy sprzedani na wiele lat :( za srubki. Panowie i Panie Radni ZAPAMIETAMY TO!!

1 1
ID:8546

andersen

No to faktycznie mamy obligacje. Tylko 265 mln. – jakie koszty – nie wiadomo bo uchwała tego nie precyzuje – WIBOR + marża – mam nadzieje że marża to nie będzie 15% w okresie rocznym?? – wtedy sam je kupie!!( niestety nie wszystkie – cóż nie stać mnie na to ). Koszty emisji przez Bank nieokreślone zobaczymy czy będzie to 0,1% czy np. 1,5%?? Inwestycje przez 4 lata będą – ale później?? – tylko kogo to obchodzi ......, nie ten prezydent będzie dokonywał wykupu tych obligacji i płacił ich koszty ( WIBOR + ta nieokreślona marża ). Bo przy takiej konstrukcji tej uchwały obligacje sprzedadzą się na pewno – tylko ch.....a jaka będzie ta marża???

1 1
ID:8549

Wloclawiak

Ciekawe na co przejedza ta kase, bo splacac bedziemy to czego nie bedzie widac. Jednoczesnie blokujemy sie na wiele lat. Wloclawek umrze, bo kasa pojdzie posadzenie paru klombow, kostke na Placu itp.

1 1
ID:8550

Lynx

Marża w obligacjach polskich miast wynosi od 0,4 do 1,5 % w zależności od wielu czynników, min. aktualnych sytuacji finansowych budżetów miast. Włocławski budżet jest aktualnie wyważony. Drugi rok z rzędu dochody przewyższyły wydatki. Lecz jest w nim zbyt wiele wydatków sztywnych a za mało wydatków pro rozwojowych.

1 1
ID:8552

Krzysztof Naubi

Doczytajcie artykuł - obligacje nie są zabezpieczone. To znaczy, że jeśli zadłużone miasto po sprzedaży obligacji wyda decyzję, że nie stać go na odkup obligacji w przewidzianym trybie, to ludzie/instytucje pieniądze będą mogli/mogły odzyskać dopiero po kilku latach i po cenie nieuwzględniającej inflacji. To żaden interes. Na dzień dzisiejszy Włocławka nie stać na odkup obligacji, które wypuszcza, emituje więc dokumenty bez pokrycia. Za kilka lat może być z tego afera na całą Polskę (jeśli znajdą się naiwni, którzy kupią te obligacje). Czy znajdzie się prezydent, który będzie chciał płacić za skup tych obligacji i z powodu długów ryzykować oddanie władzy zarządowi komisarycznemu? I ciekawe, kto będzie wtedy prezydentem... Ja stawiam, że G. i że za jego czasów P. będzie nadal kolegą, w stanie spoczynku, w dużej spółce.

1 1
ID:8553

wyborca

Zwróćcie Państwo uwagę ,że tu garstka ludzi decyduje o waszym (naszym)losie na wiele lat nie pytając nas o zdanie w tej sprawie-jak to nazwać ? W NORMALNYCH KRAJACH EUROPY O TAKICH SPRAWACH DECYDUJĄ MIESZKAŃCY W REFERENDUM- A TU LEWICA CZY PRAWICA z Polaka robi pionka -matoła potrzebnego przy wyborach....

1 1
ID:8559

pamar

->>Krzysztof Naubi
Piszesz że miasto odda wierzycielom pieniądze po kilku latach nie uwzględniając inflacji i że to żaden interes. Otóż według mnie jest to "zaplanowany interes", bo jeśli kasa miasta będzie świeciła pustkami to "zaplanowane długi" zwróci w postaci mienia komunalnego.

1 1
ID:8561

Krzysztof Naubi

pamar: masz rację, ciekawy wątek, ale trzeba się jeszcze dowiedzieć, czy prawo dotyczące obligacji narzuca takie rozwiązania, czy takie zabezpieczenie jest ważne tylko wtedy, gdy jest wpisane do uchwały o emisji (inne miasta wpisywały, a nasze obligacje wedle artykułu są "bez zabezpieczeń")... Inna sprawa, że jak "właściwe" osoby kupią obligacje, to i "właściwa" nowa uchwała o odkupie powstanie ;)

1 1
ID:8562

opinia

WIecie dlaczego zaciągamy dług - obligacje, ponieważ potrzebny jest wkład własny, aby uzyskać środki unijne, rozumiecie ? Nie mam wkładu własnego, więc pozyskujemy środki z obligacji. A ponieważ ten program środków z UE (Polska też tam płaci i jako kraj wcale nie wychodzi jak mówią w mediach na plus) jest na lata 2007-2013, jeżeli teraz nic nie zrobimy, nie zaciągniemy tego długu, to w kolejnych latach 2014 itd. prawdopodobnie już środków UE nie będzie dla Polski, bo już niektóre województwa przekraczają unijną średnią przyznawania środków. Prawda jest taka, że to są jedyne środki unijne możliwe do pozyskania dla Włocławka i jeżeli uda nam się obniżyć koszty inwestycji przez te środki o 50 % to lepiej zaciągnąć teraz dług niż potem robić drożej conajmniej kwotę środków z UE. Niestety to wygląda tak jakby ktoś dopłacał Ci do budowy domu, jeżeli będzie miał 50 % wkładu własnego ale tylko w latach 2007-2013, potem to już musisz tylko ze swoich środków budować. Brakuje mi pewnych inwestycji: budowa parkingu podziemnego na Placu Wolności na 200-300 aut, koszt 10-15 mln zlotych (Torun koszt mniej 8 mln zl), brakuje budowy trasy II etapu Krolowej Jadwigi dwupasmowej, poniewaz remont nawet jedynki to tez za malo, bo i tak ilosc drog sie nie zwieksza, a budowa trasy miedzyosiedlowej z Zazamcza przez Poludnie na Kazimierze Wielkiego jest konieczna. I to byłaby inwestycja porządna i za kasę z UE, to wymaga odwagi. Oprócz parkingu podziemnego i II etapu Królowej Jadwigii, konieczne jest wybudowanie Wydział Zamiejscowego Politechniki Łódzkiej we Włocławku, pozyskać na to pieniądze, ale niestety na to nie znajdą się silni i odważni, dobrze, ze przynajmniej konserwacja tego co jest będzie (remont jedynki i innych kapitulnych), szkoda ze sie nie buduje nowych drog miejskich, i mysli o kulturze, intelekcie i zdrowiu (szpital budowa nowych oddzialow osrodki wypoczynku), oczywiscie nie musi byc miejskie moze byc ppp.

1 1
ID:8563

andersen

Jak widzę pojawiło się kilka ciekawych wątków dotyczących uchwały o emsji obligacji miejskich. Wydaję się oczywiste że na dziś miasta absolutnie nie stać na ich obsługę. Przyjmując baaardzo optymistyczne założenie że koszt obligacji będzie wynosił ok. 6% - to sama obsługa obligacji bez ich wykupu wynosić będzie 16 mln. rocznie.
Sama uchwała daje w zasadzie nie ograniczone możliwości prezydentowi – brak określenia marży dla obligacji – nawet jakiś jej widełek. Można więc przyjąć że pan „P” z panem „K” dogadają się że marża ta wyniesie 10% - i ze 2% dostanie pan „P”?? Poprawkę o określeniu wysokości marży wnosił PiS – z jakiś powodów nie została przyjęta ( czasem nawet ta partii coś rozsądnego wymyśli ).
To że obligacje nie są zabezpieczone znaczy w zasadzie tylko tyle że będą one znacznie droższe od obligacji zabezpieczonych – a miasto i tak odpowiada za ich wykup całym majątkiem – to nie jest tak że miasto zdecyduję że nie stać je na wykup obligacji i koniec – nie będzie pieniędzy to się zlicytuje majątek .... ( zobaczymy komu te obligacje zaoferuję się do zakupu czy nie będą to osoby blisko powiązane z obecną władzą – wtedy zysk podwójny nie dość że niektóre inwestycje miasto robi „pod nich” to zarobią na obligacjach ).
Na koniec nie bardzo jestem sobie w stanie wyobrazić co będzie po obligacjach. Zakładając że przez cztery lata będą jakieś inwestycje w mieście to co potem?? Wykup obligacji oraz koszt ich obsługi przekraczają znacznie kwoty jakie są przeznaczane na inwestycje obecnie – więc po czterech latach inwestycji w mieście nie będzie wcale???

1 1
ID:8567

Czujne Oko

Sledzenie tego kto kupi jest bardzo wazne, ale widzac dzialania antyparkingowe "P", raczej wiadomo kto kupi, a jak kasy nie bedzie to odda sie w ziemi, kamienicach itp. a ze pod przymusem niby beda w naturze brac to tanio ich wyjdzie. Juz tam madre glowy nad tym mysla i ci co trzeba nie starac.

1 1
ID:8588


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA