Finał Balonowych Mistrzostw Europy

Nowym Mistrzem Europy został reprezentant Litwy Rokas Kostiuąkevičius. Wspaniale spisali się Polacy - włocławianin, Bartosz Nowakowski zajął wysokie 7. miejsce. Drugi zawodnik Aeroklubu Włocławskiego Arkadiusz Iwański w klasyfikacji finałowej zakończył rywalizację na 18. miejscu.

W dniach 6-14 września  we Włocławku odbyły się 18. Mistrzostwa Europy Balonów na Ogrzane Powietrze. Osiemdziesięciu pilotów z 24 krajów walczyło na kujawskim niebie o tytuł najlepszego pilota balonowego na starym kontynencie. Wśród nich było trzech Polaków, a dwaj to reprezentanci Aeroklubu Włocławskiego.

Choć pogoda od pierwszego dnia zawodów płatała figle, to zawodnikom udało się wykonać pięć lotów i rozegrać w tym czasie, aż osiemnaście konkurencji. Z lotu na lot, z konkurencji na konkurencję, klasyfikacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Rywalizacja była bardzo zacięta, a każdy z pilotów dawał z siebie wszystko. Ostatni lot odbył się w piątek rano, lot popołudniowy ostatecznie odwołano ze względu na intensywne opady deszczu.

Pięć dni podniebnych zmagań wyłoniło najlepszych. Nowym Mistrzem Europy został Litwin - Rokas Kostiuąkevičius. Tytuł Pierwszego Wicemistrza Europy zdobył ojciec Rokasa – Rimas Kostiuąkevičius. Miejsce trzecie i tytuł Drugiego Wicemistrza, wywalczył Hiszpan - Ivan Ayala Alcalde. Stefan Zeberli ze Szwajcarii, który bronił tytułu, ostatecznie uplasował się tuż za podium, na miejscu 5. Czwarty był młody zawodnik z Wielkiej Brytanii - Dominic Bareford.

Wspaniale spisali się Polacy. Włocławianin, Bartosz Nowakowski, zajął bardzo wysokie, 7 miejsce. Drugi nasz zawodnik, Arkadiusz Iwański w klasyfikacji finałowej zakończył rywalizację na miejscu 18, a Zbigniew Jagodzik z Leszna, zajął miejsce 51.

Uroczyste zakończenie 18. Mistrzostw Europy Balonów na Ogrzane Powietrze odbyło się w sobotę o godzinie 16.00 w hangarze na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie.