Ostatni tegoroczny seans filmowy Akademii Dokumentalnej

„Nie jestem twoim murzynem” jest filmową kontynuacją niedokończonej książki afroamerykańskiego powieściopisarza i eseisty, Jamesa Baldwina „Remember This House”, która miała być najważniejszym jego dziełem.


Ksiązka miała być historią życia i następujących po sobie zabójstw trzech jego przyjaciół: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Każdy z nich toczył walkę na całkiem innym polu i całkiem inaczej, ale ostatecznie, wszyscy trzej zostali uznani za niebezpiecznych. Baldwin nie dokończył dzieła przed swoją śmiercią w 1987 roku. Pozostawił zaledwie trzydzieści stron. Spadkobiercy pisarza powierzyli rękopis haitańskiemu reżyserowi Raoulowi Peckowi, który postanowił sfinalizować zarysowaną w książce Baldwina historię.

Filmowa adaptacja dzieła wybiega poza jego pierwotne założenia, a James Baldwin obok Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga, stał się jej czwartym, równie istotnym, bohaterem. Ważną rolę w filmie odgrywa również jego narrator, Samuel L. Jackson, prowadząc widza przez kolejne obrazy ilustrujące skomplikowane relacje białych i czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych, wydarzeń współczesnych i bardziej odległych.

Film zbudowany jest w znacznej części w oparciu o materiały archiwalne, których imponujący montaż tworzy konstrukcję merytorycznie i estetycznie kompletną. Wykorzystane w filmie teksty, wywiady, fragmenty książek i listów napisanych przez Baldwina, w znakomitej interpretacji Jacksona pokazują brutalną prawdę o narodzinach i budowaniu wielkości Ameryki.

„Nie jestem twoim murzynem” nie opowiada ładnej historii. To opowieść o cierpieniu, o stuleciach i dekadach niewoli oraz ewolucji rasistowskiego systemu. To historia współczesnego braku człowieczeństwa. Według Jamesa Baldwina, odpowiedzialność za ten moralny upadek spoczywa na barkach nas wszystkich. Mówił o sobie: „Nie jestem murzynem, jestem człowiekiem. Ale jeśli uważasz, że jestem murzynem to znaczy, że tego potrzebujesz i musisz sobie zadać pytanie, czemu tak jest?”

Film jest jednym z najważniejszych dokumentów politycznych ostatnich lat. Pokazuje też, że rasizm nie przeszedł do historii, nadal istnieje w różnych postaciach. Bywa, że w postaci głębokiej troski o spokój i bezpieczeństwo obywateli, podszyty strachem i nienawiścią do „Innego” staje się poprawny politycznie.

„Nie jestem twoim murzynem” był nominowany do Oscara® w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny oraz otrzymał wyróżnienie Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności w sekcji Panorama na Festiwalu Filmowym Berlinale 2017.

Seans 19 grudnia w Multikinie o godz. 19:00. 

Filmy Akademii Dokumentalnej są bezpłatne – wstęp jest wolny. Zapraszam do Multikina. Akademia Dokumentalna we Włocławku jest sfinansowana z grantu Fundacji ANWIL dla Włocławka.


1 komentarz

LALA 20

Proponuję pisarza z R.P.A., nazywa się Wibour Smith, wspaniałe powieści wychodzą spod jego pióra.
Polecam.

1 1
ID:76001


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA