Era inżyniera informatyka w PWSZ

Dobrze wybrane studia to doskonała inwestycja w przyszłość. Na rozchwianym rynku pracy jedno jest pewne - bez informatyki i specjalistów z różnych jej zastosowań gospodarka ani życie społeczne nie może już się obejść. W Unii Europejskiej brakuje specjalistów z obszaru IT i e-biznesu, a analitycy Microsoftu alarmują, że deficyt ten długo nie będzie zaspokojony. Powstają nawet firmy poszukujące zdolnych ludzi do wielkich korporacji informatycznych.

Włocławska PWSZ analizując regionalny rynek pracy, a także jego perspektywy rozwoju, rozpoczęła kształcenie na inżynierskich studiach informatycznych. Ciągle jeszcze zbyt mało znany jest fakt, że młodzi pracujący włocławianie mogą podjąć w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej we Włocławku bezpłatne inżynierskie studia informatyczne
w systemie stacjonarnymi i niestacjonarnym. PWSZ pozyskała na to przedsięwzięcie prawie 3 mln zł z funduszy europejskich. Oznacza to, że można zostać inżynierem płacąc jedynie 70 zł, gdyż tyle wynosi opłata rekrutacyjna. Ponadto nie trzeba dojeżdżać. Uczelnia jest tuż obok. Jednym słowem studia bez nakładów finansowych, straty czasu na dojazdy, na wysokim poziomie merytorycznym z bardzo dobrą kadrą i najnowocześniejszym zapleczem technicznym.

Uczelnia nie poprzestała na akceptacji z góry narzuconych standardów kształcenia. Aby przybliżyć program studiów do realiów życia gospodarczego, a co za tym idzie lepiej przygotować absolwentów do pracy, podjęła współpracę z dobrymi firmami informatycznymi z regionu, m.in.z firmą Vigran z Włocławka i JADE z Torunia. Specjaliści praktycy z tych firm dokonali przeglądu programu studiów i zgłosili propozycje dołączenia do treści programowych kilka dodatkowych zagadnień m.in. związanych z systemami sterowania procesami produkcji. W przekonaniu praktyków systemy te mają zastosowanie we wszystkich nowoczesnych zakładach produkcyjnych w całej Europie. Stąd też przyszli absolwenci informatyki mają szansę podjąć pracę w każdym zakładzie produkcyjnym, takim jak Anwil, czy nowobudowana we Włocławku elektrownia gazowa. Już od nowego roku akademickiego zajęcia laboratoryjne prowadzić będą wybrani pracownicy firm informatycznych. Uczelnia przygotowała trzy nowe laboratoria o wartości ponad 360 tys. zł, m.in. do grafiki komputerowej i elektroniki. Jak przyznają wykładowcy, tak nowoczesnego wyposażenia nie mają nawet uczelnie politechniczne. W najbliższych planach PWSZ jest następna pracownia do zajęć z sieci komputerowych.

Mając na uwadze system studiów niestacjonarnych, a więc skierowany do osób pracujących, uczelnia przygotowała taką organizacją zajęć, aby studenci mogli mieć co najmniej jeden wolny weekend w miesiącu.
1 komentarz

szczypta bolesnej prawdy

po włocławskich "uczelniach" to dobrych informatyków nie ma i nie będzie. Od takich zadań są politechniki.

1 1
ID:58


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA