Anwil: Pierwszy ćwierćfinał dla Czarnych Słupsk

Pierwszy mecz play-off Anwil Włocławek dzięki najwyższemu miejscu w tabeli Polskiej Ligi Koszykówki rozgrywał we włocławskiej Hali Mistrzów, a rywalem „Rottweilerów” byli zawodnicy Energii Czarnych Słupsk. Niestety pierwsze spotkania ćwierćfinałowe koszykarze nie zapamiętają jako udane. Włocławianie przegrali 72:82.

Spotkanie punktami spod kosza rozpoczął Jospi Sobin. W drużynie gości bliźniaczą akcją popisał się Kravish. Pierwsze minuty spotkania przebiegały pod dyktando graczy podkoszowych obu drużyn. Po 3minutach gry był remis 6:6. Po rzucie Ginyarda goście wyszli na dwupunktowe prowadzenie. Prowadzenie trwało zaledwie kilka sekund gdyż włocławianie szybko doprowadzili do remisu. Po kolejnej udanej akcji Ginyarda, akcją 2+1 wykończył Leończyk i włocławianie prowadzili jednym oczkiem. W akcji gości 3punkty zdobył Surmacz. Punkty dorzucił Lewis i włocławianie przegrywali 13:17. Kilka nieudanych w ataku akcji dało 4pkt przewagi gościom. Po celnym rzucie Kamila Łączyńskiego zza linii 6,75cm Anwil Włocławek przegrywał już tylko 18:19. Ostatnie punkty zza linii 6,75cm równo z syreną kończącą pierwszą trafił Washington i na przerwę włocławianie schodzili z jednopunktową stratą.

Drugą kwartę celnym rzutem rozpoczął McCray. Trzy punkty po nieudanej akcji gości zdobył Mateusz Bartosz i prowadzenie przejął Anwil (27:23). Po punktach McCraya i Bartosza Anwil wyszedł na 8pkt przewagi (31:23). Goście po dłuższe absencji punktowej po dobitce Lewisa zmniejszyli stratę. Po nieudanej akcji włocławian akcję 2+1 wykończył Lewis. W kolejnej akcji czarnych koszul, trzy punkty trafił Łukasz Seweryn i na tablicy w Hali Mistrzów był remis 31:31. Niestety w szeregi drużyny Anwilu wdał się chaos i słaba skuteczność. Widząc niemoc swoich podopiecznych trener Igor Milicić poprosił o przerwę. Po wznowieniu gry do głosu ponownie doszli gości i objęli prowadzenie. Na szczęście dla Anwilu po przechwycie i podaniu Łączyńskiego stan spotkania wyrównał Jaramaz. W ostatniej akcji Anwilu punkty ponownie zdobył Jaramaz. Druga kwarta zakończyła się remisem 35:35.

Trzecia odsłonę rozpoczął z numerem 45 w barwach czarnych koszul David Kravish. Po nieudanej akcji włocławian punkty po kontrze wsadem zaliczył Marcus Ginyard. Punkty po podkoszowej przepychance zdobył Sobin i włocławianie przegrywali 37:39. Włocławską publiczność do głośnego dopingu zagrzewali kibice H1, by cała hala pomagała. Włocławskich kibiców uciszył rzutem zza linii 6,75cm Chavaughn Lewis – ale tylko na chwilę. Początkowe minuty trzeciej kwarty włocławianie nie mogli zaliczyć do udanych, gdyż gracze Energii Czarnych Słupsk dobrze bronili zmuszając graczy Anwilu do popełniania błędów. Po „trójce” Grzegorza Surmacza włocławianie przegrywali 37:47. O przerwę poprosił Milicić. Niestety po wznowionej akcji kolejny błąd Anwilu. W drużynie Czarnych Słupsk punkty z rzutów wolnych zdobył Lewis. Po nieudanej akcji Anwilu punkty zza linii 6,75cm trafił Mantas Cesnauskis i było już 37:52. Sygnał do poderwania dla Anwilu dał Kamil Łączyński rzutem za 3pkt. (40:52). Od czasu prowadzenia przez Czarnych 12pkt. gra na boisku przebiegała kosz za kosz. Po punktach Washingtona kibiców wymownym ruchem rąk do dopingu zagrzewał Kamil Łączyński. Na 1min do końca trzeciej kwarty piłkę pod koszem stracił Dmitriew. W parterze wywalczył ją Washington, który podał do Łączyńskiego  i punkty trafił McCray. W kolejnej akcji punkty zdobył Łączyński (51:56) – wrzawa w hali niemiłosierna!!! Włocławscy kibice potrafią zrobić atmosferę. Kwarta zakończyła się wynikiem 51:58.

Ostatnią odsłonę meczu rozpoczął od „trójki” Washington. Po błędzie Czarnych Słupsk dwa punkty zdobył Washington i włocławianie przegrywali już tylko dwoma oczkami. Po niecelnych rzutach wolnych Lewisa dwa punkty po dobitce trafił Kravish. W akcji Anwilu dwa punkty zdobył McCray i po kolejnym błędzie słupszczan spod kosza zdobył McCray i był remisss!!! To co wydawało się mało możliwe koszykarze Anwilu odrobili w dwie minuty. Niestety jak szybko włocławianie odrobili stratę tak gości szybko uzyskali 5pkt. prowadzenie. W akcji Anwilu z ostatnia sekundą akcji punkty po podaniu „Łączki” zdobył Washington. Na 4min do końca spotkania włocławianie przegrywali 65:70. Nieudana akcja włocławian zemściła się. Trzy punkty zdobył Cesnauskis i goście prowadzili 8pkt. Włocławianie z rzutów wolnych zdobyli dwa punkty, a po wywalczonej piłce trzy punkty trafił Kamil Łączyński i tym samym Anwil pokazał charakter i to że nie złożył jeszcze broni. Koszykarzom Anwilu pozostały 2:17 sekund na odrobienie trzech punktów. Przy piłce koszykarze Czarnych punkty trafił Surmacz. W odpowiedzi McCray. Ponownie pod koszem Anwilu punkty zdobyli goście, a włocławianie nie i strata. W 47 sekundzie punkty wsadem zdobył Ginyard, który nie miał przed sobą obrońcy. Na 47 sekund przed końcem meczu włocławianie przegrywali 72:79. Po wznowieniu i ładnym rozrzuceniu akcji zza linii rzutów za 3pkt. próbował zdobył punkty Jaramaz – niestety niecelny rzut. Punkty dla gości zdobył Lewis. Ostatecznie mecz zakończył się przegraną 72:82.

Włocławscy kibice zaśpiewali „Nic się nie stało, hey Anwil nic się nie stało”, a na otuchę dla graczy Anwilu - „My w sobotę też przyjdziemy Anwilowi pomożemy”.

Anwil Włocławek - Energa Czarni Słupsk 72:82 (22:23, 13:12, 16:23, 21:24)

Anwil: Washington 17, Łączyński 13, McCray 11, Sobin 8, Jaramaz 7, Bartosz 5, Leończyk 5, Dmitriew 4, Haws 2, Młynarski 0
Energa Czarni: Lewis 21, Kravish 17, Ginyard 14, Surmacz 14, Cesnauskis 6, Seweryn 6, Goods 4, Bachynski 0, Dąbrowski 0