Popularne i dostępne – Polacy o loteriach SMS

Raport „Masz komórkę – masz swoje prawa” wskazuje, że aż 16% badanych użytkowników telefonów komórkowych bierze udział w loteriach sms. Jest to druga, po internecie mobilnym, najpopularniejsza usługa, z której korzystają posiadacze telefonów komórkowych. Czy możemy mówić o fenomenie loterii sms w Polsce?

Wiadomości sms pierwotnie służyły nam do tego, aby w prosty i szybki sposób umówić się na spotkanie lub poinformować o ważnym wydarzeniu. Tę formę komunikacji szybko zaczęli wykorzystywać przedsiębiorcy, oferując użytkownikom telefonów komórkowych różnego rodzaju usługi dostępne poprzez sms, np.: dostarczenie bieżących informacji ze świata i kraju, o pogodzie, horoskopy, a także dające możliwość przesłania opinii lub komentarza. W ten sposób wykształcił się rynek usług Premium Rate, oferujący za dodatkową, podwyższoną opłatą, dostęp do usług lub aplikacji przez komórkę. Zagościł on na dobre na polskim rynku wraz z I edycją programu Big Brother, podczas którego za pomocą smsów widzowie brali udział w plebiscycie popularności poszczególnych jego uczestników. Dziś, jak wynika z danych UKE i PBS DGA, wysyłamy średnio 27 smsów tygodniowo, a skłania nas do tego coraz więcej okazji, np.: podtrzymywanie kontaktu ze znajomymi, konkursy w prasie i telewizji, możliwość komentowania w czasie rzeczywistym wydarzeń ze świata i Polski. Chętnie uczestniczymy też w akcjach charytatywnych, gdzie za pomocą wiadomości sms w szybki i prosty sposób możemy przekazać określoną kwotę na społecznie pożyteczny cel.

Dlaczego możemy mówić o fenomenie loterii sms?
Wyniki badania „Masz komórkę – masz swoje prawa” zrealizowanego przez TNS OBOP
w marcu 2011, wskazują, że spośród usług typu Premium Rate loterie sms są dziś jednymi
z najbardziej popularnych. Loterie sms to rodzaj gry losowej, najczęściej z cennymi nagrodami. Możliwość wygranej jest uzależniona od czynnika losowego a umiejętności gracza lub jego wiedza mają niewielki wpływ na możliwość wygranej. Decyzja o uczestnictwie w loteriach sms jest zawsze dobrowolna i przystąpić do niej mogą tylko osoby pełnoletnie. W loteriach uczestniczą osoby reprezentujące wszystkie grupy społeczne, a branża ta ma perspektywę szybkiego wzrostu. Dane z 2009 r., które przestawiło Ministerstwa Finansów, prognozują rozwój sektora loterii audioteksowych na poziomie 20% w skali rocznej do 2013r.

- Loterie i konkursy zawsze wzbudzały duże zainteresowanie społeczne, zmieniła się tylko forma. Kiedyś popularne były, np.: kupony konkursowe, zdrapki. Dziś chętniej sięgamy po rozrywkę, do której mamy łatwy i wygodny dostęp za pośrednictwem telefonu komórkowego. Rosnący postęp technologiczny, rozbudowywanie możliwości komunikacyjnych i aplikacji w telefonach komórkowych powoduje, że oprócz informacji, za ich pomocą zaczynamy poszukiwać także rozrywki -
twierdzi dr Tomasz Płonkowski, medioznawca, ekspert kampanii „Masz komórkę – masz swoje prawa”.

- Możliwość udziału w loteriach przy pomocy telefonu komórkowego sprawia, że jest ona usługą łatwo dostępną. Dodatkową zachętą są duże korzyści, np.: wysokie wygrane, w stosunku do nakładów, jakie musimy ponieść. Ilość zaangażowania czasu czy wiedzy jaką musi się wykazać uczestnik, są znikome w stosunku do potencjalnych zysków - twierdzi Anna Niziołek, psycholog, ekspert kampanii „Masz komórkę – masz swoje prawa”.

Co powinieneś wiedzieć, jeśli chcesz wziąć udział w loterii sms
1. Udział w loterii sms jest zawsze odpłatny i mogą wziąć w niej udział osoby pełnoletnie;
2. Zanim przystąpisz do udziału w loterii, zapoznaj się dokładnie z jej regulaminem.
W treści smsu konkursowego najczęściej jest podana informacja, gdzie można go znaleźć, wskazany jest też często organizator loterii i jego siedziba;
3. Zwróć uwagę na koszt smsów przychodzących oraz częstotliwość ich otrzymywania. Loterie należą do usług typu Premium Rate. Koszt uczestnictwa w nich wiąże
się z podwyższoną opłatą, z której wysokością trzeba się zapoznać;
4. Zapoznaj się z warunkami wypłaty wygranej, np.: koniecznością podania danych osobowych. Znajdziesz je w regulaminie loterii.

Pojęcia, które warto znać
Usługi typu Premium Rate - usługi odpłatne, w których płatność odbywa się za pomocą wysłanej wiadomości SMS o tzw. podwyższonej płatności. Opłaty za te SMS-y są doliczone do rachunku telefonicznego lub odjęte z konta telefonu na kartę. W zamian za wysłanie sms użytkownik otrzymuje różnego rodzaju usługi, np. szansę na udział w losowaniu nagród, uczestniczy w akcji charytatywnej.

Usługi subskrypcyjne
- usługi, w których za określoną opłatą cyklicznie otrzymujesz interesujące Cię informacje lub aplikacje bezpośrednio na Twój telefon komórkowy. Zapisanie się do subskrypcji może być odpłatne. Usługę subskrypcyjną najlepiej porównać do abonamentu telefonicznego. Co jakiś czas trzeba zapłacić abonament, w ramach którego użytkownikowi przysługuje pewien pakiet usług do wykorzystania (minuty, SMS-y etc). Usługi subskrypcyjne to, np.: systematycznie otrzymywane informacje o pogodzie czy sporcie, horoskop na dany dzień czy dane o notowaniach giełdowych.

Loteria SMS - loterie sms to rodzaj gry losowej, najczęściej z cennymi nagrodami. Możliwość wygranej jest uzależniona od czynnika losowego a umiejętności gracza lub jego wiedza mają niewielki wpływ na możliwość wygranej. Decyzja o uczestnictwie w loteriach sms jest zawsze dobrowolna i przystąpić do niej mogą tylko osoby pełnoletnie.

Konkurs SMS - forma gry SMS-owej z nagrodami. Całkowicie wykluczony jest w niej czynnik losowy. Możliwość wygranej zależy przede wszystkim od: umiejętności gracza, jego wiedzy, szybkości udzielenia prawidłowej odpowiedzi. Uczestnictwo w konkursie SMS jest dobrowolne. Przykładem konkursu sms może być przesłanie prawidłowej odpowiedzi na zadane pytaniem, w jak najkrótszym czasie lub przesłanie ułożonej rymowanki.
1 komentarz

negocjator

nie wierze w żadne loterie sms-owe ! to jeden wielki kant i zarabianie na osobach które wierzą że ktoś coś im da za darmo ! jak dostaje taką wiadomość to od razu kasuję nie czytając do końca bo to na 100% ściema .... ile to ja samochodów już wygrałem i gotówki ! takie konkursy są dla naiwnych emerytów

1 1
ID:29812


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA