Welconomy Forum poświęcone gospodarce po epidemii

fot. Mikołaj Kuras

W Toruniu zakończyło się dwudniowe (14-15 września) Welconomy Forum, poświęcone przede wszystkim gospodarce spotkanie środowisk biznesowych naukowych, politycznych i samorządowych, a także medialnych. Tematem głównym spotkań była ekonomia po pandemii.


Gościem specjalnym wydarzenia był były przewodniczący Parlamentu Europejskiego i były premier RP prof. Jerzy Buzek, który wczoraj spotkał się z marszałkiem Piotrem Całbeckim, a wcześniej odebrał z rąk gospodarza województwa pamiątkowy medal wybity z okazji stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski.

To, jak powinna wyglądać odbudowa gospodarek po epidemii Covid-19 i jak obecny kryzys wykorzystać jako szansę, powinno pozostawać w centrum naszej uwagi. Ważne, by głos w debacie zabierali nie tylko politycy, ale także fachowcy i praktycy, a także autorytety, dzięki którym w dyskursie znajdą się kwestie etyczne i związane z ochroną środowiska. Cieszę się, że toruńskie forum, organizowane już po raz 27., znów zgromadziło wiele znakomitych osobistości – podkreśla marszałek Piotr Całbecki

W inauguracyjnej sesji plenarnej „Pandemia i co dalej”, którą prowadził prof. Michał Kleiber, uczestniczyli m.in. minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Małgorzata Oleszczuk, główny inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas i dyrektor generalny Kapsch Telematic Services Marek Cywiński. Druga sesja plenarna została zatytułowana „Ekonomia oczami Jana Pawła II”. Głos zabrali m.in. marszałek Piotr Całbecki i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Gospodarz województwa wziął też udział w debacie panelowej „Dobra ekonomia w czasach kryzysu cywilizacyjnego - przesłanie Jana Pawła II”, w której występowali także m.in. biskup Wiesław Śmigiel, prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz i ks. prof. Jan Przybyłowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Gościem specjalnym tego spotkania był prof. Jerzy Buzek, obecnie przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego. Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy prof. Janusz Kowalewski byli wśród panelistów, którzy rozmawiali o dobrym modelu terapii radiologicznej w leczeniu onkologicznym.

W programie pierwszego dnia forum znalazły się także Bałtyckie Forum Samorządowe, prezentacja zagranicznych ofert gospodarczych (Chiny, Kolumbia, Indie, Brazylia, Indonezja, Bośnia i Hercegowina) i jak zwykle interesujące panele tematyczne (m.in. inteligentne miasta, przyszłość energetyczna Polski, ekonomia społeczna, ochrona zdrowia, rolnictwo).  

Wczoraj forum odbywało się w internecie. W programie znalazły się m.in. Giełda Kooperacyjna zorganizowana przez Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego i panel „Indonezja – gospodarczy kierunek przyszłości” z udziałem ministra spraw zagranicznych Republiki Indonezji pani Retno Lestari Priansari Marsudi, ambasadora Republiki Indonezji w Polsce pani Siti Nugraha Mauludiah i Filipa Urbaniaka z Polsko-Indonezyjskiej Izby Handlowej. Organizatorem toruńskiego Welconomy Forum jest Stowarzyszenie Integracja i Współpraca. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego jest partnerem strategicznym organizatorów.
3 komentarze

gość-85888

To chyba na Toruń. Info. Pl

0 0
ID:83587

gość-96935

Ten siwy facet co zostawił polskich górników na bruku z 30 tysiącami odprawy na otwarcie działalności ...w biedaszybach !

0 0
ID:83590

LALA 20


Te q..wy , nie wiedzą , ile jest 1+ 1 -natomiast ' bardzo dobrze się znają na ekonomi domowego ogniska .

P.S.
'' Kochać '' - darmozjadów - żałosnych polityków - letkiewiczów .

0 0
ID:83600


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Samorządowcy apelują o mobilizację i udział w wyborach

W najbliższą niedzielę o najwyższy urząd w państwie powalczy Rafał Trzaskowski i..

Wybory 2020. Piknik obywatelski za wysoką frekwencję

Już w najbliższą niedzielę o najwyższy urząd w państwie powalczy Rafał..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..