Don Bosco Cup 2007

W niedzielę popołudniu zakończył się V Międzynarodowy Halowy Turniej Piłki Nożnej DON BOSCO CUP 2007 (rocznik 1991). W rozgrywkach rywalizowało 17 drużyn, z Polski, ale także zza granicy.

Juniorzy już od soboty rywalizowali o punkty. Organizatorzy mieli małe problemy z podzieleniem zespołów, bo co jakiś czas dopływały do nich informacje o wycofaniu się drużyn, czy nawet ich nadmiarze. Ostatecznie do rozgrywek zapisano 17 zespołów. Grupy wyglądały następująco:

Grupa A: SFC Fortuna Ivano – Frankivsk (Ukraina), FK Ekranas Panevezys (Litwa), KS Remes Opalenica, Śląsk Wrocław, Nielba Wągrowiec, Odra Opole, Stal Szczecin, Salos Szczecin III, Błękitni Stargard Szczeciński.

Grupa B: Lider Włocławek, FC Schwedt 02 (Niemcy), Bałtyk Koszalin, VIK Włodzimierz Wołyński (Ukraina), Pogoń Szczecin, FC Spartak Ivano – Frankivsk, Salos Szczecin II, Salos Szczecin I.

Do pory obiadowej rywalizowała grupa A, następnie po parkiecie biegali zawodnicy drużyn z grupy B. System gry: każdy z każdym w swojej grupie, a czas trwania meczu w eliminacjach to 10 minut. Tak więc grania było sporo i zawodnicy się nie nudzili. Zdecydowanie mocniejsza i bardziej emocjonująca była rywalizacja w grupie B. Im późniejsze mecze tym więcej walki i bramek.

Z grupy A do kolejnej fazy rozgrywek awansowały kolejno: Stal Szczecin, Błękitni Stargard, Odra Opole, FK Ekranas. Z grupy B: Salos Szczecin I,VIK Włodzimierz Wołyński, Pogoń Szczecin, Salos Szczecin II.
Te ekipy w niedzielę od samego rana walczyły dalej w grupach finałowych o awans do najlepszej czwórki i walkę o finał. Dużo niespodzianek, zaciętych pojedynków, ładnych bramek, fauli, kar i pretensji. Tak w skrócie można opisać to co towarzyszyło meczom o awans do najlepszej czwórki. Ostatecznie do półfinałów awansowały pary:
Odra Opole – Salos Szczecin I;
FK Ekranas – VIK Włodzimierz.

Ten pierwszy półfinał przyniósł kibicom zdecydowanie więcej emocji, jednak większość z nich nie byłą zadowolona rezultatu. Odra pokonała po świetnym spotkaniu gospodarzy 7:3. Jej rywalem w finale okazał się VIK, który pokonał Litwinów pewnie 3:0.

Od godziny 13:00 kibice oglądali spotkania o miejsca 1-8. Najpierw na parkiet wybiegli zawodnicy Salosu II Szczecin oraz Pogoni. Po interesującym spotkaniu Portowcy pokonali rywali 2:0 i zajęli ostatecznie siódmą lokatę. W meczu o miejsce piątek Stal rozniosła Błękitnych 5:0.

W „małym finale” Salos spotkał się z litewską drużyną Ekranas. Po 26 minutach meczu lepsi okazali się gospodarze którzy pożegnali się z kibicami zwycięstwem 6:4 i zajęli najniższe miejsce na podium. O 14:30 hala wypełniła się po brzegi. Kibice doczekali się tego, o czym myśleli już od soboty. W meczu finałowym zmierzyła się Odra Opole oraz VIK. Do przerwy było 1:1, jednak pierwsi bramkę zdobyli Polacy i to oni grali rozsądniej w obronie i mądrzej wyprowadzali piłkę do ataku. Druga połowa to pokaz świetnej piłki rodem z Ukrainy. Zawodnicy raz po raz zagrażali bramce Odry, tej jednak dzielnie strzegł ich bramkarz z Opola. Goście wyszli już nawet na prowadzenie jednak na 7 minut przed końcem mieliśmy już 2:2. Gra nabierała „rumieńców” i z była co raz ciekawsza. Gdy wszyscy czekali już na ostatni gwizdek i rzutu karne do głosu znów doszła Odra, która na 6 sekund przed końcem spotkania zdobyła zwycięską bramkę i zabrała złoty medal Ukraińcom sprzed nosa.

Podczas turnieju rozegrano 86 pojedynków, w których padły 342 bramki. Najbardziej „rozstrzelaną” ekipą okazali się gospodarzy którzy trafiali do siatki rywali 43 razy. I właśnie Michał Szubert, zawodnik Salosu I dostał statuetkę najlepszego strzelca z dorobkiem 18 bramek. Najlepszym zawodnikiem okazał się Ivan Kleban z drużyny VIK Włodzimierz Wołyński. Za najlepszego bramkarza uznano natomiast Giedriusa Kvedarasa z FK EKRANAS Panevezys.