Szymańska i Tomczak Mistrzyniami Polski juniorek w judo

Dwie zawodniczki MKS „Olimpijczyk” Włocławek - Angelika Szymańska i Wiktoria Tomczak - wywalczyły w poznańskiej Arenie złote medale Mistrzostw Polski Juniorek w Judo. To kolejne krążki utytułowanych reprezentantek włocławskiego klubu w tym roku.

Młode judoczki, ubiegłoroczne Mistrzynie Polski z kategorii juniorki młodszej nie miały łatwego zadania, gdyż jako najmłodsze z uczestniczek musiały sprostać starszym rywalkom (kategoria juniorek obejmuje trzy roczniki: 1999, 1998, 1997). Obie stanęły na wysokości zadania i zdeterminowane sięgnęły po tytuł najlepszych w Polsce.

Angelika Szymańska w drodze po złoto w kategorii 57 kg pokonała: Wiktorię Pers (TS MOSiR Bochnia), Dominikę Mróz (Klub Judo DRAKO Warszawa), Joannę Janeczko (UKJ ARCUS Warszawa) i Zuzannę Komarek (KS "Kejza Team" Rybnik). To trzeci złoty medal utytułowanej zawodniczki "Olimpijczyka" w tym roku. Angelika zdobyła Puchar Polski, a także stanęła na najwyższym stopniu podium międzynarodowego turnieju Grand Prix Ostrava w Czechach.

Druga z judoczek Olimpijczyka – Wiktoria Tomczak, w drodze po Mistrzostwo Polski w kategorii 63 kg pokonała: Wiolettę Kuczerę (KS "Kejza Team" Rybnik), Aleksandrę Butlewską (SGKS Wybrzeże Gdańsk), Katarzynę Kaszę (AZS UW Warszawa) i Barbarę Kulik (UKJ 225 Warszawa). W lutym podczas Grand Prix w Ostrawie Wiktoria wywalczyła srebrny medal.

Każda walka wymagała pełnej koncentracji. To jest impreza organizowana raz w roku, trzeba się do niej przygotować nie tylko fizycznie, lecz również mentalnie. Dziewczyny wiedziały po co jadą na zawody, stoczyły po cztery mocne walki i pewnie zdobyły tytuły mistrzowskie – relacjonuje trener Roman Stawisiński

Najbardziej emocjonujące były walki o złote medale. Pierwsza z dziewcząt po złoto stanęła Wiktoria Tomczak, która w tych zawodach pokonała swoje groźne przeciwniczki, z którymi wcześniej przegrywała. W końcowej fazie walki finałowej wykonała akcję rzutową na 7 pkt. i zdobyła tytuł Mistrzyni Polski. Po jej walce o tytuł najlepszej w kraju stanęła Angelika Szymańska. Przebieg walki był bardzo emocjonujący. Mimo, iż Angelika wykonała akcję rzutową w regulaminowym czasie walki (nie uznaną przez sędziego), nie dała za wygraną i w dogrywce wykonała ponownie swoją ulubioną technikę, zdobywając tym samym tytuł Mistrzyni Polski – dodaje trener Aneta Szczepańska.

Judoczki z Włocławka czekają teraz starty w Pucharach Europy, które są kwalifikacjami do Mistrzostw Europy Juniorek odbywającymi się w tym roku w Mariborze (Słowenia) w dniach 15-17 września.