"Włocławek" został sprzedany na złom

To już ostatnie chwile statku "Włocławek", który niósł między innymi pomoc humanitarną mieszkańcom Haiti. Zły stan techniczny oraz metryka zadecydowały, że statek trafił do Alang w Indiach, gdzie zostanie pocięty na złom. Tę informację, otrzymaną od swojego przyjaciela, ze smutkiem przekazał władzom miasta i mediom komandor porucznik dr Kazimierz Fedak.

MS Włocławek został zbudowany w stoczni Gdyńskiej im. Komuny Paryskiej w 1989 roku. Był ostatnim z serii pięciu rorowców zamówionych przez Polskie Linie Oceaniczne. Obsługiwał linie śródziemnomorskie. W 2003 roku został wyczarterowany przez Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii do transportu wojska w rejon Zatoki Perskiej. Cztery lata później statek wydzierżawiło kanadyjskie dowództwo wsparcia operacyjnego CANOSCOM.  Jego pierwszym zadaniem było przewiezienie z niemieckiego portu  15 czołgów dla kanadyjskich oddziałów stacjonujących w Afganistanie. Przewoził także wojska kanadyjskie na manewry na Jamajce w 2008 roku. Po remoncie w 2009 roku, w styczniu 2010 roku  "Włocławek" ponownie został wyczarterowany przez kanadyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Po trzęsieniu ziemi na Haiti, 12 stycznia 2010 roku, statek został włączony do kanadyjskiej operacji „Hestia”, której celem było niesienie pomocy humanitarnej dla mieszkańców wyspy dotkniętej kataklizmem.

Niestety, dziś wiadomo, że statek nie wypełni już żadnej kolejnej misji, ponieważ  z racji wieku i związanego z tym kiepskiego stanu technicznego został sprzedany na złom. Taką informację przekazał komandor porucznik dr Kazimierz Fedak, którego o losach "Włocławka" zawiadomił Roman Marcinkowski, kapitan żeglugi wielkiej.

Statek został odprowadzony do „stoczni” w Alang, w zatoce Khambal, stan Gudjarat w Indiach. Piszę „stocznia” w cudzysłowie dlatego, że statki złomuje się w straszliwie prymitywnych warunkach na plaży. Statek idący na złom czeka na określony dzień, określoną godzinę i minutę, w czasie wysokiej najwyższej wody sam sztranduje, czyli całą naprzód wyrzuca się na piaszczysty brzeg, gdzie oczekują go bosonodzy ludkowie z palnikami acetylenowymi. Wygląda to przerażająco. A tak w ogóle, to stary, opuszczony statek jest dla mnie zawsze ogromnie smutnym widokiem - z żalem komentuje dr Kazimierz Fedak...
10 komentarzy

anty

Smutna wiadomość :(

Kilka tygodni temu w "Podróżach" opublikowany został bardzo ciekawy artykuł na temat rozbiórki statków: http://podroze.gazeta.pl/podroze/1,131632,13429229,Wyjatkowy_fotoreportaz_z_bengalskich_stoczni.html

1 1
ID:50307

$$$$

Stocznia "żyletkowa" Alang to najgorsze na świecie miejsce!!!! Warunki pracy iście z XVIII w, dzieci po kolana brną w mazucie ciągnąć kolejne kawałki stali. Okropność. Wszystkie kraje złomują tam tego typu skorupy. Polecam filmiki w necie. Nad tym statkiem widać chyba banderę hinduską?

1 1
ID:50310

JRL

jaki los miasta taki los statku...

1 1
ID:50314

krzywy_zonkil

A nie lepiej i prościej byłoby go zalać betonem, tak jak zalewa się miasto Włocławek w kolejnych inwestycjach pod nazwą rewitalizacja? Statek poszedłby na dno tak samo jak na dno powoli stacza się miasto, wtedy historia zatoczyłaby koło...

1 1
ID:50319

george best

Ciekaw jestem czy mnisi dowodzący miastem wraz z hrabią kropidło pojada na pogrzeb tego złomu.

1 1
ID:50326

wolf

Do ~$$$$ : Banderę indyjską owszem widać, ale jako flagę kraju odwiedzanego, bo podniesiona jest na maszcie pod prawym salingiem. Banderę macierzystą (w tym wypadku banderę kraju zarejestrowania) statki noszą na rufie. Z tego co wiem, to m/s Włocławek ostatnio pływał pd banderą Malty. Pozdrawiam!

1 1
ID:50330

dzonny_killer

jak nie pozbędziemy się komuchów, to Włocławek niedługo będzie czekał podobny los :p

1 1
ID:50333

Oczytany

~do dzonny_killer jak widać twoje wpisy o kant d....tego statku ...potłuc

1 2
ID:50384

Chief

Jak na roro budowane w Polsce to za młody wiek na złom. 36 lat jest ok. Sam pływałem na tych statkach i innych budowanych w tej stoczni. Na roro. Myślę ze pollevant nie chciał już remontować i odal na złom. Z 2 mln dolcow wpadną. Tego typu statki pływają do 35 lat. Jak armator podejmie ostateczną decyzję do 40 dociagna. Ale 35 jest ok.

1 1
ID:67094

Chief

@~wolf: tak banderą Malty.

1 1
ID:67113


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA