Zmiana rozkładu "13" rozwścieczyła pasażerów

Od 1 listopada zmienił się rozkład jazdy autobusów MPK linii numer 13 i 17. Jak można było przypuszczać - na gorsze. Co więcej, pasażerowie ze Świętosławia, Kruszynka, Kruszyna i Nowej Wsi mogą skorzystać z usług miejskiego przewoźnika jedynie 8 razy w dni robocze. W soboty, niedziele i święta skazani są na piesze wycieczki (!), jazdę rowerem albo podróż autostopem.

Chciałem powiadomić redakcję o sytuacji, która panuje w miejscowościach: Świętosław, Kruszynek, Kruszyn, Nowa Wieś. Jestem uczniem, który kształci się w liceum zaocznie, a od dnia 1 listopada nie będzie żadnego autobusu MPK. Jest wiele innych ludzi, co jeżdżą do pracy, a prezydent Andrzej Pałucki daje nam 8 kursów tylko w dni robocze a w soboty/niedzielę zero pisze rozżalony internauta. Ale nie tylko jego zbulwersowały zmiany. Po prostu wściekłam się, kiedy przeczytałam o likwidacji autobusów. Nie mam auta, a w  odróżnieniu od urzędników pracuję we wszystkie dni tygodnia. Jak mam dojechać do pracy w sobotę albo niedzielę? MPK ma nas gdzieś, potrafią tylko podwyższać ceny za bilety i kasować co miesiąc niezłe wypłaty  mówi pani Jolanta.

Na stronie internetowej MPK czytamy, że linia nr 13 staje się linią miejską i będzie przebiegać" tylko i wyłącznie w granicach administracyjnych m. Włocławek, w relacji Promienna (pętla) - Dębowa (pętla) - Promienna (pętla)". Linia 13K, z której mogą korzystać pasażerowie jadący ze Świętosławia, kursuje tylko w dni nauki szkolnej! Zmniejszono także ilość kursów linii nr 17. Skąd takie zmiany?

Nastąpiły one na podstawie decyzji organizatora publicznego  transportu  zbiorowego - czytamy na stronie MPK. W myśl ustawy, która weszła w życie 1 marca 2011 roku, we Włocławku obowiązek ten spoczywa na prezydencie miasta, który może podpisać z sąsiednimi gminami umowę w sprawie zorganizowania transportu. Sęk w tym, że koszty przejazdów autobusów poza granice administracyjne miasta są coraz wyższe i Ewa Braszkiewicz, wójt gminy Włocławek podjęła decyzję o rezygnacji z usług MPK.  Koszty, którymi Organizator obciąża nasz samorząd wzrosły z 36 tysięcy złotych za rok 2011 do 179 tysięcy zł. za 9 miesięcy roku 2012 i ciągle rosną. Według wyliczeń MPK maleje liczba sprzedanych biletów w tym miesięcznych oraz osób korzystających  z komunikacji. Biorąc pod uwagę wzrastające comiesięczne koszty utrzymania linii podmiejskich  została podjęta decyzja o wycofaniu z terenu gminy Włocławek linii nr 13  wyjaśnia wójt gminy.

Urząd gminy zapewnia jednocześnie, że czeka na wszelkie propozycje dotyczące dodatkowych kursów do linii nr 13 K . Można je zgłaszać drogą mailową.
28 komentarzy

kierowca mpk

Jeżeli stać kogoś na mieszkanie w michelinie to stać go także na samochodzik albo chociaż rowerek. Rowerkiem jest nawet taniej niż autobusem i trochę zdrowia się złapie. Polecam zwłaszcza urzędasom siedzącym po 8h za biureczkiem.

1 1
ID:45179

do kierowcy mpk

Ja proponuję zlikwidować całe to śmieszna mpk. Wtedy tacy jak pan przestaną się wozić z rodzinkami autobusami za nasze podatki. Zobaczymy kto będzie się śmiał ostatni.
Co do autobusów poza granicę miasta, moim zdaniem rząd podjął złą decyzję. Owszem miał na celu odciążenie budżetu miast na których żerowały sąsiednie gminy. Moim zdaniem konieczna jest nowa regulacja tych przepisów, długo tak jak jest być nie może.

1 1
ID:45180

dzonny_killer

czy wy naprawdę nie rozumiecie, że to wszystko po to, aby ci sami ludzie doprowadzili MPK do upadku, a następnie aby ci sami ludzie kupili ją gorsze jako zadłużoną, upadłą spółkę miejską i w jej miejsce powstanie prywatna firma oczywiście z taborem i innymi dobrami, ale bez długów i obciążeń!!!

co jak co, ale postkomuna wyniosła wiele z lekcji kapitalizmu i ma wszelkie narzędzia, aby takie rzeczy robić... :p

1 1
ID:45181

masakra

Bo kierowcy to wcale nie siedzą za kółkiem nie? Pewnie nawet nie jesteś kierowcą trollu. Urzędasy i posłowie raczej nie tłuką się mpk tylko mają po 2 samochody na głowę. W każdym "normalnym" mieście wybór komunikacji miejskiej jest tańszą alternatywą. Mniej samochodów na mieście = brak korków, cena biletu powinna być niższa od przejazdu samochodem takiej samej trasy. Jak im brakuje kasy w budżecie to niech jej szukają u siebie w wypłatach i premiach bo tam jest jej stanowczo za dużo skoro nie potrafią zarządzić takim małym miastem.
Już niedługo będziemy walczyć o Jednomandatowe Okręgi Wyborcze i wtedy każdy z osobna będzie odpowiedzialny za swoje decyzje i będzie się starał o naszą przychylność.

1 1
ID:45184

Janina

Co za durne wpisy. Po to jest komunikacja miejska aby mogli z niej korzystać wszyscy mieszkańcy. Ja korzystam z 17. Mieszkam w bloku, ale to jest nieważne. Dlaczego UM nie poinformował mieszkańców o powodach decyzji o ograniczeniu liczby kursów. Co to jest za arogancja. A może by tak przeprowadzić konsultacje społeczne ? Utworzono nowy wydział z imbecylami a nie fachowcami. Ciekawe którzy znajomo króliczka tam pracują. Czekam na wyjaśnienia Prezydenta.

1 1
ID:45185

solidarny

@dzonny_killer:
Myślisz i piszesz jak Bolek albo inna dziewica. Chciałaby mieć ale chciałaby też .
Weź i się ogarnij.

1 1
ID:45194

magda

Jeśli gmina nie może zorganizować środkó na mpk to trzeba zlikwidowac gminę. Po co ona jest? aby brać kasę za siedzenie na tyłkach i nie nie robienie???

1 1
ID:45196

mała.mi

@~kierowca mpk: Brawo, kolego/koleżanko brawo. A uczniowie to co mają zrobić? Zimą jeździć rowerkiem po 15km, bo miasta nie stać? To jest chore. Nie jeździsz tymi autobusami to lepiej się nie wypowiadaj. Ludzie nie mają jak do pracy dojechać, jak wrócić. Nie wszystkich stać na auto, raczej Ci co jeżdżą mpk, nie tłuką się autobusami dla przyjemności, ale z konieczności.

1 1
ID:45197

pasazer

Niedlugo to z Zazamcza na Plac Wolnosci bede mial 3 autobusy w ciagu dnia...

1 1
ID:45200

żona kierowcy

@~do kierowcy mpk: po pierwsze od kilku już lat my rodziny płacimy normalnie za przejazdy autobusem tak więc nie mów że za wasze czy nasze podatki bo naprawdę nie wiesz na czym ta praca polega wiem że za błędy które robi biuro winny jest kierowca bo najbliżej pasażera ale to że przez decyzje prezydenta o rozkopanym mieście i tych absurdalnych rozkładach dlaczego nikt nie napisze że to wina prezydenta tylko go chwali że robi porządek w mieście aby tak dalej macie co chcieliście może jeszcze jedną kadencje takich rządów i Włocławek może przestać istnieć

1 1
ID:45204

?????

O co wam chodzi ? Wybieracie takich samorzadowców to chodźcie pieszo a nie gorzkie żale i wypisywanie głupot o chodzeniu pieszo -czy ktoś był w tej sprawie u zarządcy miasta ,u radnych -bezradnych ?

1 1
ID:45207

abcde

Prezydent sam się wybrał? Prezydenta wybrali OBYWATELE, a skoro to OBYWATELE go wybrali tzn., że jest był on podczas pierwszej kadencji bardzo dobrym prezydentem.

1 1
ID:45213

szarik

Jednym słowem skandal, z Placu na Michelin nie ma żadnego autobusu między 19.00 a 21.49,a bilety po 2.60, ręce opadają, nie wszyscy mają samochody. Niech ktoś coś z tym zrobi!!!!!

1 1
ID:45218

?????

@~szarik: bardzo dobrze niektórzy z Michelina niech pochodzą pieszo to schudną ....

1 1
ID:45220

jan

@~żona kierowcy: już widzę jak wsiadasz do autobusu który prowadzi mąż i kasujesz bilet...

1 1
ID:45222

LF

Do redaktorów wloclawek.info.pl i innych dziennikarzy: czekamy niecierpliwie na informacje, kto nas tak urządził! Taka "niegospodarność" nie powinna być skontrolowana, a może ścigana?

1 1
ID:45224

Rozczarowany

Zastanawia mnie czemu w takim mieście jak Bydgoszcz, Szczecin, Gdańsk, Wrocław i w innych wielkich miastach gdzie jeździ 3-4razy więcej autobusów (plus tramwaje), a komunikacja działa jak należy? W Poznaniu nawet nie warto samochodu mieć bo autobusy i tramwaje są non stop co kilka minut w każde miejsce, bilety też tanie. Jak ucieknie mi tramwaj - za kilka minut mam następny o podobnej trasie. A tutaj z Michelina na Zazamcze są 3 albo 4 autobusy, a przez godzinę bywa, że nie ma żadnego. Dlaczego w wielkich miastach potrafią ogarnąć komunikację, a w tak małym Włocławku gdzie jeździ około 20 autobusów, już się nie da?

1 1
ID:45225

fhjk

pamietam jak 13 "chodziła" z nowej wsi na zazamcze co 20 minut. to były czasy

1 1
ID:45231

.........

niektórzy niech sobie darują złośliwości, ja wiem ,że zazdrość i nienawiść to takie polskie, autobusy powinny kursować częściej, szczególnie 13 i 23 za co my płacimy te horrendalne podatki od nieruchomości? Niech władza zacznie od siebie oszczędzać

1 1
ID:45233

anty

Nie rozumiem dlaczego przyczepiliście się do Michelina - poza zredukowaną prawie do zera linią numer 13 jest jeszcze 17, 17x i 23 - raczej trzeba się martwić o mieszkańców Nowej Wsi i dalszych miejscowości, bo tym z Michelina raczej piesze wędrówki nie grożą.

@~fhjk: Tylko że wtedy nie było linii numer 17, a pewnie i 18 :)

1 1
ID:45237

dzonny_killer

@~fhjk: a 18 z zamku jeździła nawet w szczycie co 9-10 minut i... zawsze była pełna!!!

1 1
ID:45238

eg

Mpk we Włocławku to porażka, nie wiem kto układa rozkłady jazdy, ale jest tak, że autobusy albo jeżdżą jeden za drugim, a potem przerwa 40 min. Linia nr 10 nawet w dni robocze kursuje co 40 -60 min. Linia 21 w soboty i niedziele co 60 min. A zdziwienie wielkie, że coraz mniej pasażerów, przecież przez godzinę to dojdę na piechotę, ale chyba nie o to chodzi prawda?

1 1
ID:45240

Elżbieta Rzadkowolska

Apel do wójta gminy Włocławek!
Proszę Pani, proszę pochylić się nad komunikacją mieszkańców Nowej Wsi, Świętosławia, Kruszynka, Kruszyna i pozostałych miejscowości południowej części gminy z Włocławkiem.
O kosztach transportu wiedziała Pani od września 2011 r., kiedy to weszła ustawa o organizowaniu transportu. Na ten cel potrzeba, by zabezpieczyć komunikacje na poziomie z września 2012 r. 10 tysięcy złotych miesięcznie. Rocznie to mniej niż dwieście tysięcy. Na budżet gminy, to nie jest zastraszająca kwota. Proszę nie pisać, że nie ma Pani pieniędzy, bo przyczyną wg mego zdania, jest co najmniej niewłaściwa dystrybucja przez Panią, środków budżetowych gminy.
Do myślenia dają mi wypowiedzi przedstawicieli miasta Włocławka, w tym rzeczniczki miasta, która wskazuje na brak porozumienia ze strony Pani, jako ustawowego reprezentanta gminy Włocławek, w stosunku do prezydenta miasta Włocławka. Czyżby osobiste niesnaski, przepychanki pomiędzy Panią a miastem, np.: plan zagospodarowania lotniska, rzutowały na brak porozumienia między naszymi jednostkami. A przecież, to cale Pani szkodnictwo krzywdzi naszych mieszkańców nie wyposażonych w prywatne pojazdy i tych młodych nie posiadających jeszcze prawa jazdy.
A ja opowiadam się za społeczeństwem otwartym, a oceniam, Pani zmusza nasze społeczeństwo do staczania się, po równi w dół. Tym bardziej jest to odczuwalne, w sytuacji gdzie, lokalny gminny dom kultury bez imprez weekendowych, oddany w ręce obpitkowych i rodziny urzędników gminnych. A młodzi bawić się chcą . I co im się dziwić?. W weekendy uczyć się chcą. I co im się dziwić?.
Stąd mój apel, proszę uzgodnić warunki komunikacji w gminie Włocławek na racjonalnych nie ambicjonalnych zasadach. A oszczędności, jeśli są konieczne poczynić po stronie swej organizacji i urzędu. W pełnej rozciągłości popieram wnioski młodych o komunikację w gminie Włocławek. Nie popieram prezentowanego dotąd przez Panią stanowiska, ograniczanie, a nawet likwidację transportu publicznego na naszym terenie.
4 listopada 2012 r.

1 1
ID:45246

?????

Zapunktuję i powtórzę co powiedział mój przełożony ,, najwpierw uciekali ze wsi do miasta ,teraz miasto im śmierdzi więc wyprowadzają się na wieś ,a chcieliby by autobus zabierał ich z podwórka na którym stoją trzy samochody ? Po wsi się chodzi a nie jeźdźi ''- no i co chłopomieszczuchy-mieszczuchochłopy , kierownik ma rację ?

1 1
ID:45298

pionier

do Pani Elżbiety Rzadkowolskiej -jeśli już podpisuje się Pani w tak transparenty sposób to może przybliży Pani tym internautom którzy Pani nie znają swoja osobę i jakie stanowisko Pani w Urzędzie Gminy piastowała i jak i dlaczego zakończyła się nam nim Pani kariera.I co najważniejsze żeby nie było wątpiliwości że nie pisze Pani tego jako "szary" obywatel tylko jako działacz partyjny "wiecznej opozycji"i jako przegrana (wielokrotnie)w wyborach samorządowych i to własnie na korzyść obecnej Pani wójt.

1 1
ID:45335

!!!!!

@~?????: wow, ten twój kierownik to musi być inteligentny inaczej, tak samo jak i ty buahahaha

1 1
ID:45389

mieszkanka gminy

do @~pionier: - tak, jak ktoś ma inne zdanie, a przy tym wie co pisze, to zaraz musi być "wieczna opozycja i "przegrana wielokrotnie". Mieszkańcy wiedzą jak to było z panią wót Rzadkowolską - nie mogliście znieść jej w urzędzie - bo swoja, tak jak wy ze wsi, a radni przyklasnęli jednogłośnie i zrobiliście z niej ....... Te same twarze radnych, tak samo głosujący od lat, a jak któryś radny trochę odważniejszy i głośniejszy to zatrudni się w gminie kogoś z rodziny i już jest jednogłośnie - i można chwalić się, że w gminie nie ma sporów i kłótni - notabene czy likwidacja 13 też była przegłosowana jednogłośnie - jak większość uchwał? Brawo Rada i Pani Wójt - gratulacje, odwdzięczę się przy wyborach - macie to jak w bank! Drodzy mieszkańcy zróbcie to samo przy następnych wyborach ZMIEŃMY WÓJTA I SKŁAD RADY!!!!!!!

1 1
ID:45397

pionier

aha już widzę te zmiany.Ale na pewno kandydaci na wójta i radnych będą mieli jeszcze jedno hasełko wyborcze czyli przywrócenie dawnej trasy linii nr 13.Ale to i tak będzie tylko obiecanka-cacanka.

1 1
ID:45600


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA