Komendant w sprawie posterunku

Prezydent Włocławka Andrzej Pałucki przesłał Włocławskiej Wspólnocie Samorządowej kopię opinii Komendanta Miejskiego Policji we Włocławku, w której uznano tworzenie posterunku na włocławskim dworcu PKP-PKS za nieuzasadnione.

W piśmie Komendanta Policji Miejskiej we Włocławku dotyczącego powołania do życia posterunku policji na dworcu, czytamy:

W odpowiedzi na pismo z dnia 10.03.2009r. w sprawie utworzenie na terenie dworca PKP/PKS we Włocławku stałego posterunku Policji informuję, że w przypadku Komendy Miejskiej Policji we Włocławku nie jest uzasadnione tworzeni komórki organizacyjnej z pomieszczeniami na dworcu i nie jest zasadne ponoszenie kosztów związanych z ich utrzymaniem.

Analizując zagrożenie przestępczością kryminalną na terenie dworca PKP/PKS w 2008 roku należny stwierdzić, że w odniesieniu do zagrożenia na terenie osiedla Śródmieście w części którego dworzec jest zlokalizowany, jest ono relatywnie niewielkie ponieważ na 878 przestępstw zaistniałych w tym rejonie zaledwie 9 miało miejsce na dworcu, natomiast ilość zrealizowanych interwencji Policji na dworcu wyniosła 337, podczas gdy w całym Śródmieściu 7402. Interwencje dotyczyły przede wszystkim naruszania porządku publicznego przez osoby w stanie po spożyciu alkoholu, które zwykle kończyły się umieszczeniem osoby w Izbie Wytrzeźwień. W okresie od 1.01-15.02.2009 roku na terenie dworca zrealizowano 49 (w ub. roku 44) interwencji policyjnych oraz stwierdzono 1 uszkodzenie mieni (wykroczenie).

Zdaję sobie sprawę, z dużego wpływu obecności patroli prewencyjnych na ulicach miasta na ocenę pracy Policji i społeczne poczucie bezpieczeństwa, stad tez w planowani służb patrolowych w rejonie dworca PKP/PKS uwzględnia się zarówno charakter i częstotliwość zagrożenia jak i poziom zagrożenia w innych dzielnicach Włocławka oraz możliwości kadrowe włocławskiej Policji. W rejonie dworca PKP/PKS i przejścia podziemnego służba pełniona jest przez patrole piesze całodobowo w celu zapobiegania naruszeniom prawa i zachowań nieakceptowanych społecznie. Przedstawione dan potwierdzają tezę, że zagrożenie przestępstwami na terenie dworca jest niewielkie, a pełnione tam całodobowo służby patrolowe Policji skutkują poprawą porządku i bezpieczeństwa na dworcu.

Na obniżone poczucie bezpieczeństwa podróżnych korzystających z włocławskiego dworca PKP/PKS wpływa z pewnością obecność w rejonie dworca osób bezdomnych jak i brak placówki SOK. W przypadku osób bezdomnych nie naruszających porządku prawnego możliwości działania Policji kończą się na ich pouczeniu i wskazaniu miejsc oraz podmiotów pozapolicyjnych, które zajmują się niesieniem pomocy osobom bezdomnych.

Istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa podróżnym i osobom prowadzącym no terenie dworca działalność gospodarczą mogą spełnić również właściciele obiektu tj. PKP i PKS Włocławek, chociażby poprzez zainstalowanie monitoringu wewnętrznego i zewnętrznego. Tak więc zapewnienie całodobowej obecności patroli policyjnych nie wymaga tworzenia "stałego posterunku Policji". W każdym przypadku konieczne jest jednak współdziałanie wszystkich podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo podróżnych i innych osób przebywających na dworcu.


W oparciu o tę opinię prezydent napisał do WWS: „Pragnę poinformować, iż po zapoznaniu się z w/w korespondencją, podzielam przedstawione przez Komendanta Miejskiego Policji we Włocławku stanowisko”.

Komentarz Włocławskiej Wspólnoty Samorządowej na przesłane pismo:

Lektura odpowiedzi Komendanta nasuwa kilka wątpliwości:
1.Treść pisma wskazuje, że prezydent zasugerował obciążenie Policji wszystkimi kosztami utworzenia posterunku. Tymczasem pomysł WWS zakładał dofinansowanie służby ponadnormatywnej (czyt. dodatkowej) przez samorząd i zapewnienie zaplecza dla Policjantów możliwie najniższym kosztem po rozmowach z PKP i PKS. Jednocześnie sugerowaliśmy wsparcie patroli przez Straż Miejską, znajdującą się w gestii samorządu. Oczywistą sprawą jest niemożność poszerzania działalności przez samą Policję bez wsparcia samorządu w czasie, gdy doniesienia medialne informują o wielkich oszczędnościach w tej służbie i braku funduszy nawet na paliwo.

2.W związku z powyższym wydawać się może, że prezydent pominął sugestie WWS:
a.Czy prezydent w swym pytaniu do Komendanta informował o możliwości współfinansowania posterunku przez miasto i realizacji poprzez służbę ponadnormatywną? Jeśli nie – dlaczego?
b.Czy prezydent podjął rozmowy z PKP i PKS, aby zyskać sugerowane przez WWS zapewnienie pomieszczenia w możliwie niskich kosztach lub nieodpłatnie? Jeśli nie – dlaczego?
c.Czy prezydent rozważał wsparcie Policji przez Straż Miejską? Jeśli nie – dlaczego?

3.W tym kontekście prezydent sformułował pytanie do komendanta w taki sposób, że wyłączna odpowiedzialność za decyzję spada na Policję? Na źle zadane pytania nie można przecież podać poprawnej odpowiedzi.

4.Czy prezydent, który posterunek na dworcu nazywa w mediach „siedzeniem policjantów w ciepełku”, tak ochoczo rezygnuje z realizacji pomysłu ze względu na publicznie prezentowaną osobistą niechęć i czy we własnej ocenie w wystarczający sposób odniósł się do głosu 1266 osób, które poparły apel? Kolejny raz pojawia się tu rozdźwięk pomiędzy prezydentem a mieszkańcami, który skutkuje potem społecznymi protestami.

5.Być może sprawa ma jednak drugie dno. Czy niechęć wobec pomysłu stworzenia posterunku uzasadniona jest może bliską perspektywą budowy nowego budynku dworca? Jeśli tak, kiedy Urząd Miasta poinformuje społeczeństwo o negatywnych lub pozytywnych postępach w tej kwestii? Dotychczas sprawa zbywana jest wyłącznie problemami własnościowymi.

W informacji Komendanta pojawiły się niepokojące liczby dotyczące przestępczości na terenie Śródmieścia. Rodzi to naturalnie kolejne pytanie – w jaki sposób prezydent Włocławka zamierza poprawiać bezpieczeństwo na terenie tego osiedla? Po naszej akcji wielokrotnie spotkaliśmy się z opiniami, że zwiększyła się liczba patroli na dworcu. Czy WWS ma przeprowadzić podobną akcję na terenie Śródmieścia, by uzyskać ten sam efekt?

Włocławska Wspólnota Samorządowa deklaruje oczywiście dalsze prace nad poprawą bezpieczeństwa mieszkańców, w tym poprzez zgłaszanie odpowiednich projektów uchwał Rady Miasta.
2 komentarze

pazdzioch

moim zdaniem taki posterunek powinien powstac na srodmiesciu a o dworzec niech zadbaja sokisci, to chyba ich dzialka:)

1 1
ID:8595

jojo

paździoch ma rację

1 1
ID:8623


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA