Radnych od porozumienia dzieli kilometr(ówka)

Ile i czy w ogóle radni powinni otrzymywać zwrot kosztów z tytułu podróży służbowej? Sławomir Bieńkowski uważa, że sięganie do kasy miasta jest nieetyczne, bo rajcom na pokrywanie wszelkich kosztów powinny wystarczyć diety. Lewa strona RM uznała, że taki wniosek to populizm. Efekt? Rada odrzuciła poprawki i przegłosowała pierwotny projekt (z drobną zmianą w "literówce").

Podczas poniedziałkowej sesji radni debatowali między innymi nad projektem uchwały w sprawie określenia stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu prywatnego z tytułu zwrotu kosztów podróży służbowej radnego. Projekt zakładał, że radny, który przemieszcza się autem o mocy silnika do 900 m3 (!) otrzyma ponad 52 grosze za każdy przebyty kilometr, jeżeli zaś silnik ma większą pojemność - ponad 83 grosze.

Radni opozycji, po wykazaniu oczywistego błędu w zapisie projektu, w którym pojemność silników zamieniono z centymetrów zamieniono na metry, zaproponowali dwie poprawki. Andrzej Kazimierczak z klubu PO wniósł o to, aby zwrot kosztów podróży przeznaczać na cele charytatywne i aby przewodniczący raz w roku informował wszystkich radnych, kto, kiedy i w jakim celu korzystał z takich rozliczeń. Jego szef klubowy stwierdził natomiast, że radnym, na pokrycie jakichkolwiek kosztów związanych z wypełnianiem mandatu, powinny wystarczyć diety.
Nieetyczne jest wyciąganie z kasy  miasta dodatkowych pieniędzy  powiedział Bieńkowski i zaproponował, żeby niezależnie od pojemności silnika, stawka za kilometr wyniosła 1 grosz.  Jeśli muszą być zwroty kosztów, to taka stawka na pewno spełni wszelkie wymogi ustawowe.

Projektom opozycji sprzeciwili się radni koalicji, zarzucając kolegom ze strony przeciwnej populizm. Krzysztof Kukucki i Maciej Jarzembowski przypomnieli sytuację sprzed miesięcy, kiedy to ówczesny przewodniczący RM z klubu PO wielokrotnie korzystał z możliwości zwrotu pieniędzy, nawet wówczas, "kiedy nigdzie nie wyjeżdżał". Radny Kukucki stwierdził również, że i obecnie członkowie zarządu województwa jeżdżą na koszt podatników . 
Jeden dojeżdża codziennie do pracy terenowym mitsubishi, inny rocznie przemierza 30 tysięcy kilometrów, Proponuję, aby równie konsekwentnie, jak radnych rozliczać swoich kolegów - mówił Kukucki.
Jednak Kazimierczak spokojnie odparł zarzuty. 
Jeżeli ktoś postępuje nieetycznie, nie będziemy go bronić ani tłumaczyć. Nic nie mamy przeciwko temu. Ale nie można nam zarzucać, że wnioski wypływają z populizmu twierdzi radny. Na zarzut, że z klubu radnych PO wypłynęły dwa różne wnioski, Bieńkowski i Kazimierczak mieli prostą odpowiedź:

Nie wiemy do końca, który jest zgodny z literą prawa powiedzieli.

Po zasięgnięciu opinii prawnej Kazimierczak wycofał swój wniosek. Ten składany przez Bieńkowskiego przepadł. Ostatecznie radni ustalili, 13 głosami "za" przy 10 "przeciw" i jednym wstrzymującym się, że po drobnej poprawce z metrów na centymetry (pojemności silnika), projekt uchwały został przyjęty.
11 komentarzy

Kazdy grosz sie liczy

Kazdy grosz wazny w kieszeni radnych SLD. nie chcieli 1 gr za kilometr, woleli 52 i 84 grosze.
Pazernosc ich nie ma granic.
Radny SLD schylil sie po 20-30 zlotych za wyjazd do Dobrzynia.
Szkoda slow.

1 1
ID:49243

Swój

ta a bieńkowski wiadomo dlaczego ciągle w wc48 , kumpel właściciel zawsze poprze i doradzi jaki telewizorek kupić

1 1
ID:49244

Radio_Moskwa

Widać, że SLD puszczają nerwy i chcą się dogadać! Na jak to ujął jeden z nich "wyjeździe integracyjnym" Tak to dobry plan zrobić wyjazd integracyjny żeby porobić opozycji "fajne" fotki! Stare sprawdzone metody zawsze można wykorzystać do nakłonienia niepokornych radnych:)

1 1
ID:49245

Do Swój

Oj już nie siedzi,nie sie siedzi, teraz właściciel inwestuje w Rudych,. Chyba nie wierzy w ludowa madrosc , ze Rudy to nie kolor, Rudy to charakter. Bienkowski dobrze gada, 1 grosz starczy, ale SLD kazdy grosik do kieszeni wezmie.
A Rude to to Rude, 100twarzy zrobi wszystko dla kariery. A czerwoni sie ciesza.

1 1
ID:49248

dusi-grosz

bezrobocie w mieście 25%, korzystajacych z opieki społecznej 15% a Panie i Panowie Szlachta "Radni" o zwrocie kosztów podróży służbowych radzą , bo to jest dla nich problem , życia wręcz .
Pytam jako mieszkaniec , a dokąd to Panie i Panowie Radni chcą jeździć ? żeby walczyć z bezrobociem i biedą tego miasta wyjeżdżać nie trzeba. Mieszkańcy chętnie zrzucą się Wam na bilet w jedną stronę przy najbliższych wyborach.

1 1
ID:49251

RADNI TO SĘPY DARMOZJADY

RADA MIASTA POWINNA BYĆ FUNKCJĄ SPOŁECZNĄ (PREZYDENTURA Z RESZTĄ RÓWNIEŻ) PROPONUJĘ ABY KAŻDY RADNY OTRZYMYWAŁ 100 ZŁOTYCH ZA JEDNĄ SESJĘ, 50 ZA POSIEDZENIE KOMISJI I 50 ZA DYŻUR DA MIESZKAŃCÓW. NA CHWILE OBECNĄ WRAZ Z KOMISJAMI WYCHODZI COŚ OKOŁO 2000 ZA 1 SESJE, 1 DYŻUR I JAKIEŚ 2-3 POSIEDZENIA KOMISJI, CZYLI TE NIEROBY ZARABIAJĄ NIECAŁE 2 KOŁA ZA JAKIEŚ 2-4 DNI PRACY. POZA TYM DUZO RADNYCH ZASIADA W SPÓŁKACH MIEJSKICH, GDZIE JAKO CZŁONKOWIE RAD NADZORCZYCH ROBIĄ DOBRY HAJS.

WTEDY POZBYLIBYŚMY SIĘ NIEROBÓW I KARIEROWICZÓW, CI CO BY ZOSTALI ROBILIBY TO DLA MIASTA, A NA PEWNO BYŁOBY PEŁNO CHĘTNYCH I PEWNIE BYLIBY TO LEPSI FACHOWCY NIŻ CI PARTYJNIACY LICZĄCY SWOJE PIENIĄKI.

WŁOCŁAWIANIE ZRÓBMY REFERENDUM W TEJ SPRAWIE, POZBĘDZIEMY SIĘ PASOŻYTÓW RAZ NA ZAWSZE. NIECH W RADZIE ZOSTANĄ CI, KTÓRZY CHCĄ OŚ ROBIĆ DLA MIASTA. ZOBACZYMY KOMU ZALEŻY NA MIEŚCIE, A KOMU NA KASIE. CI CO TRAKTUJĄ TO JAKO GŁÓWNE/POBOCZNE ŹRÓDŁO ZAROBKOWANIA SĄ NAM ZUPEŁNIE NIEPOTRZEBNI. POZBĄDŹMY SIĘ TEGO RAKA TOCZĄCEGO NASZE MIASTO.

1 1
ID:49255

bam

buahaha, banda bezczelnych cwaniaków! Nie dość, że biorą prawie 2 tysiące za nicnierobienie, to jeszcze za kilometry? Przecież to jest jakaś kpina. Rowerami powinni zap...lać! Albo z buta! Z jakiej racji mają mieć zwroty? Albo wypłata albo kilometrówka, jedno z dwóch. A jak się nie podoba, to zawsze mogą przecież odejść z RM, prawda? To nie jest żaden obowiązek. Rozpasanie tej władzy przechodzi ludzkie pojęcie. Pogonić tę bandę w końcu trzeba. Mało wam? Zero klasy, zero kultury, zero hamulców, zero wstydu.

1 1
ID:49256

?????

A jakie ,,sytanowcze'' stanowisko w tej sprawie zajęła POdstołkowa koalicja!!!! .....stanowcze NIE POpłyneło jak wiosenne roztopy ...ale oficjalnie mogą się jeszcze zrzec tych pieniędzy podatników ..prawda ...? Zrzekną sie ...? Czy ....jak zwykle ...?

1 1
ID:49261

antySBek

A Radny POrażka przyznał się, że dostaje kilometrówkę z Urzędu Marszałkowskiego w którym pracuje. Ciekawe dlaeczego to mu nie przeszkadza! POpulista!

1 1
ID:49263

$$$$

@~RADNI TO SĘPY DARMOZJADY: Nie znasz się!!!! Radny nie może pełniż żadnej funkcji w organach spółki miejskiej i nie może sprawować funkcji kierowniczych w UM i innych zakładach budżetowych miasta. Proponuje wrócić do szkoły a nie rewolucje robić. Później będzie nami jakiś kucharz albo cieć rządził!!!!

1 1
ID:49273

RADNI TO SĘPY DARMOZJADY

no to jak nie w radzie nadzorczej to na innych stanowiskach: np. Kukucki - MPEC, Chmielewski - WORD itp itd, nie odwrócisz uwagi od problemu, jakbyś się nie starał to nie dasz rady
pewnie się nie znam, bo nigdy nie kradłem i zawsze uczciwy...

1 1
ID:49290


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA