Koszykarze AKM powalczą o drugą ligę

W niedzielne popołudnie na starej hali OSiR ekipa AKM Włocławek pod wodzą trenera Marcina Piekarskiego pokonała różnicą 12 punktów Noteć 1938 Inowrocław i awansowała do turnieju barażowego o wejście do II ligi.

Mecz z Notecią włocławianie musieli wygrać minimum jedenastoma punktami by zająć drugie miejsce w ligowej tabeli i awansować do dalszych gier.

Mecz rozpoczął się od łatwych punktów i prowadzenia AKM 8:1. Punkty zdobyli Mateusz Krawiec, Łukasz Szląskiewicz, Mateusz Piekarski i to oni byli siła napędową naszych ataków. Cała pierwsza kwarta to doskonała obrona naszego zespołu, świetna gra na zasłonach, zbiórki, wymuszanie fauli, celne rzuty osobiste. Pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 17:14.

Po krótkiej przerwie i uwagach trenera by zwiększyć intensywność ataku chłopcy zagrali z zębem i dużą skutecznością. Mateusz Piekarski zdobył w tej części gry 4 punkty, zbierał i twardo po męsku walczył na deskach. Łukasz Szląskiewicz dobijał i po grze jeden na jeden zdobył 6 pkt a Damian Zawalski po zasłonach, dobrych podaniach od Konrada Majewskiego dorzucił kolejne 6 "oczek". Po dwóch kwartach był wynik 47:31 dla włocławian.

W drugiej połowie gospodarze zagrali kolejne dobre dwie minuty. Punkty po wejściu rzucił Mateusz Krawiec, Konrad Majewski trafił kosza z faulem i w kolejnej akcji dorzucił celne trafienie z półdystansu i wygrywaliśmy 23 punktami. Wysoko prowadząca drużyna trochę się rozluźniła, rywale rzucili pod rząd 7 pkt, doszło kilka strat i w połowie tej ćwiartki zrobił się wynik 61:49. Do końca kwarty była walka, faule i drużyny zdobywały punkty tylko rzutami osobistymi. Damian Zawalski nie trafił dwórz rzutów osobistych, rywale z 4 rzutów trafili trzy. W ostatniej sekundzie Mateusz Krawiec został faulowany podczas rzutu za 3 pkt, trafił dwa osobiste i na tablicy było 63:52 dla AKM.

Ostatnia kwarta to nerwówka, szukanie punktów i próba oderwania się od rywali na bezpieczną odległość.  Ale rywal to doświadczony przeciwnik, który dobrze rotował składem i szukał w szybkim ataku szansy na zmniejszenie strat tak by awansować. Zawodnicy Noteci trafili ładną trójkę, zmniejszając stratę do 7 punktów. Tutaj doskonale zachował się nasz strzelec, Norbert Leśniewski, który natychmiast trafił bardzo ważną trójkę. Kolejną dorzucił Łukasz Szląskiewicz, z półdystansu trafił Mateusz Krawiec a doskonałą obroną popisał się Bartek Wasielewski. Na 5 minut przed końcem meczu było 81:63 i wydawało się że mecz jest pod kontrolą. Przeciwnicy mocno jednak przycisnęli w obronie, wymusili kilka prostych błędów, zdobyli łatwo 6 punktów i tym samym wrócili do gry. W drużynie AKM za 5 fauli zszedł Łukasz Szląskiewicz i pod deską musieli walczyć Damian Zawalski z Mateuszem Piekarskim. Po dwóch celnych osobistych Damiana Zawalskiego dwóch osobistych nie trafił Norbert Leśniewski, Noteć zdobyła 2 punkty i na 35 sekund przed końcem meczu przegrywa tylko 12 punktami. 23 sekundy przed końcem spotkania brzydko faulowany był Konrad Majewski, który z zimną krwią trafił dwa bardzo ważne osobiste. Przeciwnicy po wziętym przez swojego trenera czasie, rzucają za 3 pkt, piłka przelatuje bez dotknięcia obręczy na drugą stronę i niefortunnie wpada w ręce niezastawionego przez zawodników AKM przeciwnika, który łatwo traił spod samego kosza. Na 17 sekund przed końcem było 86:75. AKM Włocławek wygrywał tylko jednym punktem potrzebnym do awansu, wznowił piłkę spod swojego kosza i niestety strata! Czas nie ruszył i Inowrocławianie po wznowieniu gry szukali swojej szansy w rzucie za 3, lecz obrońcy AKM skutecznie przeszkodzili w rozegraniu akcji.  Bartek Wasielewski był bliski przechwytu, jednak piłka trafiła do zawodnika z Inowrocławia, ten oddał wymuszony niecelny rzut. Zebrał Mateusz Piekarski, który był faulowany i na 10 sekund przed końcem meczu rzucał wolne - trafił jednego i ustalił wynik meczu na 87:75 .

AKM Włocławek wygrał 12 punktami, zajął drugie miejsce w tabeli III ligi i awansował do turnieju barażowego.

AKM Włocławek - Noteć 1938 Inowrocław 87:75

AKM: Mateusz Krawiec 26, Łukasz Szląskiewicz 19, Damian Zawalski 11, Konrad Majewski 9, Norbert Leśniewski 8, Mateusz Piekarski 7, Bartłomiej Wasielewski 4, Patryk Pańczak 3