Badania wykopaliskowe w Kołacie

Archeologowie z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku już po raz dziewiąty prowadzą w miesiącach wakacyjnych badania wykopaliskowe w miejscowości Kołat.

Stanowisko archeologiczne w Kołacie zostało odkryte w 1990 roku w czasie prowadzonych przez Muzeum badań powierzchniowych, tzw. akcji Archeologicznego Zdjęcia Polski.

Badania wykopaliskowe podjęte zostały w Kołacie dopiero w 2002 roku. Wtedy stwierdzono tutaj obecność cmentarzyska kultury łużyckiej, cmentarzyska kultury pomorskiej, natomiast zupełnie nie uchwycono w materiale archeologicznym powierzchniowym cmentarzyska rzymskiego z II w. n.e. Wyniki przyszły później, po ośmiu sezonach badań wykopaliskowych.

Stwierdzono w Kołacie niezwykłą koncentrację osadnictwa, od wczesnej epoki brązu, czyli mniej więcej ok. 1600 lat p.n.e., kiedy pojawia się tutaj ludność kultury trzcinieckiej. Następnie po ok. 400-500 latach przerwy, ludność kultury łużyckiej zakłada tutaj swoje cmentarzysko ok. 900 lat p.n.e. i ponownie po ok. 500-600 latach pojawia się ludność kultury pomorskiej, która incydentalnie zakłada tutaj dotychczas odkryte tylko dwa groby tzw. kultury pomorskiej albo kultury grobów kloszowych, bo i tak w archeologii w młodszej fazie kultury pomorskiej nazywa się tę kulturę. Następnie w II w. ludność kultury wielbarskiej, która przyszła do nas na te tereny z północy Polski, z ujścia Wisły, założyła swoje cmentarzysko, liczyło ono 104 groby. Całość cmentarzyska została wyeksplorowana. Po ok. 800 latach przerwy ludność miejscowa zainteresowała się tym terenem i założyła tu osadę mniej więcej w końcu IX-X w. i do ok. XI w. funkcjonowała ona w osadzie typu otwartego, czyli dzisiejszej wsi. Po wcześniejszych badaniach powierzchniowych stwierdzono w najbliższej okolicy stanowiska archeologicznego w Kołacie kilka punktów osadniczych związanych z osadnictwem wczesnośredniowiecznym. Należy sądzić, że ze względu na ukształtowanie terenu chodzi o jedną osadę. Obecnie archeolodzy z muzeum badają jeden z członów tej osady (jedną zagrodę) i po dwóch sezonach wykopaliskowych mają jeszcze sporo przed sobą.

Wykopaliska finansowane są z budżetu Wojewody Kujawsko-Pomorskiego przekazanego za pośrednictwem Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz ze środków Muzeum.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA