Korowód grup zapustnych ulicami Włocławka

"; Zobacz więcej zdjęć z korowodu" target="_blank">Zobacz więcej zdjęć z tego wydarzenia »";
";

W niedzielę 14 lutego włocławianie po raz dwudziesty pierwszy mogli zobaczyć barwny korowód grup zapustnych. Coroczne, większe zainteresowanie tym specyficznym karnawałowym świętem, świadczy o potrzebie poznawania kujawskiej tradycji, docierania do jej ukrytych sensów i dawnych magicznych znaczeń. Włocławska uliczna parada, w której aktorami byli mieszkańcy okolicznych wiosek, wpisuje się w szeroki kontekst zwyczajów poprzedzających Wielki Post.

Ostatnie dni karnawału są w kulturze świętem obfitości, pochwałą życia widoczną w niekonwencjonalnych zachowaniach, przebraniach, rekwizytach i maskach. Zerwanie z rutyną stanowi o istocie tego czasu, w którym nie obowiązuje moralny ład, lecz lansowany jest powszechnie „świat na opak”, po którym w czasie postu nastąpi wyciszenie. Kujawskie zapusty, jak dowiodła tego zeszłoroczna ogólnopolska konferencja naukowa, zorganizowana we włocławskim muzeum, są fenomenem na tle analogicznej zwyczajowości w Polsce. Kultywowane przed okresem postu, lecz u progu zbliżającej się wiosny, odsłaniają silny związek człowieka z otaczającą go naturą. Występujące w grupach zapustnych postaci przebrane za „kozy”, „konie”, „niedźwiedzie”, czy „bociany” to bardzo jeszcze dziś czytelne znaki odnoszące się do przyszłej wegetacji, troski o plony i bogactwo, bo przecież: „gdzie koza chodzi, tam się żytko rodzi”. W  tradycyjnym kolędowaniu grup zapustnych na kujawskich wsiach coraz mniej formułek o intencjach życzeniowych, w zamian za to rozbudowuje się strona wizualna tych obchodów. Kujawscy przebierańcy, których oglądamy w korowodach włocławskich, zachowując ludowy charakter, swoją barwnością przypominają coraz bardziej karnawałowe postaci pojawiające się w tym czasie w wielu europejskich miastach.

Barwny korowód przebierańców przeszedł ulicami Włocławka od Bulwarów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (od Muzeum Etnograficznego) przez ulicę Maślana, 3 Maja po plac Wolności. Korowód grup zapustnych wzbudził bardzo duże zainteresowanie wśród mieszkańców Włocławka. Wiele osób towarzyszło idącym "stworzeniom" do samego końca.. Na twarzach włocławian było widać dużo radości, tym bardziej, że przebierańcy niejednokrotnie wbiegali w tłum "porywając" ludzi, tańcząc i pozując do zdjęć. W korowodzie udział wzięły grupy: Gróbce, Lubanie, Mikanowo, Świętosław i Zbrachlin.
2 komentarze

cyklista

Świetną sprawą jest organizowanie tego typu imprez przybliżajacych i kultywujacych stare ludowe obyczaje panujące na Kujawach poprzedzajace koniec karnawału.Kto dzisiaj pamieta np.o chodzeniu z maikiem lub chodzeniu po domach z szopką albo przebierańców chodzących od domu do domu.

1 1
ID:17429

007

to fakt!
a kto pamięta tzw. wybijanie żuru? (na 1 kwietnia)

1 1
ID:17453


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA