Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych Anwil Cup 2020

W weekend na Zalewie Włocławskim już po raz dwudziesty drugi spotkała się czołówka krajowych skipperów, którzy wzięli udział w Długodystansowych Mistrzostwach Polski Jachtów Kabinowych Anwil Cup 2020 - Memoriale Jerzego Fijki.


Regaty Anwil Cup, wpisujące się w cykl rozgrywek Pucharu Polski Jachtów Kabinowych były pierwszymi zawodami tego cyklu w tym roku. Organizatorzy, jak i sami zawodnicy, nie mieli pewności czy w ogóle uda się je przeprowadzić, z powodu epidemii koronawirusa. Ale zachowując odpowiednie środki udało się. Wyposzczeni długim oczekiwaniem na możliwość startu żeglarze, wyjątkowo licznie zjechali na włocławskie zawody.

Na starcie tegorocznych regat stanęło czterdzieści załóg z ponad setką zawodników na pokładach, którzy walczyli w pięciu kategoriach. Do rywalizacji na Zalewie Włocławskim przystąpiło wielu utytułowanych żaglarzy z całego kraju, doskonale znanych w naszym mieście: Piotr Tarnacki - wielokrotny Mistrz Świata w klasie MICRO, Rafał Moszczyński - Mistrz Europy w tej klasie oraz Grzegorz Banaszczyk, utytułowany uczestnik Mistrzostw Świata i Europy.

Zawodnicy ścigali się w trzech zaliczanych do Mistrzostw klasach: T-1, T-2, T-3 oraz dodatkowo w klasach OPEN i MICRO. Przez trzy dni regat rozegrano siedem wyścigów zaliczanych do klasyfikacji generalnej. Dwa z nich na naprawdę długim, liczącym dobrze ponad 20 kilometrowym dystansie. Te wyścigi były sporym wyzwaniem dla uczestników, tego dnia bowiem wiał bardzo silny wiatr, wzbudzający wysoką falę na wodach zalewu, co było dodatkowym utrudnieniem w żegludze, co weryfikowało umiejętności zawodników jak i przygotowanie sprzętu. Bilans strat tego dnia to dwa złamane maszty, urwany ster, trzech żeglarzy poza burtą swoich jachtów. Drugiego dnia wiatr, głównie z kierunku południowego, był co prawda znacznie słabszy, ale za to niezwykle chimeryczny - zmieniał kierunek, potrafił odkręcić się nagle o 180 stopni. Obraz zawodów trzeciego dnia był jeszcze inny - wiatr siadł, sprawy nie ułatwiał też sprawy lejący się z nieba żar. Z trudem udało się rozegrać jeden wyścig.

Mistrzem Polski w klasie T1 została Oliwia Feret. Natomiast w pozostałych klasach wygrali ci sami żeglarze, co w ubiegłym roku. W T2 najszybszy był Piotr Adamowicz, z kolei w T-3 Arkadiusz Sendlewski. W klasie MICRO zwyciężył Piotr Tarnacki, a w kategorii OPEN najlepszy był Jakub Malicki. Pamiątkowa statuetka Memoriału Jerzego Fijki powędrowała do młodej i niezwykle utalentowanej Oliwii Feret, która wykazała się wysokim kunsztem wygrywając klasę T-1 i gromadząc na swoim koncie najmniejszą ilość punków karnych.

Na zakończenie Mistrzostw miała tez miejsce miła uroczystość. Waldemar Heflich, redaktor naczelny "Żagli" przekazał na ręce Komandora YACHT CLUB ANWIL Wojciecha Wareckiego pamiątkowy medal miesięcznika, wydany z okazji 60-cio lecia pisma. Włocławski klub otrzymał to honorowe wyróżnienie za kilkudziesięcioletnią doskonałą współpracę ŻAGLAMI i wkład w rozwój żeglarstwa w Polsce, w tym miedzy innymi za organizacje takich przedsięwzięć jak regaty Anwil Cup. Dziękując za wyróżnienie, Komandor Wojciech Warecki przyznał, że odbiera to jako uznanie tak dla klubu jak i dla wieloletniego sponsora, firmy Anwil S.A.

Pełne wyniki 22. Mistrzostw Polski Jachtów Kabinowych Anwil Cup 2019 (kliknij)

[email protected]
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA