Czarne chmury nad Kujawiakiem

Pod koniec grudnia ubiegłego roku w siedzibie Kujawiaka przy ul. Leśnej odbyło się Walne Nadzwyczajne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia K.S. Kujawiak Włocławek. Podczas zebrania poprzedni zarząd przyjął dymisję dyrektora klubu Leszka Oleradzkiego oraz prezesa Janusza Dębczyńskiego, a następnie sam abdykował. Niestety wszystko wskazuje na to, że z klubu odejdzie także główny sponsor – Jerzy Wiśniewski.

Został wobec tego powołany nowy, pięcioosobowy zarząd, w składzie którego znaleźli się: Jan Jastrzębski (prezes), Sławomir Gałęza (wiceprezes), Ryszard Nowakowski (skarbnik), Roman Gemejnert oraz Stanisław Durniat. - Mimo iż byłem jedynym kandydatem na stanowisko prezesa, dziękuje zarządowi za wybór - mówi Jan Jastrzębski - Zrobię wszystko co w mojej mocy, aby ratować drużynę. Celem nr jeden jest pozyskanie sponsorów. Jestem już po rozmowie z Krzysztofem Czajką, wiceprezesem zarządu firmy TOI-TOI i mam obiecaną pomoc z jego strony. Myślę, że znajdą się także inni ludzie, którym leży na sercu dobro piłki nożnej we Włocławku. Jeśli chodzi natomiast o cel sportowy, to wspólnie z trenerami zrobimy wszystko aby uzyskać awans do zreformowanej II ligi - dodaje.

Niestety kilka dni po tej wypowiedzi prezesa, z zespołu odeszli napastnik Roger Babiarz oraz obrońca Marcin Baranowski, powód – brak pieniędzy na utrzymanie zawodników. - Nie miałem tu nic do powiedzenia -mówi rozgoryczony trener żółto-niebieskich Ryszard Remień - Szkoda szczególnie Rogera, który w końcówce poprzedniej rundy doszedł do formy i strzelił kilka ważnych goli. Ale co zrobić, takie jest życie. Chłopak poszedł tam, gdzie będzie miał pewniejsze pieniądze - dodaje.

Pieniądze, a właściwie ich brak to powód ostatnich zawirowań wokół klubu. Głównym, a właściwie jedynym poważniejszym sponsorem jest (był?) Jerzy Wiśniewski, człowiek, który dawał na klub ze swojej własnej kieszeni. Dawał sporo, ale od stycznia będzie dawał dużo mniej. Tylko i aż 20 tys. złotych miesięcznie przez pół roku! A co później? I na co to ma wystarczyć? Później Wiśniewski będzie dalej dawał „kasę” pod warunkiem, że Kujawiak będą wspierać inni sponsorzy. Jeśli nikogo nie uda się do tego przekonać – klub może przestać istnieć. Natomiast owe 20 tys. ma wystarczyć na pensje dla trenerów Remienia i Luncika oraz młodych piłkarzy z Włocławka, grających do tej pory w pierwszym zespole. Ale w takiej sytuacji trenerzy „nie uzbierają” nawet meczowej jedenastki! A co z resztą piłkarzy? Mowa tu przede wszystkim o Aleksandrze Majiciu, Vladimirze Kaluderoviciu i Mariuszu Sobolewskim. Otóż prawda jest taka, że jeśli w najbliższych dniach nie znajda się jacyś sponsorzy to ci piłkarze będą musieli odejść z klubu. Klubu, którego start w rozgrywkach rundy wiosennej stanął pod wielkim znakiem zapytania. - Nie mam pojęcia jak to będzie wiosną - mówi trener Remień - Nie wiem, kto będzie grał w Kujawiaku, a kto odejdzie. Nie wiem, czy przystąpimy do rozgrywek, doszły mnie bowiem słuchy, że na dany moment nie ma pieniędzy nawet na wyjazdy na mecze ligowe - dodaje.

Co na to nowy zarząd klubu? - Mieliśmy już spotkanie w swoim gronie i dyskutowaliśmy nad tym co zrobić, aby pozyskać sponsorów - mówi Jastrzębski - Ustaliliśmy listę potencjalnych dobroczyńców i lada dzień zaczniemy działać. Jestem dobrej myśli i liczę na to, że uda się nam kogoś zdobyć. W najbliższym tygodniu mam już umówioną rozmowę z jednym z biznesmenów i liczę, że on także nas wspomoże. Czasu mamy co prawda mało, bowiem do 15 stycznia musimy mieć ustalony budżet, jednak nie poddajemy się i zrobimy wszystko, aby Kujawiak mógł grac wiosną w III lidze - powiedział. Optymizm prezesa może cieszyć, problem w tym, że poprzednie kierownictwo klubu przez półtora roku nie znalazło nawet jednego sponsora.

Na domiar złego władze miasta nie przewidziały w projekcie tegorocznego budżetu pieniędzy na sport kwalifikowany – oznacza to ze Kujawiak nie dostanie na zespół seniorski żadnych funduszy, będą tylko pieniądze na młodzież. Przypomnijmy, iż w 2007 roku żółto-niebiescy otrzymali z ratusza 65tys. zł. - W tym mieście chyba nikomu nie zależy na piłce nożnej - mówi wściekły Ryszard Remień - przecież sport to najlepsza reklama! Nie chodzi mi tu tylko o biznesmenów, ale także o władze miasta. Czy oni chcą, aby Włocławek był rozpoznawany na mapie Polski jako miasto ze stadionem z nowoczesnym oświetleniem i z A lub B klasowym zespołem! Przepraszam ale ja tego nie rozumiem. - dodaje.

Czy zatem tylko cud może odsunąć czarne chmury znad Kujawiaka? A może jednak co niektóre osoby zmobilizują się i nie pozwolą na to, aby ta znana już na polskim rynku piłkarskim drużyna zniknęła z niego na zawsze. Nam pozostaje mieć tylko nadzieję, że tak się nie stanie, a klub nadal będzie funkcjonował na piłkarskiej mapie Polski.

(Damian Sidwa)
Źródło: "Puls Regionu"
2 komentarze

kibic

Trzeba mieć wiarę na to, żę sie uda "Kujawiak Duma Kujaw"

1 1
ID:215

Jarek

Początkiem końca Kujawiaka było niewybranie Ryszarda Jarzembowskiego po raz piąty do senau we wrześniu 2005 roku, a gwożdziem do trumny wybór Pałuckiego na prezydenta miasta.

1 1
ID:219


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA