W Polsce spadnie tempo zatrudniania
Jak wynika z opublikowanego przez agencję zatrudnienia ManpowerGroup raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, deklaracje pracodawców wskazują na spowolnienie tempa wzrostu zatrudnienia w IV kwartale 2012 r. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wyniosła -1%. Jest to pierwsza negatywna prognoza dla Polski od czasu rozpoczęcia badania w II kwartale 2008 r.
Spośród 751 badanych pracodawców, zwiększenie całkowitego zatrudnienia przewiduje 12% firm, 14% planuje redukcję etatów, a 69% brak zmian personalnych. Polscy pracodawcy są ostrożni, jeśli chodzi o plany zatrudnienia w trzech ostatnich miesiącach 2012 roku. Trwający w strefie euro kryzys, a także obawy o jego dalsze rozprzestrzenianie się, wpływają na negatywne nastroje. W porównaniu z poprzednim kwartałem odsetek pracodawców deklarujących redukcję etatów wzrósł dwukrotnie – aktualnie jedna na siedem firm deklaruje zwolnienia. Po raz pierwszy w historii badania obserwujemy takie zjawisko, po raz pierwszy również prognoza dla naszego kraju jest negatywna. Liczymy jednak, że w rzeczywistości sytuacja okaże się lepsza od prognoz mówi Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce.
W IV kwartale 2012 r. w pięciu z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Największy optymizm widoczny jest w sektorach Transport/ Logistyka/ Komunikacja oraz Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi. Ostrożne plany zatrudnienia mają pracodawcy z sektorów Restauracje/ Hotele, Instytucje sektora publicznego oraz Handel detaliczny i hurtowy. Ujemną prognozę netto zatrudnienia odnotowano w sektorach Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi (-13%), Kopalnie/ Przemysł wydobywczy (-6%), Budownictwo (-4%), Produkcja przemysłowa (-3%), a także Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo (-3%).
W porównaniu z III kwartałem 2012 r. prognoza zatrudnienia jest dodatnia w trzech z sześciu badanych regionach Polski. Najbardziej optymistyczne prognozy uzyskano dla regionów
Północno-Zachodniego i Południowo-Zachodniego, zaś najniższy wynik dla regionu Wschodniego i Centralnego. W ujęciu kwartalnym prognoza spadła w trzech badanych regionach, a w ujęciu rocznym spadek optymizmu nastąpił w pięciu z sześciu regionach.