Bezpieczne ferie zimowe

Rozpoczęły się zimowe ferie. W związku z tym, jak co roku, na drogach naszego województwa należy spodziewać się zwiększonego ruchu autobusów przewożących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek, a następnie wracających do miejsc zamieszkania.

Prowadzone w ubiegłych latach kontrolne pojazdów przewożących dzieci i młodzież przyniosły pozytywne efekty i zapewne zapobiegły wielu zdarzeniom drogowym. Działania podejmowane przez Policję cieszyły się dużym poparciem społecznym. Były także jednym z czynników gwarantujących rodzicom, opiekunom i młodzieży bezpieczny dojazd i powrót z miejsca wypoczynku.

Z tego powodu, w ramach ogólnopolskich działań „BEZPIECZNE FERIE”, w czasie ferii w naszym województwie, policjanci ruchu drogowego realizować będą działania kontrolno-pomiarowe, mające na celu w szczególności kontrolę autobusów i innych pojazdów przewożących dzieci i młodzież.

Podczas kontroli autokaru przed trasą, policjanci będą zwracać uwagę na:
* stan trzeźwości kierowców autobusów,
* stan techniczny pojazdów,
* braki w wyposażeniu – w tym, także urządzeń samoczynnie rejestrujących prędkość przejazdu, czas jazdy oraz postoju,
* prawidłowość oświetlenia pojazdów,
* dobór bezpiecznych miejsc postoju w czasie podróży,
* dostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze,
* posiadanie obowiązujących urządzeń gaśniczych.

RADY DLA RODZICÓW I WYCHOWAWCÓW
Aby podróż autokarem na zimowy wypoczynek, należała do udanych należy pamiętać o spełnieniu kilku warunków:


* Przed wyjazdem dziecka autokarem na ferie należy sprawdź, kto i gdzie organizuje jego wyjazd i pobyt. Dowiedz się czy ktoś ze znajomych nie wysłał wcześnie swojej pociechy korzystając z usług tego samego przewoźnika.
* Ustal, czy wychowawcy i opiekunowie mają odpowiednie kwalifikacje. Dowiedz się, jaki jest program pobytu i czy jest on zgodny z oczekiwaniami Twoimi i Twojego dziecka.
* Przed wyjazdem dziecka autobusem, poproś o skontrolowanie pojazdu i jego kierowcy przez policjantów ruchu drogowego. Najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem, osobiście lub telefonicznie skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji. Policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wymagane dokumenty.
* Jeżeli kierowca, przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę Policji (szantażuje, straszy, że nie będzie tak długo czekał na Policję, że zrezygnuje z wycieczki) to znak, że coś jest nie w porządku.
* Dla pełniejszego bezpieczeństwa dobrze jest w umowie wynajmu autokaru zawrzeć klauzulę, aby w autobusie było dwóch kierowców, a autobus był poddany dodatkowym badaniom technicznym.
* Nad właściwym przebiegiem podróży powinni czuwać opiekunowie wycieczki. W przypadku wycieczek autokarowych z reguły jeden opiekun przypada na 15 osób. Miejsce przy drzwiach autobusu muszą zająć osoby dorosłe. Kierownik wycieczki zajmuje miejsce obok kierowcy.
* Przejścia w autokarze powinny być wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji (wszystkie bagaże należy ulokować na półkach lub bagażniku autokaru).
* Ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa podróżnych ma przestrzeganie przepisów o czasie pracy kierowcy. W trakcie jazdy należy organizować kilkunastominutowe przerwy na odpoczynek. Postoje te powinny być wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. tj. na oznakowanych parkingach. W przypadku wycieczek wielogodzinnych przerwy należy organizować częściej, a przynajmniej raz zarządzić dłuższą przerwę - około jednej godziny na posiłek.
* Opiekunowie wycieczki są współodpowiedzialni za bezpieczeństwo przewożonych dzieci.
* Dojeżdżając do miejsca przeznaczenia należy odpowiednio wcześniej poinformować dzieci o przygotowaniu się do wyjścia. Opiekunowie powinni zadbać, aby dzieci nie wybiegały spoza autokaru i po zakończeniu podróży bezpiecznie poruszały się jako piesi.

Nie wszystkie dzieci wyjadą na ferie zimowe. Spora ich cześć będzie spędzała wolny czas w miejscu zamieszkania. Warto więc przypomnieć najmłodszym podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas poruszania się po drogach. Nie zawsze czas ferii idzie w parze z urlopami rodziców, tak więc na wspólne spędzanie czasu pozostają weekendy. Ten czas trzeba wykorzystać na rodzinne spacery, w trakcie których należy zwracać uwagę na zagrożenia czyhające na dzieci w ruchu drogowym. Komentarze do niebezpiecznych sytuacji, dobry przykład rodziców gwarantują w przyszłości zwiększenie bezpieczeństwa dziecka. Warto pomyśleć także o zaplanowaniu wolnego czasu swojej pociechy np. w ramach zimowisk, spotkań organizowanych przez szkoły, domy kultury czy biblioteki itp.
Źródło: www.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA