Unia pyta Ciebie o zdanie

Jeszcze do 15 kwietnia każdy z obywateli Unii Europejskiej może zabrać głos w debacie o przyszłości UE. Choć temat debaty ogranicza się do przeglądu budżetu wspólnoty, to jej wynik zadecyduje o przyszłości całej integracji. Skutki ewentualnych zmian odczujemy wszyscy. Piotr Serafin, podsekretarz Stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej zachęca więc wszystkich zainteresowanych do zabrania głosu w ogólnoeuropejskiej dyskusji.

Do udziału zaprasza również Komisja Europejska, która uruchomiła specjalną stronę internetową http://ec.europa.eu/budget/reform/index en.htm. Pragnący wypowiedzieć się na temat przyszłej polityki budżetowej powinni kierować listy na adres [email protected] Autorzy strony zapewniają osobom fizycznym anonimowość, ograniczoną wyłącznie do podania kraju zamieszkania nadawcy.

Przegląd budżetu zainicjowały państwa – płatnicy netto, pragnące nie tylko zmian, lecz i ograniczenia budżetu Unii. -W budżecie nie ma znaczenia wielkość, lecz jakość, a co było dobre wczoraj, nie musi być dobre jutro – uważa prof. Daniel Tarschys z Uniwersytetu Sztokholmskiego. Wobec tego rodzaju opinii, rośnie znaczenie głosu z Polski, największego beneficjenta polityki spójności i rozwoju wsi w latach 2007-2013. Omówienie wyników konsultacji nastąpi w trakcie unijnej konferencji zaplanowanej na 27 maja br.

Proces negocjacji budżetowych rozpocznie publikacja Białej Księgi. Być może drukiem ukaże się już w drugiej połowie br. Dokument będzie podstawą do rozmów prowadzonych w Radzie UE (gremium skupiającym ministrów państw Unii) i Parlamencie Europejskim. Nowy budżet Unii z pewnością wpłynie na wydatki państw członkowskich, a w konsekwencji na zawartość naszych portfeli. Jeśli Unia zadecyduje na przykład o zmianie zasad dopłat do rolników – zamiast z budżetu UE dotować będą ich poszczególne państwa – w ten czy inny sposób (z budżetu krajowego bądź z własnych portfeli) zapłacimy więcej za żywność.

Do połowy kwietnia każdy z nas może więc udzielić odpowiedzi na najistotniejsze dla UE pytania: o wielkość budżetu, wysokość nakładów na Wspólną Politykę Rolną, sposób jej finansowania, odzwierciedlenie w wydatkach nowych priorytetów Unii, m.in. w sferze bezpieczeństwa energetycznego czy przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Według polskiego rządu przegląd budżetu odzwierciedlać będzie poglądy na temat integracji europejskiej. -Zmniejszając budżet Unii, musimy liczyć się z ograniczeniem możliwości jej działania – dodaje minister Serafin. Tymczasem przed Unią wiele wyzwań i wybór drogi, która ma pomóc im sprostać. Którą wybierze wspólnota?

Obecnie w dyskusji o przyszłości Unii dominują dwie postawy: przemytnika i bolszewika – rewolucjonisty. Pierwsza polega na wpisywaniu nowych celów w już istniejące polityki. Druga sprowadza się do hasła: „Wyburzmy wszystko, wówczas powstanie miejsce dla nowych polityk.” Ja osobiście i myślę, że polski rząd również, wybieram pierwszy pogląd – podsumował podsekretarz , w trakcie dyskusji zorganizowanej w Centrum Europejskim Natolin.

(sta)
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA