Kujawsko-Pomorskie kandydatem do organizacji HMŚ

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

World Athletics Indoor Championships Kujawy Pomorze 2026 – tak może brzmieć nazwa najważniejszej halowej imprezy lekkoatletycznej na świecie. Marszałek Piotr Całbecki podpisał dokumenty aplikacyjne w obecności prezesa Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki i przewodniczącego Komisji Sportu i Turystyki sejmiku województwa


To historyczna chwila dla województwa kujawsko-pomorskiego i lekkiej atletyki – mówi marszałek Piotr Całbecki. – Po raz pierwszy to region, a nie pojedyncze miasto jest kandydatem do organizacji halowych mistrzostw świata. Dziś uczyniliśmy pierwszy krok ku tej imprezie. Jeśli World Athletics postawi na Kujawsko-Pomorskie, uczynimy wszystko, by impreza miała wymiar regionalny i była znakomitą platformą promocji Kujaw i Pomorza.

Satysfakcji nie kryje także prezes Krzysztof Wolsztyński, potencjalny organizator wykonawczy mistrzostw. - Od przeszło dekady doskonale współpracujemy z Samorządem Województwa przy organizacji wielkich imprez lekkoatletycznych. Przypomnę tylko, że wspólnie przeprowadziliśmy dwukrotnie Mistrzostwa świata Juniorów i Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych w Bydgoszczy, a w Toruniu Halowe Mistrzostwa Europy i wszystkie edycje mityngu Copernicus Cup. Teraz to właśnie Region – Kujawy i Pomorze będzie głównym organizatorem światowego czempionatu, podobnie jak w tym roku Oregon, czy Silesia, czyli Śląsk w ubiegłych latach.

Liczę, że organizacja Halowych Mistrzostw Świata Kujawy Pomorze 2026 będzie okazją do poprawy infrastruktury lekkoatletycznej w województwie – mówi radny Jacek Gajewski, przewodniczący Komisji Sportu i Turystyki w sejmiku województwa. – Priorytetem jest hala treningowa w Bydgoszczy w kompleksie Zawiszy. Wówczas nad Brdą ulokujemy sporo ekip, bo zawodnicy będą mogli trenować na miejscu. Będziemy lobbować w Ministerstwie Sportu o środki na budowę tego obiektu.

W piątek o północy minął termin składania aplikacji kandydatów do organizacji halowego czempionatu w 2026 roku. W lutym przyszłego roku kandydaci zaprezentują przed Radą World Athletics swoje oferty w postaci 15-minutowego filmu promocyjnego. Wybór nastąpi w marcu 2023. Jeśli kandydatura Kujawsko-Pomorskiego zwycięży, samorząd województwa będzie zobowiązany do wpłacenia kaucji gwarancyjne w kwocie 250 tys. dolarów (ok. 1.15 mln złotych). Następne trzy sezony, to czas przygotowań do imprezy. W Polsce Halowe Mistrzostwa Świata odbyły się tylko raz. W 2014 roku gospodarzem zawodów był Sopot.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA