Nowelizacja przepisów dotycząca fotoradarów

W związku z wejściem w życie Ustawy z dnia 29 października 2010 roku o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych ustaw, zmianie ulegają m.in. przepisy dotyczące urządzeń popularnie zwanymi „Fotoradarami”.

Nowelizacja wprowadza definicję „urządzenia rejestrującego”, czyli popularnych video i fotoradarów. Jest to stacjonarne, przenośne albo zainstalowane w pojeździe albo na statku powietrznym urządzenie ujawniające i zapisujące za pomocą utrwalania obrazów naruszenia przepisów ruchu drogowego przez kierujących pojazdami. Definicja ta wprowadzona została w celu sprecyzowania, jakimi urządzeniami mogą się posługiwać organy kontroli ruchu drogowego.

W związku ze zmianą w art. 129 ust.2 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym Policja jako najważniejszy organ kontroli ruchu drogowego w dalszym ciągu posiada uprawnienia do używania, obok przyrządów kontrolno – pomiarowych, również urządzeń rejestrujących.

Nie oznacza to jednak, że od stycznia 2011 obowiązują wszystkie przepisy zawarte w powyższym akcie prawnym z uwagi na to, że część przepisów wchodzi w życie 1 lipca 2011. Dotyczy to głównie Inspekcji Transportu Drogowego, zgodnie bowiem z dodanym art. 129 g Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o Ruchu Drogowym, Inspekcja Transportu Drogowego będzie uprawniona do ujawniania za pomocą stacjonarnych urządzeń rejestrujących zainstalowanych w pasie drogowym dróg publicznych naruszeń w postaci: przekraczania dopuszczalnej prędkości oraz niestosowania się do sygnałów świetlnych.

Ponadto zgodnie z art. 10 w terminie 3 miesięcy od wejścia w życie ustawy:
- Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad przekaże znajdujące się w jego władaniu stacjonarne urządzenia rejestrujące oraz obudowy na te urządzenia Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego,
- m.in. Komendant Główny Policji przekaże Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego wykazy urządzeń rejestrujących oraz obudów na te urządzenia zainstalowane w pasie dróg publicznych przez Policji,
- zarządcy dróg usuną urządzenia oraz obudowy na te urządzenia zainstalowane w pasie dróg publicznych, eksploatowane przez podmioty inne niż Policja, zarządcy dróg, straże gminne (miejskie) oraz Inspekcja Ruchu Drogowego.

Zmianie ulega również Ustawa z dnia 21 marca 1985 r o drogach publicznych poprzez dodanie zapisu w związku, z którym od 01 lipca 2011 roku Inspekcja Transportu Drogowego w przypadku urządzeń zainstalowanych przez ITD lub zarządcę drogi działającego na wniosek GITD oraz w przypadku obudów urządzeń rejestrujących należących do Policji będzie odpowiedzialna za zapewnienie funkcjonowania stacjonarnych urządzeń rejestrujących oraz obudów na te urządzenia, polegające w szczególności na: zakupie, instalacji w pasie drogowym, utrzymaniu i naprawie oraz wynikające z ich bieżącej eksploatacji i obsługi w tym również import danych zarejestrowanych przez te urządzenia oraz montaż urządzeń w zainstalowanych obudowach. W pozostałych przypadkach – zadania te przejmą jednostki samorządu terytorialnego lub straży gminnej (miejskiej).

Reasumując zmiana przepisów wprowadza uprawnienia Inspekcji Transportu Drogowego w zakresie m.in. ujawniania za pomocą stacjonarnych urządzeń rejestrujących naruszeń w postaci przekraczania dopuszczalnej prędkości. Natomiast co jest ważne podkreślenia ustawodawca wyraźnie wskazuje, ze Policja w dalszym ciągu uprawniona jest do używania urządzeń rejestrujących jakim niewątpliwe jest fotorejestrator. Obecnie Policja w woj. kujawsko – pomorskim użytkuje 36 masztów, które są przystosowane do pracy z urządzeniami typu „Fotorejestrator”. Nie są to same w sobie atrapy, tylko w pełni funkcjonalne gotowe do użycia obudowy kompatybilne z odpowiednimi urządzeniami rejestrującymi. Należy podkreślić, że obecnie nie ma przepisu zobowiązującego Policję do wykorzystywania wszystkich masztów w tym samym czasie. Fotorejesratory są montowane w masztach w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach zgodnie z aktualną analizą stanu bezpieczeństwa.
Źródło: WRD KWP Bydgoszcz
10 komentarzy

negocjator

może wreszcie straż wiejska sie ogarnie i nie bedzie traktowała fotoradaru jako maszynki do zarabiania pieniędzy !

1 1
ID:25709

Pol

We Włocławku tą maszynkę do pieniędzy ma tylko policja a nie straż miejska

1 1
ID:25717

negocjator

ja nie mówie o włocławku koleżko ! sa takie miejscowości jak biały bór które nie bójmy sie to powiedzieć "żyją " z fotoradarów ! nieuczciwe reguły gry , stanie po krzakach i ustawianie radaru w nieodpowiednim miejscu które służy do zarabiania pieniędzy a nie poprawie bezpieczeństwa

1 1
ID:25722

Pytanie

Luuuuuudzieeeeeeee-----patrzymy na pseudoautostrady , dziurawe drogi ,brak obwodnic ,a ekipa niedorozwojów tego nie widzi i pracuje nad fotoradarami -równie dobrze mogliby pracować nad nieprzemakalnym obuwiem dla żab .... czy to nie jest paranoja ?

1 1
ID:25728

dzonny_killer

sam się pochwalę fotografią z Białego Boru ;-) jak i wielu moich znajomych :)))

1 1
ID:25732

kierowca

Piraci drogowi spuścicie nogę z gazu to fotoradar nie będzie problemem...

Jeszcze więcej madatów dla durni drogowych!!!

1 1
ID:25736

wolf

Na co wasze swary głupie,wnet i tak zginiemy w zupie...Wystarczy jechać zgodnie z przepisami (jakie by one nie były) i można mieć wszystkie radary w d... :-)

1 1
ID:25739

Zibi

To w końcu te wszystkie straże gminne i wiejskie i miejskie będą mogły używać przenośnych radarów czy nie. Ktoś może mi dać jednoznaczną odpowiedź? Bardzo proszę. Ostatnio dostałem dwie fotki z Lućmierza przed Krośniewicami. Obie po 500 zł, twarz oczywiście niewidoczna......hihihi

1 1
ID:25741

zxxc

Z tego co się orientuje to straże miejskie/gminne mogą ustawiać przenośne fotoradary w miejscach wyznaczonych przez policję. Czy oznacza to ze muszą być przy każdorazowym ustawieniu - nie wiem. Wiem za to że każdy fotoradar (w tym przenośne) muszą być poprzedzone znakiem informującym o kontroli.

1 1
ID:25742

dzonny_killer

@kierowco, @wolf... nigdy nie uwierzę, że jedziecie w 100% zgodnie z przepisami, a w Białym Borze wystarczy o głupie 10km/h przekroczyć prędkość i już mandacik, a jak dodam, że fotoradar bywał ustawiany już na wylocie z miejscowości, za torami w stronę Człuchowa (to informacja dla znających teren), tuż przed tablicą kończącą teren zabudowany, to nadal będziecie pseudomądrości prawić?

1 1
ID:25755


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA