Kolejna próba dla włocławskiej tamy

Wielu specjalistów zastanawia się czy wysłużona włocławska tama kolejny raz uchroni miasta województwa kujawsko-pomorskiego od katastrofy ekologicznej i powodzi.

We Włocławku i w całym województwie kujawsko-pomorskim wprowadzony został stan pogotowia przeciwpowodziowego. Prawdopodobnie w sobotę wieczorem do Włocławka dotrze fala kulminacyjna. W tym czasie włocławska tama zwiększy zrzut wody do ponad 7000 m3 na sekundę. Jest to o ponad siedem razy więcej niż normalnie. Średni zrzut wody wynosi około 1000 m3 na sekundę. Będzie to jeden z większych rzutów wody, jakiego w ostatnich latach musiała dokonać włocławska zapora.

Specjaliści zastanawiają się czy włocławska tama wytrzyma kolejny silny i długotrwały napór wody. Nie od dziś wiadomo, że zapora wodna, która miała funkcjonować samotnie przez 15 lat i jest jednym z elementów zakładanej kaskadyzacji Wisły, jest wysłużona i stanowi duże zagrożenie dla Włocławka, Nieszawy, Ciechocinka i Torunia. Nie dalej jak 1,5 roku temu na włocławskiej tamie odbyła się manifestacja, która miała na celu pokazać istniejący problem. Niestety i tym razem przeszedł bez echa. - Jeżeli rząd nie wysłucha naszych protestów to będziemy dalej walczyć i skończą się żarty i zaczniemy poważnie myśleć o dalszej eskalacji. Wyjdziemy na ulicę i będziemy blokować drogi, gdyż innego wyjścia nie widzimy. Minister środowiska powinien zmienić swoje decyzje i nie blokować tego przedsięwzięcia. - 1,5 roku temu powiedział Stanisław Borowski.

- Budowa kolejnej zapory jest to najlepszy ekologiczny i ekonomiczny sposób zabezpieczenia formy przed katastrofą. W każdej chwili może powstać zjawisko sufozji, czyli przepływu ziarenek piasku, które wychodzą spod zapory. Aby tego uniknąć jest potrzebna budowa kolejnej zapory, aby zabezpieczyć skutki. - powiedział Andrzej Giziński.

Według specjalistów najsłabszym punktem włocławskiej tamy jest zapora ziemna, która w każdej chwili może zostać podmyta, co będzie skutkować tym, że runie pierwszy filar, a za nim następne. Wiadomo, że dno tamy "bogate" jest w różnego rodzaju środki chemiczne jak ołów, czy rtęć, które w razie uszkodzenia tamy, zanieczyściłyby Wisłę i Bałtyk.

- Nie ma dzisiaj osoby, która dysponując danymi a nie tylko przepowiedniami czy obawami, byłaby w stanie podpisać się pod tym, że tama jest niebezpieczna. Jest to ciągle w sferze bardziej emocji niż twadych faktów. Wiemy jak tama powstała i że miała być ciągiem całego systemu, który nie powstał. Na pewno nie jest to sytuacja komfortowa, także nie jest to na tyle realny scenariusz żeby było potrzeba z tego powodu jakikolwiek dodatkowe kroki podejmować. - powiedział wojewoda kujawsko-pomorski.

Miejmy nadzieję, że i tym razem włocławska tama stanie na wysokości zadania, a rząd pójdzie po rozum do głowy i zacznie działać na rzecz budowy drugiej tamy, która uchroni w przyszłości północną Polskę od powodzi, podtopeń i katastrofy ekologicznej.
27 komentarzy

cyklista-wylogowany

"Wielu specjalistów zastanawia się czy tama wytrzyma".Specjalistą z dziedziny budowli hydrotechnicznych może byc osoba która ukończyła studia w tym kierunku oraz posiada praktyke zawodową oraz projektową w tym zakresie.Ile osób jest w Polsce z takim zasobem wiedzy z tej dziedziny?.Ile wybudowano zespołów hydroelektrowni na rzekach w Polsce w okresie powojennym.A tym bardziej na Wiśle.Pisanie w prasie o zagrożeniu jest biciem piany.Nic wiecej.Bo jak mozna sobie wyobrazić straszenie katastroficzną wizją mieszkańców miejscowości położonych poniżej zapory wodnej.Na czym polegać miałaby "katastrofa"?.Dwa warunki muszą zostać spełnione aby doszło do najpierw awarii a póżniej katastrofy zapory.Pierwszym jest przsunięcie zapory po spodniej części fundamentów względem warstw gruntu zalegajacego w miejscu posadowienia lub na warstwach słabszych(geotechnicznie)zalegajacych na większych głębokościach niż poziom bezpośredniego posadowienia(tuż pod fundamentem).Poziom posadowienia w najbardziej newralgicznym punkcie zapory,czyli w miejscu jazu wynosi +37,50 m.n.p.m zaś płyty żelbetowe wylane w miejscach wykonania jazu od strony "górnej wody" mają rzędne +41,40 m.n.p.m.Wynika z powyższego,żę zagłębienie fundamentu w gruncie w tym miejscu wynosi 4,00m.Szerokośc podstawy fundamentu w tym miejscu wynosi 34,50 m.Pomijam płyty fundamentowe przed jazem oraz elementy konstrukcyjne za konstrukcja jazu(od fundamentu jazu do końca płyty(progu żelbetowego kończącego odpływ).Długóść elementu konstrukcyjnego(żelbetowego) odprowadzającego wodę za jazem wynosi (wraz z podziałęm na poszczególne sekcje)-34,50+24,60+30,00m czyli razem 89,10 m.
Przyjmując szerokość jednego jazu 8,00m i mnożąć przez ilość jazów(10 jazów) daje to długość 80,00 m.W jaki sposób napór wody(a właściwie klina wody oraz namułu zalegającego po stronie"wysokiej wody") może przesunąć masę fundamentu w newralgicznym punkcie wynoszącą dla ułatwienia tylko od stopy jazu (4,00 x 37,50 x 80,00)12.000 metrów szesciennych stopy żelbetowej o masie (2500 kg/m.sześć-25,00 kN/m.sześc)o masie 30.000.000 kg+30.000 ton.Drugą możliwością powstania katastrofy jest obrót zapory względem punktu położonego w najdalszej odległości od podstawy posadowienia (po stronie wody niższej).Należy zaznaczyć jednocześnie,żę w miejscu fundamantowania podstawy jazów na głębokości ich posadawiania(+37,50 m.n.p.m.) zabita jest ścianka szczelna poniżej poziomu fundamantowania jazu.W chwili obecnej nie jestem w stanie podać głębokości ściany szczelneuj(nie dysponuje takimi materiałami).Istnieją obawy,żę poziom wody po stronie -za zaporą obniżył się w stosunku do pierwotnego o 4,00m.Czy jest to przyczynek do katastrofy?.Czy woda stanowi ośrodek odporu?Nie należy demonizować sprawy "katastrofy" i wpędzać społeczeństwo w stan niepokoju.Nasza "dama w średnim wieku"(a nie jak się pisze staruszka) wytrzyma jeszcze wiele lat i wytrzyma jeszcze wiele fal kulminacyjnych wynikających z opadów.Budów hydrotechnicznych nie wykonuje sie na okres 10-cio letni.
Chyba,że Polska znajdzie sie w strefie sejsmicznej w co bardzo nie chce mi sie wierzyć.Pozdrawiam.

1 1
ID:19681

juta

Obyś miał rację....

1 1
ID:19682

it.

cyklista, możesz podać źródło danych... najlepiej z rysunkami technicznymi.

1 1
ID:19686

bóbr

W końcu jakiś głos rozsądku.

1 1
ID:19688

cyklista-wylogowany

Szanowny it.Co mam rozumieć przez żródło danych?.Mam dostęp do jednego rysunku przekrojowego,właśnie przez jazz z naniesionymi rzędnymi terenu i częściowo wymiarami.Nawet przy skażeniu rysunku(przekrój bez podania skali ale z podanymi wymiarami)jestem w stanie określić powierzchnie przekrojów w dużym przyblizeniu(obarczone błędem) .Jestem przekonany,że budowla hydrotechniczna jaką jest zapora wodna we Włocławku jest obiektem o znaczeniu strategicznym. W zwiazku z powyzszym wątpie,żeby ktoś z osób postronnych miał wgląd do projektu budowlanego pomijając kwestię publikowania dokumentacji w jakiejkolwiek formie.Gdybym miał dostep do badań geotechnicznych gruntu w obrębie zapory jestem z stanie dokonać stosownych obliczeń.Zarówno w odnośnie przesuwu jak i obrotu zapory.Przypomniec należy,że dawniej nie stosowano metod probabilistycznych podczas obliczeń konstrukcji.Stosowano natomiast współczynniki bezpieczeństwa.A zapora jest poniekąd obliczana jak mur oporowy(zarówno na przesunięcie jak i obrót(wywrócenie).Z małą zamianą-napór gruntu zastepuje woda.

1 1
ID:19689

criss

ok zgoda tama moze i jest solidnie zrobiona...
ale co do wałó wzdluż sztucznego jeziora włocławskiego, które właśnie zakonńczeniem jest tama, sa w kiepskim stanie... mogą nie wytrzymać naporu wysokiego poziomu wody...

1 1
ID:19692

lis

http://interwencja.interia.pl/news?inf=1283449
sprawa tamy byla juz nieraz poruszana rok temu w wywiadzie dla interwncji
oto fragment:
- Parcie na całą konstrukcję wody jest o 30 procent większe. Najbardziej zagrożony jest styk między częścią betonową a ziemną. Cząstki ziemi już są wypłukiwane. To może puścić - ostrzega dr Janusz Żelaziński z Komisji Ministerstwa Środowiska ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko.

1 1
ID:19694

John

Nie przez takie rzeczy w przeszłości Nasza tama przechodziła jest zaprawiona w boju. Jak by miała 'pierdyknąć' to już dawno to by zrobiła ;)

1 1
ID:19695

sibi

Maksymalna różnica poziomu lustra wody przed tamą i za nią to 10,5 m. Obecnie dochodzi do 14 w wyniku zużycia obiektu konstrukcji.
Sory ale te 3.5 metra zmienia jednak rozkład parcia ze strony wysokiej wody przez co ryzyko wzrasta...
Tą falę może wytrzymać gdyż pułapu, którego tama nie wytrzyma 8,5 tys. m sześc. na sekundę, nie osiągnie. Jednak ten pułap był ustalony gdy różnica luster była mniejsza...

Jednego jestem pewien... Tama powinna przejść remont i powinna zostać wybudowana druga tama w okolicy Nieszawy...
Dzięki temu byłoby więcej instrumentów do manipulowania biegu wody, a także przyczyniłoby się to wzrostu wysokości poziomu wody po stronie niskiej wody, co skutkowałoby zmniejszeniem różnic luster wody...

1 1
ID:19696

Włocławianin

ciekaw jestem co dalej

1 1
ID:19698

yo

@John - osobliwe rozumowanie. Czyżbyś sądził, że jakakolwiek konstrukcja "hartuje się" pod wpływem niesprzyjających czynników? Niestety, jest dokładnie odwrotnie. Jeśli walniesz młotkiem w cegłę, to ona nie będzie dzięki temu odporniejsza na kolejne uderzenie. Wprost przeciwnie, każde uderzenie przybliża nieuchronny moment, kiedy cegła pęknie.

1 1
ID:19699

cyklista-wylogowany

Szanowny Lis.Stwierdzenie dr.Żelazińskiego o 30% wzroście parcia wody na zaporę jest dla mnie niezrozumiałe.Z czego to wynika?Rozumiem,że wachania poziomu lustra wody w zbiorniku są uwarunkowane okresami pogodowymi lub porami roku.Tak bylo od czasów postania zbiornika-czyli od zakonczenia budowy w 1970r.Mogę zgodzic sie na stwierdzenie,że zwiekszony napór wynika z gromadzenia się przed zapora namułu(naniosu)dokonanego poprzez spływ Wisłą
rumoszu piaskowego.Ale to powinno wynikać z pomiarów poziomu dna rzeki tuż przed zaporą(jazami)aby stwierdzić jaką wysokość w porównaniu z projektowanym poziomem dna stworzył nanios..Różnica poziomów wynika z wypłukiwania poza obrębem żelbetowej(około 80,0m koryta ściekowego żelbetowego) konstrukcji zapory piasków a nie w wyniku zużycia konstrukcji.
Czcigodny Sibi.Parcie na zaporę mogło zmienic się w wyniku sedymentacji namułów(naniosów)piasków w obrębie zapory.Wynika to z różnicy cieżary właściwego wody i naniesionego gruntu(mozna domniemywać ciężar naniosu w granicach 1,45-1,75 t/m.sześcienny)Wielkość przepływu wody przez zaporę (wielkość zrzutu wody)wynika jedynie od poziomu górnej krawędzi zastawy i poziomu tafli wody od strony zbiornika.Im różnica poziomów będzie większa tym większa ilość wody będzie przepływała przez zaporę w jednostce czasowej(na sekundę) Przecież istnieją okresy letnie kiedy ilość zrzutów wody odbywa sie sporadycznie.W chwili obecnej można otworzyć wszystkie zastawy na maksymalny(najnizszy) poziom aby masy wody napływającej miały swobodny odpływ ze zbiornika.

1 1
ID:19700

Oliwia

No tak, ale jezeli wydamy na tame to za jakie pieniadze bedziemy finansowac Afganistan? Bo to jet pilniejsze wedlug naszych kolejnych rzadow. Poza tym nasza swita panstwowa nie bedzie miala za co bawic sie.

1 1
ID:19702

cyklista-wylogowany

Aby nie zostac gołosłownym proponuje Szanownym Internautom obejżenie przekroju zapory.Proszę wpisać
www.wodniacy.pl/miejsce/zapora-wodna-włocławek
Pojawią sie zdjecia.Drugie z prawej przedstawia przekrój przez zaporę w miejscu jazu.
Prosze najechać myszka i kliknąc.Pojawi sie powiekszenie lecz nieco nieczytelne.Najeżdzamy powtórnie myszką na rysunek i klikamy.Mamy teraz przekrój czytelny w całej okazałości.Pozdrawiam.

1 1
ID:19704

misiek

"zmniejszeniem różnic luster wody"...i powinno wreszcie być doskonałym zarobkiem dla osób, które z tą nadzieją wykupiły tereny w Nieszawie licząc na krociowe zyski. Ci panowie lobbują za budową tamy.

1 1
ID:19705

fiz

Badżmy realistami...
Tama nie stoi już tak stabilnie jak od nowosci...
Wzrost różnicy poziomów wód po obu stronach tamy wymywanie podstawy tamy to niestety spore zagrożenia...
Dodatkowo zrzuty wody zwiększone na czas fali kulminacyjnej zwieksza tym samym pęd właściwy samej wody, przez co moze spowodowac wprowadzenie tamy w dodatkowe "drgania"..
to tak jakbyś na wąż z wodą pod lekkim cisnieniem probowal przylożyc roztworzoną dloń... moze w tamie to nie są porownalne z tym sily, bo nie osiagnie to az takich energii kinetycznych, ale moze troche zachwiać konstrukcją tymbardziej ze taki duzy zrzut bedzie przez ponad 30 godzin...

pytanie tylko czy fundamenty są jeszcze na tyle mocne że to wytrzymają?

1 1
ID:19707

lis

ok ale tama jest potrzebna a to ze Skarb Państwa pozwolil na to, to nie jest ich wina... Kazdy jezeli tylko moze to zechce na czymkolwiek zarobic...

1 1
ID:19708

lis

cyklista oto poprawny link
http://www.wodniacy.pl/miejsca/zapora-wodna-wloclawek,23.html?ref
jakbyś doczytał to ta tama nie jest az tak "dobrze zbudowana by sama mogla spokojnie wytrzymywac takie fale:
Pierwsze informacje o pogarszającym się stanie zapory we Włocławku pojawiły się w latach 90-tych, po cyklicznej kontroli stanu technicznego przeprowadzonej przez specjalistów z IMGW. Okazało się, że tama wymaga pilnych prac remontowych, ale nawet one nie rozwiążą problemu. zapora od początku była projektowana jako element całego systemu stopni wodnych – a to oznacza że miała spełniać inne założenia niż gdyby była projektowana jako samodzielny obiekt. W efekcie tak zaprojektowana tama, nawet po generalnym remoncie odsunęłaby jedynie widmo możliwej katastrofy w czasie. Już teraz maksymalna różnica poziomów lustra wody przed i za tamą sięga 14 metrów. W 1999 roku wybudowano tymczasowy próg podpiętrzający, mający choć częściowo zminimalizować skutki naporu wody.

1 1
ID:19709

cyklista-wylogowany

Szanowny Lis.Czytałem cały artykuł."Widmo możliwej katastrofy" to nie to samo co katastrofa.Cały czas podkreslam z punktu widzenia konstruktora.W jak sposób miałoby dojść do niej.Próg podpietrzający został wykonany w celu zminimalizowania szybkości spływu wód po części żelbetowej koryta aby uniknąć wyplukiwania piaszczystego dna za elementem żelbetowym rynny znajdujacym się na 81,0 m od podstawy fundamentowej jazzu.Opuszczemie poziomu lustra wody za zaporą jest konsekwencja przemieszczania sie piasków na skutek ruchu wody.W taki razie w jaki sposób powstał kanion rzeki Colorado.Materiał niesiony przez rzeki tworzy delty.Obnizanie sie poziomu dna rzeki jest nastepstwem działań erozyjnych prądów rzecznych.

1 1
ID:19712

jasek

Wiem Tylko jedno jak ta fala ma taką Szerokość i Wysokość
o raz siłe to tama nie wytrzyma Mówie wam
ja tam się na tym nie znam ale Widzę co się dzieje na Bulwarach

1 1
ID:19714

piękna1235

a może musi sie stać jakaś katastrofa żeby rząd i władza samorządowa podjeła jakies działania w sprawie tamy włocławskiej a jezeli {daj boze zeby tama wytrzymała każdą katastrofe)nie wydarzy sie nic to rzad jednym słowem oleje to wszystko bo benda myseli ze tama jest w dobrym stanie jak wytrzymyje takie napływy wody więc m0oim zdaniem to jest zła polityka myslenia mam madzieje ze wsród tych wszystkich wielce uczonych panów ktos stanie na wysokosci zadania i zacznie powaznie myslec o wlocławskiej tamie Pozdrawiam

1 1
ID:19715

tkr

a niech to wreszcie padnie i będzie spokój.

1 1
ID:19726

Mareczek2342

Czyli jak tama nie wytrzyma, biore sprawiedliwosc w swoje rece i ide do ministra srodowiska

1 1
ID:19729

Strelnikoff

Proszę to przeczytać
www.npt.up-poznan.net/volume1/issue2/art_12.pdf

1 1
ID:19746

sibi

troche pesymistyczny ten artykul...

1 1
ID:19753

wys

a może tamę rozebrać i problem będzie z głowy-dajmy przyrodzie rządzić się własnymi prawami!!!

1 1
ID:24066

zapora

ZAPORA... tamę budują bobry...

1 1
ID:56869


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA