Żeglarze z Dobrzynia podsumowali 2012r.

Sezon olimpijski jest szczególnie ważny dla każdego sportowca. Dla zawodników, działaczy i trenerów Dobrzyńskiego Klubu Żeglarskiego był to rok szczególny, chyba najważniejszy w historii Klubu.

Jak zwykle rozpoczęli na lodzie. Zima w Polsce jak to często bywa była kapryśna ale duet Maciek Kluszczyński Radek Furmański ustrzelił dublet na MPJm w windsurfingu zimowym.

Złoto seniorskie Michała Przybytka i miejsca punktowane Dawida Furmańskiego i Szymona Piekarskigo dopełniło pełnię szczęścia. Trzej najlepsi w marcu wystartowali w ME w zimowej odmianie windsurfingu. W dalekim Kalajoki na północy Finlandii Radek zdobył złoty medal MEJ a trzeci był Maciej. Michał wśród seniorów był również 3.

W tym czasie Łukasz Przybytek przygotowywał się do eliminacji do Igrzysk Olimpijskich. Pierwsza eliminacja która odbyła się na Majorce zakończyła się rewelacyjnie. Załoga Przybytek/Kołodziński zajęła 9 miejsce zdecydowanie wyprzedzając krajowych rywali. To samo miejsce na regatach Pucharu Świata w Hyeres gwarantowało niemal wygranie krajowej eliminacji. W chorwackim Zadarze podczas MŚ w klasie 49er Łukasz i Paweł przypieczętowali awans do IO Londyn 2012 zajmując 15 miejsce. Igrzyska Olimpijskie to zupełnie inne regaty. W doborowej stawce 13 miejsce polskiej załogi należy uznać za sukces. Sezon Łukasz zakończył udziałem w ME – 12 miejsce i MP – złoty medal po raz 3 w karierze w klasie 49er. Załoga zajmuje aktualnie 20 miejsce w rankingu światowym.

Pozostali zawodnicy też nie próżnowali. Dawid Furmański zajął 8 miejsce w MEJ w klasie RSX na zawodach w Talinie a Radek i Maciek pewnie awansowali do finałów OOM gdzie zajęli odpowiednio 2 i 3 miejsce.
Niestety w lipcu groźnej kontuzji uległ Szymon Piekarski. Na resztę sezonu musiał zamienić deskę na rower udanie startując razem z trenerem Michałem Przybytkiem w maratonach MTB.

W MPJ w olimpijskiej klasie znów Dobrzyniacy zdobyli złoty medal za sprawą Dawida Furmańskiego a 5 miejsce Macieja i 6 Radka potwierdziło ich przynależność do krajowej czołówki. Tydzień później o nie lada niespodziankę postarał się Michał Przybytek zajmując 3 miejsce w wśród seniorów podczas MP w klasie RSX.

W trakcie sezonu zawodnicy DKŻ zdobywali doświadczenie startując w Mistrzostwach Świata w Techno 293 w Medeblic i klasie RSX w Chińskim Tajpej oraz w Mistrzostwach Europy w klasie Techno 293 w hiszpańskim Los Arcazares. Na zakończenie sezonu Łukasz wystartował w Palamos w regatach Christmas Race gdzie nie startując w wyścigu medalowym zajął 4 miejsce.

Na podstawie wyników osiągniętych w sezonie 2012 następujący zawodnicy DKŻ zakwalifikowali się do Kadry Narodowej: