Trochę wody dla ochłody

Wszystko wskazuje na to, że dziś będziemy mieli najgorętszy dzień tego lata. Temperatura przekroczy 30 kresek i wielu z nas będzie narzekać, że jest za gorąco. Jakie są najlepsze sposoby na upał?

Specjaliści zgodnie podkreślają, że naszym głównym sprzymierzeńcem jest woda. Najlepiej niegazowana. – Powinniśmy dziennie wypijać około 3-4 litrów płynów, wliczając w to zupy i soczyste owoce. To bardzo ważne dla organizmu, ponieważ podczas wysokich temperatur pocimy się i ilość wody trzeba uzupełnić – radzą dietetycy przestrzegając jednocześnie przed piciem słodkich napojów, dużej ilości kawy i napojów alkoholowych.

W walce z wysoką temperaturą zbawienny jest orzeźwiający prysznic i woda w sprayu, którą należy wielokrotnie zraszać twarz i dekolt. – Małe dzieci i osoby starsze powinny unikać wychodzenia z pomieszczeń w czasie największego nasłonecznienia. Wszyscy powinniśmy także unikać wytężonego wysiłku fizycznego. Kiedy na dworze temperatura przekracza 25 stopni C, najlepiej zaplanować sobie odpoczynek w lesie lub na działce – podpowiadają lekarze. – Nie można zapominać o nakryciu głowy i stosowaniu kosmetyków chroniących nas przed promieniowaniem UV.
 
Czy podczas wysokiej temperatury ulgę przyniesie klimatyzacja? Na pewno tak, ale trzeba z niej korzystać rozsądnie.
Najczęstszym i największym błędem jest ustawienie klimatyzacji na maksimum chłodzenia (np. 18°C). Jeżeli na dworze jest 30º C, klimatyzacja powinna być ustawiona na minimum 26º  stopni. Nawiew powinien być włączony po całości pokoju.
Przy okazji warto także wspomnieć o klimatyzacji w samochodzie. Optymalna temperatura w pojeździe powinna wynosić 20-22 st. C. Trzeba pamiętać, że podczas 30-stopniowego upału auto, zwłaszcza na postoju, nagrzewa się błyskawicznie i temperatura może w nim wzrosnąć nawet do 70º! Przed wejściem do samochodu należy do schłodzić otwierając wszystkie drzwi i włączając nadmuch zimnego powietrza, by przyspieszyć przewietrzanie. Potem można ustawić już temperaturę nawiewu na „podróżną”, pamiętając jednak o tym, by nie spowodować szoku termicznego wywołanego wyjściem z chłodnego auta na skwar. - Duża różnica temperatury powoduje chwilowy spadek odporności organizmu i łatwo jest się wtedy przeziębić. Nie powinno się więc kierować nadmuchu zimnego powietrza bezpośrednio na kierowcę lub pasażerów. Trzeba go ustawić na przednią szybę lub boki pojazdu – radzą specjaliści. -  Przy częstym wysiadaniu i wsiadaniu do samochodu ustawić temperaturę w nim na 25 st., a podczas dłuższej jazdy stopniowo zwiększać temperaturę przed planowanym postojem.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA