65. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W dniu 1 sierpnia obchodzimy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Powstanie warszawskie (1.VIII – 3.X. 1944) było zbrojnym wystąpieniem przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Zorganizowane było przez Armię Krajową w ramach akcji "Burza" i połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Zakończyło się kapitulacją oddziałów powstańczych.

Od strony militarnej powstanie było wymierzone przeciwko Niemcom, jednak jego strategicznym celem była próba ratowania powojennej suwerenności, przedwojennego kształtu granicy wschodniej poprzez odtworzenie w stolicy Polski legalnych władz państwowych, będących naturalną kontynuacją władz przedwojennych. Miało to uniemożliwić narzucenie Polsce marionetkowych władz uzależnionych od Związku Sowieckiego, zainstalowanych w Lublinie jako Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. Wystąpienie w Warszawie miało także zanegować ustalony jeszcze przez aliantów na konferencji teherańskiej pod koniec 1943 nowy porządek polityczny w Europie Wschodniej, zgodnie z którym USA i Wielka Brytania zgadzały się na prowadzoną przez Józefa Stalina politykę faktów dokonanych na ziemiach polskich.

W obliczu zbliżania się Armii Czerwonej do Warszawy i okolic, jej sukcesów na froncie i pozytywnej oceny jej możliwości dalszej ofensywy, zdecydowano o wybuchu powstania. Jego dowódcy przewidywali, iż powinno trwać zaledwie kilka dni, zaś w rzeczywistości jego walki trwały 63 dni. Straty po stronie polskiej wyniosły około 10 tys. zabitych i 7 tys. zaginionych, 5 tys. rannych żołnierzy oraz od 120 do 200 tysięcy ofiar spośród ludności cywilnej. Wśród zabitych przeważała młodzież, w tym ogromna większość warszawskiej inteligencji.

Po stronie niemieckiej straty wyniosły 10 tys. zabitych, 6 tys. zaginionych, 9 tys. rannych żołnierzy, 300 zniszczonych czołgów i samochodów pancernych. Według zeznań von dem Bacha, złożonych w 1947 roku w Warszawie, wyniosły 10 tysięcy zabitych oraz 7 tysięcy zaginionych i 9 tysięcy rannych – dane te zostały przyjęte przez historiografię.

Podczas walk zburzonych zostało około 25% zabudowy miasta, a po ich zakończeniu, w wyniku celowego burzenia i palenia miasta przez niemieckie oddziały niszczycielskie (niem. Vernichtungskommando), dalsze 35%. Wobec zniszczenia około 10% zabudowy w obronie miasta we wrześniu 1939 roku i 15% w wyniku powstania w getcie warszawskim, pod koniec wojny około 85% miasta leżało w gruzach. Zniszczony został wielowiekowy dorobek kulturalny i materialny. Źródło: Wikipedia
13 komentarzy

jaaa

Pamietamy!!! I Nigdy Nie Zapomnimy!!!

1 1
ID:12037

AL

Włocławek też uczcił pamięć Powstania Warszawskiego - biesiadą piwną -nic dodać nic ująć ......

1 1
ID:12038

elka

Oczywiście,że pamiętamy!

1 1
ID:12039

kalina

nie zapomnimy, trudno byłoby zapomnieć, zginęło tyle młodzieży i dzieci... po co????? PO CO???? TO POWSTANIE BYŁO BEZ SENSU!!!!

1 1
ID:12040

ewa

Włocławek zawsze musi zabłysnąć z tej gorszej strony

1 1
ID:12041

GK

Kalina "bez sensu" piszesz ty.
Powstanie było potrzebne - inaczej miałabyś dziś na imię
np. Irmina i biadoliłabyś w szwabskim języku.
A może byś tak chciała? Dziś już nie ma takich patriotów jak wtedy.........

1 1
ID:12048

kalina

Do "GK":
nie zmienię zdania, uważam z całą stanowczością , że to powstanie było bez sensu! Potrafię dostrzec heroizm i determinację tych młodych ludzi, ale oni zginęli, a władze powstania powinny być ukarane za przelanie ich krwi. Dobrze wiesz,że opinie o powstaniu są podzielone, ja mam taką i jej nie zmienię.
Pozdrawiam!

1 1
ID:12050

KOBRA

Zgadzam się z Kaliną. Co my udowodniliśmy ?, ze potrafimy się bić ?, co zyskaliśmy ? NIC. Jaką opinie mamy dzisiaj my bohaterowie i np tacy jak Czesi, którzy poddali się bez walki, czy Francuzi, ktorzy szybko podnieśli rączki do góry ? Z kim się dzisiaj bardziej liczą z tchórzliwymi, współpracującymi z Niemcami Francuzami, czy z bitnymi Polakami ? Powstanie nic nie zmieniło, możni tego swiata patrzyli na mękę W-Wy i uwięzionych w niej ludzi i nie zrobili nic, dokladnie zresztą tak samo jak we wrześniu 39.
Po wojnie bez wzięcia pod uwagę głosu Polski zrobili dokladnie to co chcieli i żadne powstanie nie miało na to wplywu. Natomiast 18 tys poleglych mlodych ludzi, a zwlaszcza 200 tys zabitych cywilow to kompletny brak odpowiedzialności, zeby nie nazwać tego mocniej.
Dlatego rewolucja, można to też nazwać powstaniem, pod przywództwem Wałęsy to prawdziwy majstersztyk i z takich rozwiązań trzeba brać przykład.
Dla mnie powinien być to dzień zadumy, refleksji i żaloby, a nie hucznych uroczystości, czy nie daj Boze festynow.


1 1
ID:12058

sportowiec

Kobra, do kogo Ty masz pretensje o śmierć 200 tys. cywilów? Do powstańców? Pogięło Cię? Warszawa chciała walczyć. Żołnierze wyszli z podziemia, odrzucili pseudonimy i rozpoczęli walkę. Jak na tamte straszne czasy - normalną.To nie ich wina, że po drugiej stronie stali bandyci w mundurach, którzy mordowali kobiety i dzieci! I (w/g niemieckich źródeł) ponad 15 000 tych bandziorów zostało unicestwionych. Może to jeden z powodów, że Europie odechciało się wojen. CHWAŁA POWSTAŃCOM!!!!!

1 1
ID:12069

kalina

Owszem CHWAŁA ZWYCIĘŻONYM, ale ale ten zryw nie wniósł niczego poza liczbą ofiar, kolosalnym zniszczeniem miasta, a i tak po wojnie zrobiono z nami co chciano i taki mieliśmy wpływ na to jak i teraz! Nawet teraz Polska to tak słaby kraj, że jakby tylko takiej Rosji podskoczyła troszkę wyżej niż Rosja pozwala skakać to byśmy zobaczyli nie tylko pogrożenie palcem, a wszyscy "przyjaciele" włącznie z całowaną przez nas po tyłku Ameryką nawet by nie zareagowali! Pewnie byłyby noty dyplomatyczne, na pewno " święte oburzenie" wśród " sojuszników", a potem każdy zajął by się swoimi interesami! Mówię wam! za beczkę ropy by nas sprzedali!!!

1 1
ID:12101

KOBRA

I co "sportowcu" myślisz, że jak rzucisz mocnym slowem to będziesz mial rację ? Otóż wręcz odwrotnie, to świadczy o twojej słabości i nieznajomości rzeczy. Ja tak jak każdy uczestnik tej dyskusji mam prawo do swojego zdania, natomiast ty wypowiadzsz się bardzo emocjonalnie, ale niestety nie merytorycznie. Przed tobą jeszcze dużo nauki.

1 1
ID:12109

kalina

sportowiec!? chyba historia nie jest twoją mocną stroną..., a i opinii historyków chyba też nie czytujemy... hmm

1 1
ID:12129

Ludź

powiedzmy to otwarcie to powstanie to była największa zbrodnia tej wojny, a winnych tego ludobójstwa nie ukarano!!!

1 1
ID:12146


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA