68 rocznica wyzwolenia Włocławka
W samo południe włocławianie uczcili 68 rocznicę wyzwolenia miasta spod niemieckiej okupacji. W uroczystościach, które odbyły się pod pomnikiem Żołnierza Polskiego wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, poczty sztandarowe szkół i organizacji kombatanckich.
Jesienią 1944 roku, gdy było wiadomo, że wojska radzieckie wejdą do Włocławka, Niemcy rozpoczęli akcję kopania okopów, budowę umocnień i fortyfikacji, które miały powstrzymać armię radziecką. Walka o Włocławek rozpoczęła się 12 stycznia 1945 r. Po kilkudniowej obronie wojska niemieckie zarządziły ewakuację i uciekając zniszczyli most na Wiśle. Ostatecznie rankiem 20 stycznia wojska radzieckie wkroczyły do miasta. Polska Armia na włocławskie ziemie weszła 22 stycznia. 20 stycznia 1945 roku jest oficjalną datą wyzwolenia Włocławka spod okupacji hitlerowskiej.
W niedzielę, o godzinie 12.00 na placu Wolności odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed lat. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Andrzej Pałucki. 20 stycznia jest dla włocławian historycznym nowym początkiem wyrosłym na bólu i śmierci tych, którzy walczyli o lepszą przyszłość dla swego miasta mówił prezydent miasta wspominając okrutne czasy niemieckiej okupacji.
Prezydent uczcił także pamięć tysięcy obywateli pochodzenia semickiego, którzy zostali wysiedleni z Włocławka lub zaginęli bez wieści. Ich prochy spoczywające w bezimiennych miejscach, są nierozerwalną częścią polskiej ziemi i naszego wspólnego dziedzictwa mówił Andrzej Pałucki.
Po przemówieniu delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem. O oprawę muzyczna zadbała orkiestra Zespołu Szkół Samochodowych.