Rada Gminy odpowiada na zarzuty PBG SA

Rada Gminy Włocławek odniosła się do wniosku lidera konsorcjum budującego autostradę A1 na odcinku pomiędzy Brzeziem a Kowalem. Rada uważa, że przedstawione zarzuty wynikają z obawy przed niedotrzymaniem terminów realizacji inwestycji i kar z tym związanych

Pzypomnijmy: Lider konsorcjum budującego autostradę Toruń - Stryków na odcinku Brzezie-Kowal skierował do wojewody kujawsko-pomorskiego wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego wobec samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, starostwa powiatowego we Włocławku oraz gmin: Brześć Kujawski, Kowal, Choceń i Włocławek. Według firmy samorządowcy niejako zmuszali ich do podpisywania umów zobowiązujących do naprawy zniszczeń na drogach lokalnych, a także ich utrzymywania.

W związku z zarzutami, Rada Gminy Włocławek przedstawiła swoje stanowisko.

Z nieukrywanym zdumieniem i zaskoczeniem przyjęliśmy kierowaną do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego informację, jakoby gmina Włocławek, podobnie jak i sąsiednie gminy, a także Starostwo Powiatowe swoimi decyzjami, uciążliwymi dla Wykonawców autostrady A1, spowodowały wydłużenie cyklu inwestycyjnego oraz w konsekwencji znaczący wzrost kosztów budowy. Stanowczo protestujemy przeciwko takim zachowaniom ze strony realizatorów inwestycji.

Rada i Wójt Gminy Włocławek, od dnia zawarcia Porozumienia, nie podejmowały żadnych działań uniemożliwiających lub utrudniających realizację inwestycji. Nie została podjęta żadna decyzja administracyjna, utrudniająca działalność Wykonawcy. Gmina Włocławek nie wprowadziła żadnych zakazów wjazdu czy ograniczeń tonażu, uniemożliwiających wjazd na teren budowy. Wręcz odwrotnie: wiele elementów byle jakości wykonawczej i lekceważenia interesów naszych mieszkańców staraliśmy się rozwiązać w drodze wyjaśnień, negocjacji i próśb kierowanych do Inwestora i Wykonawców. Dotyczyły one przede wszystkim niszczenia urządzeń gospodarki wodnej, podtopień gospodarstw i dewastacji dróg lokalnych. Pomimo, że wnoszone przez gminę Włocławek do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wnioski były wielokrotnie lekceważone lub pozostawione bez rozpatrzenia, cierpliwie prosiliśmy o ponowne analizy i poprawki.

Rada Gminy Włocławek, odnosząc się do przedłożonego wniosku Konsorcjum PBG SA uważa, że przedstawione w piśmie zarzuty wobec naszego samorządu wynikają z obawy przed niedotrzymaniem terminów realizacji inwestycji i kar z tym związanych. Niedopuszczalnie i wbrew faktom próbuje się przerzucić część odpowiedzialności za swoją opieszałość i niekompetencję na gminę Włocławek, a celowi temu ma służyć m.in. podważanie wcześniej zawartych Porozumień i formułowanie niezgodnych z prawdą zarzutów na temat rzekomego utrudniania realizacji inwestycji przez gminę Włocławek i jej organy. Odwołanie się przez Wnioskodawcę do przepisów prawa ma jedynie charakter instrumentalny, służący stworzeniu wrażenia, wbrew rzeczywistemu stanowi rzeczy, że na opóźnienia w realizacji inwestycji miała istotny wpływ destrukcyjna działalność jednostek samorządowych.

Wobec powyższego Rada Gminy Włocławek wyraża stanowczy protest przeciwko wszelkim zarzutom, kierowanym pod adresem gminy Włocławek, służącym wyłącznie podważeniu wiarygodności, autorytetu i pozycji gminy w społeczeństwie.

7 komentarzy

antekbosy

Trzeba było postawić znaki zakazu wjazdu i ograniczeń tonażu. Teraz nie mamy autostrady i mamy rozwalone drogi lokalne.

1 1
ID:38970

obserwatorrr

PBG się ośmieszyło tym pismem. Od pół roku na budowie nic sie nie dzieje bo firmy podwykonawcze pouciekały z budowy za niezapłacone roboty i szykują pozwy do Sądów. Pewne jest że autostrady nie oddadzą do 15 wrzesnia 2012 więc kary bedą ale żeby szukać winnych w Radzie Gminy Wlocławek to naprawde żart roku.

1 1
ID:38992

Swój

PBG SA =COVEC obserwator ma racje długi ich zgłubiły ale odziwo dzisiaj koło Brześcia zaczęły jeździć wozidła coś się dzieje

1 1
ID:38995

joe

@~antekbosy: Bardzo dobrze prawi, mamy nauczkę następni jak przyjdą kończyć po PBG (bo ci prawdopodobnie padną) powinni mieć kompletny zakaz wjazdu powyżej 3,5t. Wtedy Urząd Wojewódzki zarobi na mandatach na remonty dróg.

1 1
ID:38996

Krystyna

Dyrekcja budowy dróg zachowuje sie jak państwo w panstwie. Jeżeli radni dbali o dobro mieszkancow przy tym nieszczęsnym przedsiewzięciu to nalezy im się ordrer. Nie tylko ci fachowcy od siedmiu bolesci potrafią likwidowac bezkarnie przystanki, biednych ludzi z ich domem otoczyli drogami, uszkodzili przydrożne domy odstawili fuszerke nie z tej ziemii i bezczelnie szukają winowajcy ? Przeciez rada gminy miala rację nie pozwalajac na robieniu absurdalnych poczynań na terenie gminy. Pieniądze unijne poszly do kieszeni na nagrody i zawrotne wynagrodzenia łebkow odpowiedzialnych za tą akcję.

1 1
ID:38998

Ale

To już te naj kłócą się ze wszystkimi , nawet z budowniczymi autostrady, wstyd mi za takich kłótników wstyd. Przez takich nie ma dobrych notowań nasza gmina od 2001 ROKUUUUUUUUUUUUUUUU!
Naprawdę wstyd!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Przy okazji, a co RIO na brak asfaltu w Józefowie, miała założyć firma budująca autostradę, a teraz co???. Czy znowu popalono mosty za sobą???

1 1
ID:39016

Raport

Urzędnicy oraz MZD są winni włocławska drogówka też ponieważ udawała że nie widzi ciężarówek na drogach dla nich nie dozwolonych.A politycy wpadli we własną pułapkę.Pułapkę zwaną ślepą chciwością.

1 1
ID:39125


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA