Za nieodśnieżone auto - mandat

Problemy z odpalaniem samochodu, większe zużycie paliwa, zamarzanie płynów i zamków to tylko niektóre problemy z jakimi borykają się kierowcy podczas zimy. O dodatkowe koszty w tym okresie nie jest trudno, zwłaszcza jeśli kierowca nie zadba dostatecznie o auto i komfort jazdy. Na czym jeszcze może stracić kierowca zimą? Na jeżdżenie samochodem przykrytym śniegową pierzynką.

Jak się okazuje, nie tylko nieodśnieżone drogi mogą być częstą przyczyną wypadków. Czynnikiem mocno  wpływającym na jazdę w okresie zimowy jest również stopień przygotowania auta. Nie dotyczy to tylko kwestii wymiany opon zimowych. O czym powinni pamiętać zmotoryzowani ruszający rano do pracy po obfitych, całonocnych opadach śniegu i minusowej temperaturze? Przede wszystkim konieczne jest dokładne odśnieżenie całego auta.

Zgodnie z ustawą „prawo o ruchu drogowym” (art. 66 ust.1 pkt 1 i 5) pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Poruszając się autem kierowca musi mieć także zapewnione dostateczne pole widzenia oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i świetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. W zaistniałej sytuacji niedopuszczalne jest poruszanie się samochodem całkowicie lub częściowo nieodśnieżonym.

Jak przygotować samochód?
Jak wielu kierowców niesłusznie sądzi przed jazdą wystarczy tylko pozbyć się zabrudzeń ze świateł oraz tablic rejestracyjnych. Czysta musi być również przednia i tylna szyba oraz lusterka. Konieczne jest także usunięcie śniegu z dachu, gdyż w przypadku gwałtownego hamowania, pozostały śnieg (często w postaci zmarzniętej bryły) może wylądować na przedniej szybie, tym samym utrudniając dalsze prowadzenie pojazdu i powodując wypadek. Okres zimowy sprzyja zwiększonej liczbie kolizji oraz innych zdarzeń na drodze. Dlatego tak ważne jest nie tylko odpowiednie przygotowanie dróg, ale  również  samochodu, którym się poruszamy  wyjaśnia Małgorzata Słodownik manager działu handlowego Flotis.pl.  Między innymi należy pamiętać, że śnieg pozostający na dachu pojazdu może być zwiewany na przednią szybę ograniczając tym samym widoczność lub po prostu wylądować na szybie auta jadącego za nami.

Co na to policja?
Choć policjant nie może ukarać kierowcy punktami karnymi za nieodśnieżony samochód, to za nieczytelne tablice rejestracyjne już tak. Kierujący samochodem może w takiej sytuacji otrzymać 3 punkty karne. Ważny jest również fakt, że za nieusunięcie śniegu grozi mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł. Policja ma prawo zatrzymać do kontroli samochód i nakazać jego odśnieżenie lub zeskrobanie lodu.
Aby uniknąć przykrych konsekwencji i uszczerbku dla portfela, warto wstać 15 minut wcześniej i odpowiednio przygotować auto do drogi. W sposób znaczący zwiększa to bezpieczeństwo zarówno dla kierującego jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Źródło: Flotis.pl
5 komentarzy

donperchino

Za nieodpowiednie odśnieżanie też można mandat dostać, chociaż to absurdalne. http://moto.wp.pl/kat,55194,title,Nawet-300-zl-mandatu-za-odsniezanie-z-wlaczonym-silnikiem,wid,15248911,wiadomosc.html?ticaid=1fe36

1 1
ID:47279

Włoclawianin

Jedno drugiemu zaprzecza. Co za prawo...

1 1
ID:47315

Leszek

brawura na drodze i nadmierna prędkość mogą jeszcze zwiększyć szkody spadku takiej bryły lodu na maskę, a wtedy wyciagasz dane z monitoringu takiego jak flotis i wiesz kto pędził, nikt nic nie wmówi nikomu

1 1
ID:47322

nobel dla kretyna

Co za kretyn wymyśl, że nie mozna włączać silnika przy odśnieżaniu auta. Wsiadz do zimnego samochodu przy -10 i sprobuj od razu jechać ... nic nie widać przez momentalnie parujące szyby. Dopiero po choć lekkim nagrzaniu silnika dmuchawa sobie z tym poradzi.

1 1
ID:47328

Raport

Urzędnicy to hieny.Wiedzą w jakiej sytuacji są ludzie i że nie zawsze mają czas i możliwość dotrzeć i odśnieżyć.Nie każdy ma samochód na swoim podwórku przy willi albo w garażu na chronionym osiedlu.Urzędnicy karzą najsłabszych i najmniejszych a sami nie ponoszą odpowiedzialności.Urząd Miasta z kooperującymi spółkami podpisał umowę na odśnieżanie dróg (także rowerowych). Kto zapłaci za to że zleceniobiorca i zleceniodawca nie wywiązały się z umowy?Miasto zawaliło sprawę odśnieżania a poucza innych.Kto poniesie konsekwencje?

1 1
ID:47363


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA