Przegrana Anwilu po dobrej walce

"; Zobacz więcej zdjęć z meczu Anwilu" target="_blank">Zobacz więcej zdjęć z tego wydarzenia »";
";

Anwil Włocławek w ostatniej kolejce Tauron Basket Ligi po dobrym widowisku przegrał 68:73 (20:11, 18:17, 11:23, 19:21) z Asseco Prokom Gdynia.

Drużyna Anwilu Włocławek został przywitana gromkimi brawami i okrzykami włocławskich fanów koszykówki. Przed rozpoczęciem spotkania kibice w hali rozwiesili flagę zajmującą trzy sektory szerokości z napisem "Nie Licząc Dni, Godzin i Lat, Nie Licząc Zysków ani Strat".

Pierwsze trzy minuty spotkania to wzajemne badanie możliwości drużyn. Koszykarze obu zespołów nie mogli przełamać złej passy rzutowej i wstrzelić się do kosza. W drużynie Anwilu jako pierwszy, kosz odczarował Łukasz Majewski i DJ Thompson. Po dwóch celnych akcjach gospodarzy trener Thomas Pacesas poprosił o czas, by uspokoić swoich zawodników. Po 6min gry, przy stanie 7:5 dla Anwilu, włocławskie „Rottweillery” ponownie dotkliwie ugryźli rywali. Dwie „trójki” trafili kolejno Jovanović i DJ Thomspon co podwyższyło prowadzenie 13:5. Goście na parkiecie wyglądali jak „zagubione owieczki”. Bardzo dobrze w obronie spisywał się Paul Miller, który szczelnie bronił dostępu do włocławskiej tablicy. Po celnej akcji Jovanović’a i trójce Millera, Anwil prowadził 18:9. Ostatecznie po pierwszej kwarcie Anwil Włocławek wygrywał z Asseco Prokom Gdynia 20:11

Konto punktowe w drugiej kwarcie po szybkiej kontrze otworzył Łukasz Majewski. Dla drużyny gości punkty zdobył Piotr Szczotka. Początkowe minuty drugiej kwarta nie były najlepsze w wykonaniu zawodników podkoszowych Anwilu. Za trzy faule parkiet szybko opuścił Scott Morrison, a za dwa faule Seid Hajrić. Przyczyną ich zejścia był dobrze grający pod koszem Ratko Varda. W trzeciej minucie drugiej  kwarty wprowadzony na boisko Dardan Berisha zrobił to co potrafi najlepiej – oddał celny rzut za 3pkt. z faulem, który wykorzystał. Po tej akcji włocławianie prowadzili 28:18. Po celnym rzucie zza linii 6,75cm Vardy, celnym rzucie Widenowa i kontrze zakończonej wsadem Ewinga prowadzenie Anwilu zmalało do pięciu punktów (32:27). Na szczęście, była to tylko chwilowa niedyspozycja po stronie włocławian. Stracone punkty (6pkt.) szybko odrobił center Anwilu Paul Miller i gospodarze na niespełna minutę do końca drugiej kwarty prowadzili 38:27. Ostatnie punkty z rzutów osobistych zdobył Daniel Ewing i ustalił wynik po 20min gry 38:29.

Trzecią odsłonę koszykarzę obu zespołów rozpoczęli od mocnego uderzenia. Jako pierwszy zza linii 6,75cm celny rzut oddał Ewing, a w drużynie gospodarzy Paul Miller. Trzecia kwarta to wyrównana walka na boisku. Włocławianie kontrolowali przebieg gry, a wynik oscylował w okolicy 10pkt. przewagi dla Anwilu. Po kilku minutach wyrównanej gry, drugi bieg włączyli koszykarze Prokomu. Trzy punkty zdobył Filip Widenow i Krzysztof Szubarga z akcji 2+1. Odpowiedzi na te akcje ze strony Anwilu nie było i włocławianie prowadzili już tylko 48:44. Na niespełna 2min do końca trzeciej kwarty po trójkach Widenowa i Adamsa goście po raz pierwszy w spotkaniu objęli prowadzenie 49:50. Końcówka trzeciej kwart to słaba gra włocławian, którzy popełniali dużo błędów i nieskutecznie grali w ataku. Po 30min gry Anwil Włocławek przegrywał 49:52.

Początek czwartej kwarty nie wskazywał na to, że gra włocławian poprawi się. Włocławianie rozpoczęli od dwóch niecelnych rzutów i słabej defensywy. W drużynie Anwilu odrodził się Dardan Berisha, który miał swoje pięć minut. Trafił zza linii 6,75cm i wykorzystał dwa rzuty wolne. Dzięki dwóm akcjom Berishy Anwil odzyskał prowadzenie 54:53. W drużynie Asseco „trójką” odpowiedział Widenow i prowadzenie ponownie się zminieło. Będący na fali Berisha ponownie dał znać o sobie, zdobywając trzy „oczka”. Punkty Dardana poderwały włocławskich kibiców, którzy zaczęli bronić na stojąco i głośno dopingować włocławski team. Kiedy wydawało się, że włocławianie odzyskają kontrolę na boisku, trzy punkty zdobył mierzący 216cm Ratko Varda i Anwil ponownie przegrywał 57:58. Goście za sprawą Krzysztofa Szubargi powiększyli przewagę i na 3:42sekundy prowadzili 57:61. Widząc rosnącą przewagę gości trener Emir Mutapcić poprosił o czas. Po nim trzy punkty dla Anwilu zdobył Łukasz Majewski, dwa oczka wejściem pod kosz dorzucił Dardan Berisha. Na 1:10 do końca przy jednopunktowej przewadze Asseco 63:64, trener Thomas Pacesas poprosił o przerwę. Po czasie, gra gospodarzy nie zmieniła się. Dwa błędy popełnił Jovanović, które goście skrzętnie wykorzystali. Na 30sekund do końca spotkania Paul Miller zdobył dwa punkty (65:70). W ostatnich sekundach włocławianom nie pozostało nic innego jak faulować i przerywać akcje gości, mając nadzieję, że Ci będą mylić się z linii osobistych – tak się nie stało. Ostatecznie Anwil Włocławek przegrał z Asseco Prokom Gdynia 68:73.

Asseco Prokom Gdynia dzięki wygranej z Anwilem Włocławek zapewnił sobie pierwsze miejsce w tabeli po rundzie zasadniczej i w play-offach zaga z AZSem Koszalin. Poprzez porażkę włocławskie "Rottweillery" spadły na szóste miejsce w tabeli Tauron Basket Ligi i w pierwszej rundzie play-off zagrają z Treflem Sopot.

Anwil Włocławek - Asseco Prokom Gdynia 68:73 (20:11, 18:17, 11:23, 19:21)
Anwil: Miller 18 (2), Berisha 14 (3), Majewski 13 (3), Jovanović 9, D.J. Thompson 6, Thomas 3, Hajrić 2, Pluta 2, Morrison 1
Asseco: Widenow 21, Varda 16, Ewing 12, Szczotka 9, Szubarga 8, Addams 3, Burrel 2, Hrycaniuk 2