Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych Anwil Cup 2021

W weekend na Zalewie Włocławskim już po raz dwudziesty trzeci spotkała się czołówka krajowych skipperów, którzy wzięli udział w Długodystansowych Mistrzostwach Polski Jachtów Kabinowych Anwil Cup 2021 - Memoriale Jerzego Fijki.


Regaty Anwil Cup wpisują się w cykl rozgrywek Pucharu Polski Jachtów Kabinowych – w tym roku planowanych jest jedenaście edycji tych zawodów plus finał, włocławskie były drugie w kalendarzu. Dodatkowym atutem do udziału w tych regatach jest fakt, iż posiadają one wysoki ranking cyklu PPJK. Nie dziwi zatem fakt, że zwyczajowo na tych zawodach obecny jest przedstawiciel Polskiego Związku Żeglarskiego Jarosław Bazylko – tym razem występujący w potrójnej roli: Wiceprezesa PZŻ, organizatora cyklu oraz Sędziego Głównego regat.

Na starcie regat stanęło 37 załóg z ponad setką zawodników na pokładach. Tu warto wymienić kilka nazwisk, bowiem w regatach we Włocławku startuje cała plejada znakomitych żeglarzy z czołówki rankingu cyklu Pucharu Polski Jachtów Kabinowych i nie tylko. Szczególnie liczna grupa takich zawodników pływa w klasie MICRO. Jest to Piotr Tarnacki (dziewięciokrotny Mistrz Świata w tej klasie i jednocześnie kilkunastokrotny Mistrz Polski w tej i innych klasach, Rafał Moszczyński dwukrotny Mistrz Świata i Mistrz Europy i Grzegorz Banaszczyk Wicemistrz Świata i wielokrotny Mistrz Polski, uczestnik wielu międzynarodowych regat, w których odnosił sukcesy. Ale i w innych klasach na liście startowej Anwil Cup były nazwiska żeglarzy, którzy wnieśli niemały wkład w rozwój tej dyscypliny w Polsce – z pewnością najbardziej utytułowanym z nich jest Piotr Adamowicz, który ma na koncie kilkaset startów w regatach różnej rangi, we Włocławku też wielokrotnie stawał na podium i to na jego najwyższym stopniu. 

Zawodnicy ścigali się w trzech zaliczanych do Mistrzostw klasach: T-1, T-2, T-3 oraz dodatkowo w klasach OPEN i MICRO. Przez trzy dni regat ze względu na słaby wiatr rozegrano tylko pięć wyścigów zaliczanych do klasyfikacji generalnej. Jedynie drugiego dnia regat powiało trochę silniej i na dodatek z korzystnego wschodniego kierunku, można było więc rozegrać wyścig na naprawdę długim dystansie. Trzeciego dnia wiatru od rana nie było wcale, dmuchnęło nieco około południa, choć z niekorzystnego północnego kierunku w poprzek zalewu. Udało się jednak przeprowadzić dwa krótkie wyścigi.

Mistrzem Polski w klasie T1 został Grzegorz Guzowski, w T2 najszybszy był Jacek Olumbiński, natomiast w T-3 wygrał Radosłąw Sternicki. W klasie MICRO zwyciężył Piotr Mańczak, a w kategorii OPEN najlepszy był Wojciech Spisak. Medal memoriałowy imienia Jerzego Fijki, byłego redaktora naczelnego miesięcznika ŻAGLE, pomysłodawcy Długodystansowych Mistrzostw Jachtów Kabinowych, trafił do zwycięzcy wyścigu na długim dystansie w najliczniej obsadzonej klasie OPEN Wojciecha Spisaka. Wyróżnienie to wręczył Wojciech Warecki komandor Yacht Clubu Anwil.   Ceremonię zakończenia mistrzowskich regat tradycyjnie zwieńczyło wspólne, pamiątkowe „familijne zdjęcie”.

[email protected]
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA