Anwil Włocławek zdemolował w Hali Mistrzów GTK Gliwice

W meczu siódmej kolejki Energa Basket Ligi Anwil Włocławek pokonał na własnym terenie GTK Gliwice 118:74. To piąte zwycięstwo drużyny Igora Milicica w lidze. Zwycięstwo, które zakończyło się rekordową zdobyczą punktową w Mali Mistrzów.

Początek meczu Anwilu z zespołem końca tabeli nie napawał optymizmem. Zespół z Gliwic ku zdziwieniu wszystkich był zdolny do równorzędnej walki z Rottweilerami. Nie trwało to jednak długo. Po pierwszej kwarcie, którą wygrali 24:23 i po nie najgorszym początku drugiej (gdzie prowadzili 5 oczkami) musieli już uznać wyższość włocławian. Po wejściu na parkiet Tonego Wrotena przywitanego przez część kibiców gwizdami i buczeniem Anwil dostał wiatru w żagle. Wroten świetnie wszedł w mecz, efektowne indywidualne akcje, dzielił się piłką i ku zaskoczeniu wszystkich wracał do obrony. Gospodarze złapali swój rytm gry i zdominowali parkiet i tablice. Szybkie efektowne i efektywne akcje wprowadzały fantastyczną atmosferę w zespole i na trybunach. Do Wrotena dołączyli Ricky Ledo i Rolands Freimanis i jak zwykle niezawodny cichy zabójca Chase Simon. Dzięki świetnym atakom, rzutom z dystansu i niezłej obronie po drugiej części gry przewaga Anwilu była już dość wyraźna i na zejście do szatni mieli dwanaście oczek przewagi (55:43). Do przerwy na wyróżnienie zasługują Ledo, Simon, Freimanis i Wroten. Z 55 punktów drużyny ta czwórka zdobyła ich razem 39.

Po zmianie stron nastąpiła dominacja Anwilu, czego wszyscy spodziewali się przed tym spotkaniem. Bardzo dobra obrona, która prowadziła do pięknie wykończonych kontrataków, nareszcie zespołowa gra, dużo podań po obwodzie i szukania dogodnej pozycji dla kolegów z zespołu. Trener z oczywistych względów zastosował zmiany i dał szanse grać każdemu członkowi zespołu. Krzysztof Sulima po wejściu na parkiet i niezłej pracy w obronie zaliczył kilka bardzo dobrych akcji punktowych. Poczuł się na tyle pewnie, że gdy dostał podanie na obwód a obrońcy przy nim nie było rzucał bez zastanowienia i to z dobrą skutecznością (2/4). Trzeba jednak pamiętać, że rywal nie był na tyle mocny, by chociażby zbliżyć się do poziomu gry Rotweilerów. W kilka minut trzeciej kwarty przewaga wzrosła do 30 oczek, a tą cześć gry Anwil zagrał koncertowo i wygrał 42:16! Ostatnia kwarta była tylko dograniem do końca spotkania… przynajmniej tak mogło to wyglądać po przewadze jaką gospodarze sobie wypracowali. Nic bardziej mylnego, nawet na chwile nie dało się odczuć, że na tablicy wyników jest tak ogromna przewaga a rywal innej klasy. Wszedł na parkiet nawet Adam Piątek. Bardzo dobrze pokazał się w obronie, ale niestety jedyny rzut jaką miał okazję oddać nie wpadł do kosza co zawiodło trochę kibiców bardzo dopingujących Adama. Chris Dowe natomiast mniej widoczny na tle kolegów był bardzo bliski zdobycia triple duble - miał 12 punktów, 9 zbiórek (aż 6 w ataku) i 7 asyst. Mecz zakończył się rekordową zdobyczą punktową w Mali Mistrzów i pewną wygraną Rotweilerów 118:74

Konferencję prasową trener Igor Milicic zaczął zupełnie inaczej niż zawsze. Poprosił kibiców i dziennikarzy o wsparcie w trudnych momentach dla zespołu. Nie tylko wtedy kiedy Anwil wygrywa, ale najbardziej wtedy, kiedy gra nie układa się po myśli zawodników i sztabu szkoleniowego. Ponieważ wtedy wsparcie jest najbardziej potrzebne. Właśnie wtedy, kiedy gra nie idzie, kiedy ciężko zdobyć punkty i się przełamać.

Anwil Włocławek - GTK Gliwice 118:74 (23:24, 32:19, 42:16, 21:15)
Anwil: Wroten 22 (1), Ledo 16 (4), Simon 16 (3), Dowe 12, Freimanis 8, Milovanovic 6, Sulima 14 (2), Sokołowski 9 (1), Karolak 8 (2), Szewczyk 5, Wadowski 2
GTK: Henson 19,  Tabb 13 (2), Mijović 9, Słupiński 8, Radwański 6, Furtinger 4, Mondy 2, Szlachetka 4, Hałas 4