Konieczne zmiany w zarządzaniu gospodarką wodną

Czy Wisła powinna być wykorzystywana do celów gospodarczych i żeglugowych? Jeśli tak, to na jakich odcinkach i w jakim celu? Czy być może wykorzystywać powinniśmy Wisłę tylko dla celów turystyki wodnej? Czy obowiązujące dzisiaj przepisy prawa zwiększają bezpieczeństwo powodziowe kraju i chronią go przed skutkami suszy? Czy w kraju mamy kompleksowy program i plan jego realizacji w zakresie gospodarki wodnej? Czy w kraju powinien być jeden centralny ośrodek koordynacji wszystkich działań w zakresie gospodarki wodnej? Na te i inne pytania, szukano odpowiedzi podczas konferencji „Stan gospodarki wodnej w Polsce – problematyka prawna i kompetencyjna na przykładzie Dolnej Wisły”, która odbyła się w Senacie RP.

Tematyka konferencji zgromadziła blisko 80 osób. Obecni byli między innymi senatorowie RP, Wiceminister Środowiska Pan Stanisław Gawłowski, Pani Wiceminister Infrastruktury Anna Wypych-Namiotko, Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Dyrektorzy Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej, Dyrektorzy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, profesorowie z uczelni wyższych, turyści z PTTK, ekolodzy oraz przedstawiciele biznesu i przemysłu, armatorzy. - Konieczna jest zmiana organizacji administracyjnej i ustalenie zakresów odpowiedzialności, jak również konsultowanie wszystkich wprowadzanych zmian prawnych ze wszystkimi zainteresowanymi – zarówno przyrodnikom, jak i hydrotechnikom. Transport wodny i energetyka nie może być wyłączona z takich ustaleń – powiedziała prof. dr hab. Jadwiga Rotnicka, senator RP, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dróg Wodnych i Turystyki Wodnej podsumowując senacką konferencję poświęcona stanowi gospodarki wodnej w Polsce.

Odwołując się do doświadczeń ostatnich kilkudziesięciu lat, przykładu dolnej Wisły oraz zaleceń zawartych w ramowej dyrektywie wodnej Unii Europejskiej licznie zgromadzeni w Senacie praktycy, razem z członkami Parlamentarnego Zespołu Dróg Wodnych i Turystyki Wodnej, zapoznali się z cyklem referatów oraz wzięli udział debacie poświęconej różnym aspektom problemu, stanowiących wprowadzenie do debaty. - Jeśli środowisko ekspertów w dziedzinie gospodarki wodnej powinno zacznie mówić jednym głosem to zostanie zauważone – podkreślił uczestniczący w konferencji Stanisław Gawłowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska. Jego zdaniem dotychczas w debacie publicznej słyszalny jest tylko głos ekologów przeciwnych wszystkim regulacjom wodnym.

Minister Gawłowski podkreślił, że Natura 2000 nie wyklucza inwestycji, a tylko określa warunki, które muszą zostać spełnione. W tym kontekście, jako jeden z najczęściej powracających tematów była kwestia zabezpieczenia zapory we Włocławku. Minister wyraził nadzieję, że dzięki zaangażowaniu komercyjnego inwestora – hydroenergetycznej Grupy ENERGA, problem zagrożenia Dolnej Wisły zostanie rozwiązany.

Prelegenci i uczestnicy konferencji dyskutowali, jak zreorganizować polską administrację nadzorującą gospodarkę wodną. Wielu ekspertów zgodnie twierdziło, że dalsza regulacja Wisły jest konieczna, ponieważ zarówno już nie ma ona biegu naturalnego, jak również nie ma innej szansy na zapobieżenie powodzi, jak również negatywnym zjawiskom erozji rzeki. Także transport wodny i hydroenergetykę wskazywano jako elementy gospodarki wodnej. - Wszelkie rozwiązania powinny być zgodne z zasadą zrównoważenia – podkreśliła Joanna Maćkowiak - Pandera, Podsekretarz Stanu. Poinformowała ona także, że ministerstwo zleciło inwentaryzację dróg wodnych, której efektem będzie możliwość oceny wykorzystania dróg wodnych do transportu wodnego.

Publikacje oraz wnioski z konferencji zostaną przedstawione najważniejszym osobom
w Państwie, w tym Premierowi RP. Kwestie zrównoważonej polityki wodnej będą zapewne również podejmowane przez organy Unii Europejskiej podczas polskiej prezydencji.
2 komentarze

jrl

na wyżej załączonych zdjęciach widać tych, którzy żyją jak pączki w maśle za nasze podatki,

1 1
ID:30249

Pytanie

jrl -masz rację -jak ,,łoni zarzundzum'' to wyjdziemy na tym jak Zabłocki na mydle .Czyżby na zalewie planowano powstanie nowego .....inkubatora ...?

1 1
ID:30255


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA