Wsparcie dla właścicieli budynków w Śródmieściu
Miasto szykuje wsparcie dla właścicieli budynków w Śródmieściu - zwolnienie od podatku od nieruchomości, w wysokości 80% poniesionych kosztów wykonania robót budowlanych. Taka decyzja może stać się impulsem, który skłoni właścicieli do poprawy wyglądu zdewastowanych obiektów.
Problematyka gruntownej rewitalizacji wielu zaniedbanych obiektów, w tym przede wszystkim starych i zabytkowych kamienic położonych w centrach, dotyka niemal wszystkich miast w Polsce. Również we Włocławku znajduje się wiele budynków, których stan techniczny, a w konsekwencji ich wygląd, jest - łagodnie mówiąc - żenujący.
Od dłuższego czasu obserwujemy niesymetryczny rozwój Starego Miasta. Postępy dotyczą w znakomitej większości obiektów, które należą do miasta lub kurii biskupiej - mówił Andrzej Pałucki.
Stąd pomysł ratusza, aby zachęcić właścicieli zdewastowanych kamienic do ich wyremontowania. Projekt uchwały jest gotowy i czeka na akceptację Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.
Ratusz proponuje zwolnienia podatku od nieruchomości w wysokości 80% na okres nie dłuższy niż 10 lat. Obejmować będzie budynki przylegające bezpośrednio do chodnika lub jezdni. Dodajmy, że zwolnienie dotyczyć będzie wyłącznie robót budowlanych rozpoczętych po dniu wejścia w życie uchwały Rady Miasta i wykonanych w okresie nieprzekraczającym jednego roku od dnia ich rozpoczęcia. Jak zapewnił prezydent skutki finansowe związane z rezygnacją z części dochodów budżetowych nie wpłyną negatywnie na budżet Gminy Miasto Włocławek, natomiast pozytywnie będą oddziaływały na wizerunek miasta oraz przyczynią się do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza.