Tropem Wilczym, czyli Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

fot. Szczepan Zieliński

W niedzielę we Włocławku odbył się "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". To część ogólnoświatowej akcji, organizowanej przez Fundację Wolność i Demokracja, która ma na celu kultywowanie pamięci o antykomunistach.


Główny cel imprezy, która od sześciu lat organizowana jest w całym kraju, to oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944-1963 oraz popularyzacja i podtrzymywanie świadomości historycznej na temat Żołnierzy Wyklętych. W stolicy Kujaw impreza odbywała się po raz drugi i po raz drugi organizowana była przez Włocławski Klub Biegacza "Maratończyk". W pierwszej edycji wzięło udział blisko czterystu biegaczy. Bogaty program imprez towarzyszących sprawił, że kolejnych kilkaset osób odwiedziło miejsce, w którym odbywały się ubiegłoroczne zawody.

Druga odsłona biegu, która miała miejsce w minioną niedzielę, zebrała na starcie ponad 250 sportowców. Rozpoczęła się Mszą Świętą odprawioną w intencji Żołnierzy Wyklętych w Kościele pod wezwaniem Wniebowstąpienia NMP i św. Jana Apostoła. Po nabożeństwie rozpoczęły się zawody sportowe. Biegacze rywalizowali na trzech dystansach: 1000m, 5000m (dla średnio zaawansowanych) oraz 10000 m (dla profesjonalistów). Dodatkowo odbył się Bieg Symboliczny na dystansie 1963 metrów, czyli symboliczne upamiętnienie daty śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, Józefa Franczaka ps. „Lalek”, zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 21 października 1963 r. Leśna trasa biegu rozpoczynała się przy Szkole Podstawowej nr 23 i biegła przez okolice jeziora Łuby. Oprócz udziału w rywalizacji sportowej można było obejrzeć wystawę zorganizowaną przez delegaturę IPN w Bydgoszczy, która poświęcona była Żołnierzom Wyklętym.

To była doskonała okazja do spotkania się dla całego naszego lokalnego środowiska biegowego - mówi Wojciech Prokopowicz, manager WKB "Maratończyk" - Dlatego też już dzisiaj zapraszamy na kolejne edycje biegu Tropem Wilczym. Chcemy mocno rozwijać to wydarzenie w latach następnych. Mamy już spore grono przyjaciół, które - w co głęboko wierzę - będzie się stale poszerzać.

Na dystansie najkrótszym, przeznaczonym dla najmłodszych oraz początkujących biegaczy, triumfował Igor Nogala, drugi był Kamil Wojnoski, a trzecie miejsce zajęła Natalia Krasińska. Na trasie o długości 5000 metrów najlepszy był Krzysztof Mulawa, drugą lokatę zajął Maciej Grudziński, a trzecią Andrzej Chmielewski. Na dystansie najdłuższym natomiast pierwszy metę osiągnął Sebastian Waszak, za nim był Mariusz Waszak, a trzeci dobiegł Piotr Sztolcman.

Pełne wyniki Tropem Wilczym: Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych (kliknij)

przemek@wloclawek.info.pl
1 komentarz

gość-64669

wielce szlachetna idea, za rok sam wystartuje

0 0
ID:76809


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Miasto wesprze szpital i włocławskich przedsiębiorców

Sytuacja epidemiologiczna zmienia się z godziny na godzinę. Dzisiaj w ratuszu..

Bez opłat za parkowanie. PiS wnioskuje do prezydenta

Poseł Joanna Borowiak wystosowała pisma do prezydenta Włocławka między innymi o..

Radni z Klubów PO i SLD apelują o wsparcie dla szpitala

Radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Koalicji Obywatelskiej zwrócili się z prośbą do..

Tarcza Antykryzysowa - ochrona przed skutkami epidemii

Najważniejsza jest płynność finansowa i bezpieczeństwo pracowników – temu ma..

W obawie przed koronawirusem podpisano porozumienie

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ratusz zorganizował kolejną..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..