Spotkanie w sprawie tamy

W Nieszawie spotkali się samorządowcy i politycy, aby sprzeciwić się ustaleniom resortu środowiska o wstrzymaniu do 2013 roku budowy nieszawskiego stopnia wodnego. Zebrali się samorzutnie.

- Hasło senatora Andrzeja Persona „Łączy nas Wisła” jest w dalszym ciągu aktualne - podkreślił burmistrz Nieszawy Andrzej Nawrocki, gospodarz spotkania. - Najgorszą rzeczą w tej sprawie jest „nie robienie nic”. Może dojść do sytuacji, od której już nie będzie odwrotu - dodał włodarz miasta. Zaproponował zredagowanie tekstu protestu do ministra środowiska i odpowiednich instytucji. W tym celu został wytypowany zespół redakcyjny. W jego skład weszli: Marek Kalinowski radny z Włocławka, Adam Koc wiceburmistrz Nieszawy, Marek Ogrodowski wiceburmistrz Ciechocinka i Katarzyna Świderska przewodnicząca włocławskiego stowarzyszenia "Życie nad Wisłą” (skupia mieszkańców dzielnicy Zawiśle).

Uczestnicy spotkania często powoływali się na uchwałę Sejmu, podjętą w 2000 roku, na temat budowy drugiego stopnia wodnego na Wiśle. Zarzucano politykom ignorowanie decyzji parlamentu. Sejm sobie, politycy sobie. - To wszystko, co do tej pory zostało zrobione w tej sprawie, nagle prysło - zaznaczył senator Andrzej Person. Senator zaproponował zwołanie okrągłego stołu, z udziałem parlamentarzystów województwa kujawsko - pomorskiego. Wyraził nadzieję udziału w nim Bronisława Komorowskiego, marszałka Sejmu. Marek Kalinowski poinformował o poparciu dwudziestu czterech włocławskich radnych dla budowy tamy w Nieszawie. Przypomniał o zbliżającej się 17 kwietnia rocznicy fałszywego alarmu. A gdyby był prawdziwy?

Przypomnijmy, paraliżujący strach, przerażenie, jakiego jeszcze w Nieszawie nie doświadczono w związku z zagrożeniem katastrofą budowlaną włocławskiej zapory, opanował nieszawian i mieszkańców miejscowości położonych nad Wisłą. Sprawcą okazał się system alarmowy na tamie we Włocławku, który włączył się samoczynnie, na skutek wyładowania atmosferycznego. W pamiętny wieczór w Nieszawie zasłabły dwie osoby. Jedna z nich została wywieziona do szpitala z podejrzeniem zawału serca. Zmarła po kilku dniach. Zdenerwowani nieszawianie nie kryli wówczas swego oburzenia, zaznaczając, iż nikłe są działania władz państwa w sprawie budowy stopnia wodnego w Nieszawie. - Nie chcemy stać się ofiarami niefrasobliwości czynników rządowych, żądamy, po tym dającym wiele do myślenia niekontrolowanym wydarzeniu, zdecydowanych działań likwidujących nieustanne zagrożenie naszego życia - podkreślali z naciskiem.

Co zrobiono przez ostatni rok, żeby zmienić ten stan? Zadawali sobie pytania samorządowcy i politycy 31 marca w Nieszawie. - Wrogowi nie należy życzyć takich przeżyć, jakie były udziałem setek ludzi, na skutek fałszywego alarmu - skonstatował włocławski rajca. - Ten temat jednoczy parlamentarzystów województwa kujawsko - pomorskiego. W naszej ocenie sytuacja jest kuriozalna. Trzeba zatem zachować rewolucyjną czujność, żeby nie popełnić grzechu zaniedbania, bo pieniądze na tę inwestycję są - przypomniała posłanka Ewa Kierzkowska z PSL. - Wszelkie rozwiązania teoretyczne nie mają wpływu na siły natury. Zatem nic nie robienie jest igraniem z losem - z naciskiem podkreślił Ireneusz Ankiersztejn, główny projektant warszawskiego "Hydroprojektu”. - Nieustanne zagrożenie katastrofą, rzutuje w poważnym stopniu na kierunki rozwoju naszego powiatu - przypomniał starosta Zbigniew Żbikowski.

Z wnioskiem o usunięcie ministra środowiska wystąpił nieszawianin Jerzy Zyglarski emerytowany nauczyciel. - Żądamy od rządu wypełnienia tego, co już zostało zadeklarowane - powiedział Roman Chmielewski przewodniczący Rady Miejskiej Nieszawy. Wyraził też zdziwienie, iż minister nie czekając na ekspertyzy, wydaje decyzje. - To wszystko, co dzieje się wokół tamy jest łamaniem praw człowieka - oświadczyła Katarzyna Świderska. - Najpierw środki parlamentarne, później inne - taką kolejność zaproponował Tadeusz Grzegorzewski wójt Bobrownik. Przedstawił też dopiero co podjętą uchwałę Rady Gminy, wyrażającą protest przeciw decyzjom resortu. Odpowiedział w ten sposób na sugestie Andrzeja Nawrockiego aby zorganizować zbiorowy wyjazd do stolicy. - Żadnemu ministrowi nie jest przyjemnie, jak mu ktoś krzyczy pod oknem - argumentował włodarz Nieszawy. Mówił także o złym usytuowaniu gospodarki wodnej. Sugerując potrzebę wyodrębnienia jej z ministerstwa środowiska.

Piotr Marciniak wójt Wagańca wystąpił z propozycją wstrzymania ruchu na tamie. Ostatecznie zaproponowano blokadę obu włocławskich mostów, również krajowej "jedynki”. Podczas spotkania podziękowano red. Dariuszowi Knapikowi z „Gazety pomorskiej”, za rzetelne informowanie opinii publicznej o tej sprawie. Stanowisko wyrażone przez ministra środowiska prof. Macieja Nowickiego i wiceministra tego resortu prof. Andrzeja Sadurskiego, który jest również prezesem Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, uczestnicy nieszawskiego spotkania nazwali w zredagowanym proteście „ucieczką od odpowiedzialności i chowaniem głowy w piasek przed podjęciem decyzji załatwiającej problem”. Rozmowa telewizyjna na żywo, z udziałem burmistrza Nieszawy i wiceministra środowiska prof. Andrzeja Sadurskiego, też niczego do sprawy nie wniosła. - Jestem rozczarowany postawą i stanowiskiem wiceministra. Mają one na celu li tylko uspokojenie opinii publicznej a miecz Damoklesa, jak wisiał tak wisi nad nami - podsumował debatę na antenie telewizyjnej Andrzej Nawrocki.

(ww)
Źródło: http://www.nieszawa.pl
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA