Złote medale Iwony na wojskowych igrzyskach

fot. Lyndon Goveas

W ostatnim dniu VI Światowych Igrzysk Wojskowych CISM w Mungyeong Iwona Lewandowska wygrała  bieg maratoński. Dzięki temu w drużynowej rywalizacji Polki zwyciężyły z łącznym czasem 7:41:32, drugie Chinki przegrały o ponad 10 minut, a trzecie były zawodniczki ze Stanów Zjednoczonych.

Reprezentantka włocławskiej Vectry debiutowała na wojskowych igrzyskach w koreańskim Mungyeong. I był to rewelacyjny debiut - Lewandowska wygrała bieg zdobywając złoty medal oraz mocno przyczyniając się do triumfu drużyny.

Iwona uzyskała czas 2:31:25, o 15 sekund wyprzedziła Chinkę Ma Yugui, trzecie miejsce zajęła Monika Stefanowicz 2:32:20, a siódme - Olga Kalendarova-Ochal 2:37:47. Drużynowo kobieca kadra zwyciężyła w łącznym czasie 7:41:32, Chinki uległy Polkom o ponad 10 minut (7:52:09), trzecie były zawodniczki ze Stanów Zjednoczonych.

Pagórkowata trasa, prawie kilometrowy podbieg do mety na stadionie i szereg osób aspirujących do medalowych pozycji zapowiadało bieg taktyczny - mówi Lewandowska - Na decydujące rozstrzygnięcie zdecydowałam się na 35 km urywając się Monice Stefanowicz oraz Chince, która biegła z własnym pacemakerem. Moja przewaga stopniowo rosła do około 40 km, by gwałtownie zmaleć do zaledwie 20 m poprzez pomyłkę trasy i związaną z tym konieczność nadrobienia dystansu. Na szczęście tempo biegu okazało się dla mnie na tyle komfortowe, a zapas sił na tyle duży, że konieczność powrotu na trasę nie wpłynęła na kolejność na mecie.

Dzięki trzem złotym medalom, a w sumie pięciu krążkom zdobytym przez maratończyków, Polska reprezentacja zdeklasowała rywali w klasyfikacji medalowej maratonu, wysunęła się na trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej w lekkoatletyce (wyprzedzając np. Kenię) i zajęła piąte miejsce w ogólnej klasyfikacji medalowej (przed Niemcami, Francją czy Stanami Zjednoczonymi).

Źródło: PZLA
14 komentarzy

gość-10555

Świetnie, że Włocławek ma światowej klasy maratonkę. Wyjazd na Igrzyska do Rio ma już zagwarantowany, tylko zapewnić jej komfortowe przygotowania (urzędnicy i działacze do dzieła) i na pewno powalczy tam o dobrą lokatę.

10 0
ID:64140

gość-21812

Akurat ta Pani otrzymuje najwyzsze świadczenia z miasta, choć nigdy nie startowała na mistrzostwach Europy, świata czy igrzyskach, bo nigdy nie uzyskała kwalifikacji. W kraju również daleko od medali. Dlaczego miasto ma wspierać w przygotowaniach do tego typu zawodów?

1 11
ID:64143

kaktus

w kraju daleko od medali??? człowieku, co ty bredzisz? to, że nie startuje na bieżni nie znaczy ze nie zdobywa medali. jakby nie wiedział to Pani Iwona od kilku lat specjalizuje się w biegach ulicznych, w których nie ma sobie równych. dokształć się więc, bo nawet hejtować nie potrafisz...poza tym co sam zdobyłeś mały człowieczku? co?

10 0
ID:64145

gość-60930

Jeśli reprezentuje wojsko, to niech ją wojsko wspiera.

1 9
ID:64146

gość-10555

@~gość-21812: Od kwietnia już ma minimum nabiegane w Londyńskim! maratonie i praktycznie gwarancję startu na Igrzyskach w Rio (dosłownie kilka osób ma to minimum). Ma w Polsce najlepsze wyniki od 5 km do maratonu. W zeszłym roku np. na Mistrzostwach Europy w Przełajach zajęła jedno z najlepszych miejsc w historii Polskiej lekkiej atletyki. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy w Polskich biegach. Jak nie ją wspierać ma miasto to nie wiem kogo.

10 0
ID:64147

kaktus

reprezentuje Wojsko Polskie, ale nadal na każdych zawodach (no może poza wojskowymi) widnieje jako reprezentantka Vectry Włocławek. I chwała jej za to, że pamięta o korzeniach i się nie wypięła na Włocławek. Brawo Iwona!

10 0
ID:64148

gośćććć

https://pl.wikipedia.org/wiki/Iwona_Lewandowska

po prawej stronie masz te twoje "daleko od medali"...

że nie wspomnę o sukcesach na arenie międzynarodowej typu Maraton Berliński

zamilcz człowieku, zamilcz bo głupszy jesteś niż ci się wydaje....

10 0
ID:64150

gość-10555

@~gość-21812: Przecież Lewandowska deklasuje w większości biegów ulicznych Polskie zawodniczki od lat. Dostarcza wiele radości kibicom przed telewizorami i jest wzorem dla młodzieży i innych kobiet. Piękna, mądra i wysportowana, a przede wszystkim z wieloma sukcesami, więc lepiej sprawdzić wcześniej informacje o zawodniczce, zanim jakieś głupoty się powypisuje. Pani Iwono jestem z Pani dumna i trzymam za Panią kciuki na olimpiadzie. Proszę nie przejmować się tymi komentarzami od zazdrośników.

9 0
ID:64151

gość-13841

@~gość-10555: Faktycznie jest deklasowana przez inne zawodniczki, miejsca na mistrzostwach Polski 5, 8 i w biegu ulicznym dopiero 3. Nie trzeba daleko szukać: https://www.wloclawek.info.pl/sport/28473/mp-zloto-kowalskiej-lewandowska-trzecia/ https://www.wloclawek.info.pl/sport/28237/dziesiaty-tytul-katarzyny-kowalskiej/

1 8
ID:64168

gość-92895

Gratulacje Iwonka :). Jesteśmy z Ciebie dumni. Nie przejmuj się wpisami ludzi, którzy nigdy w życiu nie mieli żadnych sukcesów!! Rób swoje i zmierzaj do celu -> Rio. Ci, którzy interesują się choć troche sportem znają doskonale Twoją sylwetkę nie tylko z tras biegowych ale również z TV. Nie każdemu zawodnikowi w karierze udało się tak jak Tobie wywalczyć kikadziesiąt medali Mistrzostw Polski i uczestniczyć wielokrotnie w imprezach międzynarodowych, np....http://bieganie.pl/?show=1&cat=11&id=7318, http://bieganie.pl/?show=1&cat=11&id=7848

7 0
ID:64170

gość-36760

@~gość-13841: 2014 rok - 3 złote medal na Mistrzostwach Polski, w tym roku najlepsze wyniki na 5 km, 10000m, półmaratonie i maratonie. Wyniki kolejnych zawodniczek odbiegają znacznie od czasów uzyskiwanych przez Iwonę.

6 0
ID:64173

gość-56789

Dajcie spokój, kto to w ogóle jest?

0 8
ID:64174

gość-10555

@~gość-56789: Jeżeli chodzi o Iwonę Lewandowską, to nie jest ciężko sprawdzić - aktualnie najlepsza Polska zawodniczka w biegach ulicznych i najlepsza zawodniczka lekkoatletycznego klubu Vectra Włocławek. Z artykułu wynika również jasno, że dwukrotna złota medalistka prestiżowej wojskowej imprezy sportowej. Jest bardzo popularnym sportowcem i poświęcić minutę na poszukanie informacji w Internecie, aby dowiedzieć się o jej osiągnięciach.

6 0
ID:64187

gość-42568

Proszę rozwijać swój talent tylko poza Włocławkiem,dlaczego z wiadomych powodów nie muszę tłumaczyć.Powodzenia na przyszłość.

6 2
ID:64223


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA