Uczniowie LZK w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady "Zwolnieni z Teorii" zorganizowali Tydzień Świadomości o życiu osób niepełnosprawnych pod nazwą "Superbohaterowie są wśród nas". Podczas tygodnia odwiedzili pięć szkół podstawowych, w których przeprowadzali prelekcje z dziećmi. Opowiadali o życiu osób niepełnosprawnych, problemach, z jakimi spotykają się na co dzień oraz pokazywali, że niepełnosprawni też mają pasje, w których się spełniają.
Nie chcąc rzucać słów na wiatr postanowili zorganizować w naszym mieście mecz siatkówki na siedząco, w którym grały dwa czołowe polskie zespoły ParaVolley Katowice oraz Start Wrocław. Celem imprezy było pokazanie nie tylko dzieciom, ale również całej społeczności włocławskiej, że niepełnosprawni mają swoje pasje i chętnie uprawiają sport. Frekwencja dopisała - na meczu pojawiło się ponad 120 osób, które żywiołowo dopingowały walczące ekipy.
Jestem bardzo zadowolona, że przyszło tak wiele osób i przede wszystkim dlatego, że wszyscy kibice wyszli z meczu zadowoleni. Wraz z moim zespołem projektowym poświęciliśmy wiele czasu, aby wszystko się udało i tak właśnie było – mówi Małgorzata Marciniak, organizator meczu - Cieszymy się z obecności radnych oraz pracowników Urzędu Miasta Włocławek, ponieważ mamy nadzieję na wspólną współpracę przy kolejnych tego typu projektach.
Paravolley to "siedząca" odmiana tradycyjnej piłki siatkowej. Gra została wymyślona jako sport dla osób niepełnosprawnych, jednak uprawiają ją również pełnosprawni zawodnicy. Powstała z połączenia dwóch gier: niemieckiego sitzballu oraz siatkówki. Początkowo była przeznaczona głównie dla relaksu, z biegiem czasu przekształciła się w sport, który wszedł w skład dyscyplin olimpijskich. Paravolley jest uprawiany w ponad sześćdziesięciu krajach.
[email protected]