Światowy Dzień Walki z Rakiem

Co roku na świecie na choroby nowotworowe umiera 7,6 mln osób. W Polsce, dziennie umiera około 253 Polaków, co w skali roku daje ponad 90 tysięcy osób. Polska zajmuje 22 miejsce pod względem wyleczeń z chorób nowotworowych.

4 lutego na całym świecie obchodzony jest Dzień Walki z Rakiem. World Cancer Day jest świętem ustanowionym na Światowym Szczycie do Walki z Rakiem zorganizowanym pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską, w myśl której rządy krajów świata, które ją podpisały, zobowiązały się do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych. Z okazji obchodów Dnia Walki z Rakiem, w wielu szpitalach na terenie całego kraju, Polska Unia Onkologii organizuje Dzień Drzwi Otwartych podczas których, można wykonać bezpłatne badania cytologiczne i mammograficzne i uzyskać informacje na temat chorób nowotworowych i profilaktyki.

W Polsce odnotowuje się 140 tysięcy nowych zachorowań w ciągu roku. Z tej liczby udaje się wyleczyć 30 procent pacjentów. Z powodu nowotworu rocznie umiera ponad 90 tysięcy Polaków. Szacuje się, że dziennie w Polsce umiera około 253 osób. Polska pod względem wyleczenia osób dotkniętych chorobą nowotworową znajduje się na 22 miejscu. W 2009 roku na leczenie nowotworowe wydano 3,5mln złotych. Nowotwory złośliwe są pod względem częstotliwości drugą, po chorobach serca i naczyń, przyczyną zgonów w naszym kraju. Oznacza to, że co piąty mieszkaniec Polski umiera z powodu nowotworu złośliwego, a co czwarty zachoruje na tę chorobę.

Największa śmiertelność towarzyszy pięciu rodzajom raka:
- rakowi płuc (1,3 mln zgonów rocznie);
- rakowi żołądka (ponad 800 tys. zgonów);
- rakowi jelita grubego i odbytnicy (640 tys.);
- rakowi wątroby (610 tys.);
- rakowi piersi (520 tys. zgonów rocznie).

W jednej trzeciej przypadków nowotwór mógłby być wyleczony pod warunkiem wczesnego wykrycia i zastosowania właściwej terapii. Najwięcej zgonów powodują bowiem przerzuty, do których dochodzi w późniejszych stadiach rozwoju choroby. Nawet w zaawansowanym stadium raka cierpienie pacjentów można złagodzić dzięki dobrej opiece paliatywnej.

W Polsce jest dużo specjalistów onkologów, którzy twierdzą, że gdyby w Polsce była większa świadomość ludzi i większa chęć do profilaktycznych badań, niechlubne statystyki Polski w leczeniu nowotworów można byłoby znacznie zmniejszyć. Współczesna medycyna dzięki specjalnym sprzętom medycznym, chirurgii, chemioterapii i radioterapii potrafi pokonać wiele odmian raka.
2 komentarze

strikemaster

A o profilaktyce nowotworom jąder i prostaty ani słowa. Pomimo, że eliminacja jednego z czynnikow jest o wiele latwiejsza niż wszelkie zmiany przyzwyczajeń żywieniowych czy rzucanie palenia. Wystarczy zrezygnować z przebierania się za kobiety, czyli noszenia spodni (spodnie w Europie pojawily się jako strój damski - starożytna Grecja), to łatwe, proste i do tego wygodne. Jądra muszą mieć temperaturę max 34 stopnie, ciała zwierząt stałocieplnych więcej. W tym celu jądra u wszystkich samców lądowych zwierząt stałocieplnych umieszczone są na zewnątrz, o przewiew chodzi. Do tego mamy calą skomplikowana maszynerię: wymienniki ciepla chłodzące krew, skórę pofałdowaną by zwiększyć powierzchnię wymiany ciepła, mięśnie ustalające pozycje względem cieplejszych powierzchni naszego ciała. Ale żeby to działało, jadra musza zwisać swobodnie i musi być zapewniony przewiew o odpowiednim natężeniu ("przewiewne" spodnie wystarczającego natężenia nie zapewniają, kilt jak najbardziej). Co ciekawe, jądra w spodniach można sobie przegrzać nawet na mrozie, bo nasze ciało ma stałą temperaturę niezależnie od warunków zewnętrznych. A przegrzanie prowadzi do bezpłodności, zwiększa ryzyko nowotworów jader, prostaty (ze względu na niestabilność hormonalną). Dlaczego więc nikt nie wspomina o tym czynniku ryzyka, żeby nie burzyc transwestytycznego tabu (bo spodnie to strój damski, tak historycznie, jak i anatomicznie, a spódnica to strój męski, pierwsze spódnice dla kobiet w Europie pokazano w Paryżu w 1822 roku, czyli niedawno)?

1 1
ID:26620

Pytanie

Pytanie zasadnicze -czy w Polsce (należącej do Unii Europejskiej) można tak naprawdę mówić o PROFILAKTYCE w tej dziedzinie ? W Polsce gdzie banda urzędasów z NFZ z porąbaną minister Zdrowia wymyśliła niespotykane w świecie określenie ,,ponadstandartowych leków i procedur antyrakowych''? Ta sama banda rozpatruje wnioski chorych na raka przez kilka miesięcy, czy to nie jest przypadkiem ukryta eutanazja ,a nie profilaktyka ? Celowo używam mocnych słów , bo ten proceder uważam za karygodny !

1 1
ID:26622


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA