Radni pokłócili się o kapitalizm i komunizm

W którym systemie ludziom żyło się lepiej? Radni przez kilkadziesiąt minut bardzo żywiołowo dyskutowali na temat wad i zalet kapitalizmu oraz komunizmu. Temat, który poróżnił rajców, pojawił się podczas debaty nad ... likwidacją Izby Wytrzeźwień.

Zaczęło się od wystąpienia Andrzeja Kazimierczaka. Radny klubu PO stwierdził, że izby wytrzeźwień to relikt PRL-u i należy je zlikwidować. Na te słowa bardzo emocjonalnie zareagował Krzysztof Grządziel, który stwierdził, że izby zostały stworzone w czasach, kiedy to państwo pomagało ludziom.

W PRL-u było 100-150 tysięcy alkoholików, dziś w tej nowej rzeczywistości jest ich milion. Rzadko zabieram głos, ale robię to zawsze, kiedy ktoś opowiada bzdury jakby potępiając tamten ustrój. Wiele lat upłynie zanim obecny ustrój choć w połowie dorówna rozwiązaniom tamtego, który miał zawsze na uwadze dobro człowieka i robił wszystko dla niego. Natomiast dzisiejszy - można wyśmiać i wykpić mówił Grządziel.

Kazimierczak odpowiedział, że przy całym szacunku do Grządziela i jego dorobku życiowego, do którego doszedł ciężką pracą, ma prawo do innego postrzegania minionego systemu.

Katastrofalnym skutkiem braku lustracji i dekomunizacji, które po roku 1989 powinny wyeliminować z życia społecznego złośliwy nowotwór jakim są dawne elity PZPR powiedział radny klubu PO. Riposta była błyskawiczna.

Myślę kolego, że poszedł pan za daleko. Gdyby nie te elity PZPR to państwo by padło po przemianach. Wy przez te 25 lat państwo rujnujecie i niszczycie. Nie macie żadnego sukcesu. A moja elita PZPR pobudowała to państwo i dzisiaj je leczy. Leczy przed ohydnym, nieudolnym funkcjonowaniem waszych elit. Gdyby nas nie było w tym obecnym ustroju ludzie by głodni, boso i nago chodzili - grzmiał Krzysztof Grządziel.

Radny klubu SLD stwierdził również, że to ludzie wywodzący się z PZPR są dobrymi dyrektorami zakładów pracy, a tam, gdzie pojawiali się na stanowiskach ludzie z "solidarności" - firmy padały w ciągu kilku lat.

Rządy  Millera i wcześniej Oleksego to rządy wzrostu. jak wy się wzięliście za rządzenie,  to wszystko pada. Zrozumcie to, chociaż wątpię czy potraficie, bo ludzie którzy nic nie zrobili, nie potrafią zrozumieć stwierdził Grządziel.

Do dyskusji przyłączył się Dariusz Jaworski. Radny klubu PiS spokojnie powiedział, że nie  podziela poglądów przedmówcy, ale może je tolerować.

Chcę się odnieść do wypowiedzi pana Krzysztofa i to w jego konwencji: gdyby nie było elit PZPR, to żyliby mieszkańcy Poznania, robotnicy Gdańska, Radomia, żyłby Grzegorz Przemyk, górnicy z kopalni Wujek powiedział Jaworski.
43 komentarze

$$$$

Co w związku z tym wynika dla mieszkańców Włocławka. Czy Rada (Narodowa) Miasta będzie urządzać spotkania historyczne czy rozwiązywać problemy mieszkańców. Żółta kartka dla Przewodniczacego Wawrzona.

1 1
ID:51620

Wszystko nie pasuje

No brawo Panowie i Panie. Widzę, że jako Radni Włocławka macie sporo problemów do rozstrzygnięcia. Lepiej zajmijcie się bieżącymi problemami mieszkańców bo inaczej wyborcy nie przedłużą wam kadencji i sami zasilicie grono bezrobotnych tego miasta.

1 1
ID:51621

amityr

No, no.Teraz już nigdy złego słowa nie napiszę o wielce szanownym Panu Grządzielu.Nareszcie ktoś przemówił do rozsądku tej solidarnej ołocie. Nie zmienia to jednak mojego życzenia żeby taki Wawrzonkoski zajął sie wnukami.

1 1
ID:51625

Piszpan Józef

Grządziel przeszedł siebie,żeby nie partia - PZPR i stanowisko I Sekretarza,to by inaczej gadał.Wyzyskuje ludzi - wystarczy posłuchać pracowników DGS - u i dzięki przemianom mógł stać się taki bogaty - bo za komuny to było nie możliwe.

1 1
ID:51628

$$$$

Ale tak obiektywnie oceniając to jeden i drugi ma rację i chyba zawsze tak będzie, że mówiąc o tym samym będziemy sie dzielić na tych lepszych i lepciejszych....;-)

1 1
ID:51631

dzonny_killer

Brawo dla Pana Jaworskiego!!!

1 1
ID:51632

????

Kogo wy wybraliście ......?

1 1
ID:51634

blekota

Dokładnie zgadzam się z przedmówcą wyzyskuje ile sie da na zwykłym robolu i się bogaci oni sie kłócą a WŁOCŁAWEK I TAK BĘDZIE ZAWSZE CZERWONYMI RYJKAMI REPREZENTOWANY

1 1
ID:51636

Radio_Moskwa

Rządy Millera to między innymi Załatwienie na Amen Jedynej większej firmy Komputerowej, która była w Polsce konkurentem dla takich gigantów jak Dell czy HP. Była komuna zamordowała Polską firmę!!! Od tego czasu na naszym rynku są już tylko obce koncerny!!! Rządy Millera to również wykończenie Polskiego Handlu i wjazd zagranicznych marketów. Komuniści niech lepiej zamilczą, bo tylko prowokują ludzi!!!

1 1
ID:51637

Smutek

Za kase kupisz wszystko poza szacunkiem, gustem i....

1 1
ID:51638

Don Vito

Obecnie jako właściciel Wieńca Zdroju zatrudnia pracowników na umowach śmieciowych.Przy takich rocznych dochodach wg,Wprost wypadało by mieć trochę honoru i zatrudnić wszystkich przynajmniej na warunkach najniższej krajowej.

1 1
ID:51644

anonim944

Brawa Jaworski.Gonić i SLD i PO

1 1
ID:51645

poliszynell

Rajcują i emocje wzniecają. Rajcujący rajcy nie widzą lub nie chcą wiedzieć , że w Polsce '90 "kapitalistyczna" Ameryka zawarła układ z komunistycznymi służbami specjalnymi. Bezpieczniacy zobowiązali się do przejścia pod kontrolę Amerykanów. USA zakazała "nowym " władzom Polski usunięcia ze służb komunistycznych funkcjonariuszy - i jest ...Burdel przez innych delikatniej zwany patologią III RP
pzdr

1 1
ID:51646

sztukmistrzzlublina

a ja widze ze komuna niby nie pozwalała nam na pijanstwo ,ale ludzie pili ,pili ,a najwiecej w elitach władzy ,a teraz nasza wolnosc zmusza nas do picia by zapomniec o problemach zycia codziennego.za komuny mimo wszystko piło sie z radości,dzisiaj ze smutku a i do tego wóda jest tańsza.

1 1
ID:51648

Wszystko nie pasuje

@~Radio_Moskwa: Pamiętaj, że to za rządów SLD służby mundurowe dostały przywileje i po 15 lat służby mogły odchodzić na pełną emeryturę. Dzisiaj mamy 35 letnich emerytów i dziurę budżetową ale czego to się nie robi dla wyborców.

1 1
ID:51649

wyborca

Brawo dla radnego Jaworskiego , a pan panie Grządziel niech nie próbuje zawracać Wisły kijem . Gdyby nie wolna Polska nigdy by nie pobudował pan tego pałacu ... Szkoda słów , jak można być tak krótkowzrocznym ?

1 1
ID:51650

St Zaparucha

Ten postradał zmysły jak można być tak zaślepionym, sprzedawczycy mieli się dobrze. Pozostali polacy z trudem wiązali koniec z końcem. Słusznie powiedział Jaworski tylko zbyt spokojnie.

1 1
ID:51655

$$$$

Wiekszość wypowiedzi jest dość prymitywna. Czy wy nie widzicie, że Grządziel mimo zmiany systemu bardzo dobrze sobie radzi!!!! Wtedy był sekretarzem i pomagał ludziom jednym telefonem. Dzisiaj ma kasę i rozdaje ja na lewo i prawo pomagając potrzebującym. Robotnicy, którzy nic nie umieją i do szkoły nie chodzili zawsze będą mizernie zarabiać!!!! Wyróbcie sobie układy, załóżcie firmę i dajcie ludziom pracę to zaczniecie inaczej mysleć. Grządziel kieruje się cały czas tymi samymi ideami tylko środki się zmieniły (telefon-kasa). Nie ma idealnego ustroju. KK obiecuje nam go ale w innym zyciu i najlepiej jak dotąd wychodzi.....

1 1
ID:51657

????

@~$$$$: A czy normalnie, bez partyjniackich układow z ubiegłej i obecnej pseudodemokracji nie można ? Czy musi być zawsze stryjek sekrytorz albo ciocia POślica ...by normalnie funkcjonować ?

1 1
ID:51660

$$$$

@~????: to juz chyba specyfika tego kraju, który nie umie sobie poradzić z normalnoscią i wolnością oraz niestety pazernością i miernotą ....

1 1
ID:51664

Lekarz

PALUCKI Z KOLEGAMINLECZY WLOCLAWEK! Tego jeszcze nie bylo, buhahahaha

1 1
ID:51669

????

@~Lekarz: nie tylko on ...ilu młodych zdolnych włocławian wyjechało ,,do sanatoriów'' w Anglii ,Irlandii ...bo nie mieli kolegów PO linii i nie mieli brązowych palców ...

1 1
ID:51670

amityr

@~St Zaparucha:
Jeszcze trochę i nowe Grzywno dzięki Solidarności powstanie. Brawo!
@~Lekarz:
Z czego się śmiesz ,z siebie.
@~wyborca:
Krótki wzrok ,to nic. Gorzej z twoim rozumowaniem. Krótki.Ale jaki rozum taki wyborca.

1 1
ID:51672

sokół

@~$$$$: Musisz się nauczyć historii . widać że jesteś jeszcze młody i nie masz ukształtowanej myśli , tylko piszesz to co ci mówą .

1 1
ID:51677

????

@~$$$$: ,, nie ma idealnego ustroju '' - a możesz w takim razie wyjasnić dlaczego z ,,tego POkrętnego ustroju'' do ,,tamtego'' ustroju wyjechało ok 3 milionów młodych ludzi ?A może ONI mają w du.....e POlityczne zagrywki ,,naszych '' POlitycznych krętaczy i myślą o swojej przyszłości .Nie chcą być kolejnym OGŁUPIONYM POLITYCZNIE POkoleniem ,,wyrzeczeń dla dobra Ojczyzny -czytaj DLA DOBRA POlitycznuych złodziei ) -tak jak pokolenie moich rodziców i dziadków ?

1 1
ID:51685

$$$$

@~sokół: A tak właściwie to o co Tobie chodzi? Pusciłeś bąka w towarzystwie i nie rozwinąłeś tematu. Ja Tobie tylko napisze, że nie umiesz czytać ze zrozumieniem

1 1
ID:51691

$$$$

@~????: Problem jest o wiele szerszy i głebszy. Ci którzy wyjechali, w 90% zasilili zasoby pracy na poziomie robotniczym i średniego szczebla. Pojechali za pieniądzmi tak jak nasi pradziadaowie do Ameryki płynęli. Nie ulegaj propagandzie, gdyz zawsze wyjeżdzaja młodzi, staży nie maja po co....Chyba mi nie powiesz , że w USA jest idealny system....Problem u nas polega na tym że niewolnictwo będzie trwało do 67 a młodzi nie będą mogli wejść na stołki starych stetryczałych pryków.

1 1
ID:51692

nikita

się nie maja czym zajmować nieroby

1 1
ID:51695

zxxc

Czytając takie wypowiedzi pana Grządziela - odnoszę wrażenie że gość już całkowicie stracił kontakt z rzeczywistością.

Czemu nie zlustrowano w Polsce komuchów?

1 1
ID:51703

Wasz rówieśnik

Denerwuje mnie ujadanie na radnego pana Krzysztofa Grządziela, za to, że śmiał stanąć w obronie prawdy historycznej dotyczącej naszego Miasta.
Radni PO i PiS po pierwsze powinni zapoznać się z historia Włocławka a po drugie wreszcie zaprzestać wykreślania z naszych dziejów ponad stu letniego okresu czasu.
Przypomnę tym histerykom, że rozwój naszej gospodarki włocławskiej nastąpił w XIX w.
W 1816 uruchomiono tu przetwórnię cykorii Ferdynanda Bohma, w 1899 roku bracia Cassirerowie otworzyliFabrykę Celulozy. W połowie XIX wieku pobudowano również fabryki maszyn rolniczych, fabrykę instrumentów i aparatów fizycznych, w mieście funkcjonowało także 14 browarów, huta szkła, cegielnia, tartaki oraz szereg innych przedsiębiorstw[40]. We Włocławku zarejestrowano w tamtym okresie 42 różne rzemiosła skupiające ogromną ilość rzemieślników, w porcie włocławskim przy ulicy Gdańskiej stało w szczytowym okresie do 150 statków[41].
Przypomnę Wam, że w okresie PRL u istniały i rozwijały się takie zakłady jak:

Drumet Liny i Druty sp. z o.o.
Rieber Foods Polska SA
Dawniej do największych włocławskich zakładów należały:
fabryki fajansu
fabryki maszyn rolniczych
fabryki mebli
Kombinat Budowlany (fabryka domów z wielkiej płyty)
Kujawska Fabryka Farb i Lakierów Nobiles
Ursus
Zakłady Celulozowo-Papiernicze im. Juliana Marchlewskiego we Włocławku (powstały w 1899 r., ogłosiły upadłość w 1994 r.)

Jeżeli zapomnieliście, to uprzejmie Wam przypominam, że to właśnie w okresie PRL-u zlokalizowano i z budowano Azoty a w ramach regulacji Wisły pierwszy zaplanowanych stopni wodnych.
Przypomnę Wam również, że to właśnie w w drugiej połowie lat 60tych i w latach 70 tych nastąpił nie spotykany rozwój naszego Miasta
Dla was to może przykre, ale to właśnie komuna i między innymi pan Grządziel przyspieszyli szybki rozwój Włocławka..
Również przykre ale prawdziwe jest to , że wychowanek i działacz komuny pokazuje współczesnym po solidarnościowym kapitalistom jak należy rozwijać swoje przedsiębiorstwo i jak dzielić się ze społeczeństwem swoim przecież zyskiem.

1 1
ID:51714

wadera

@zxxc: A czy ty wiesz co to jest komunizm.Przecież to co było to i tak nie dorastało do pięt do tego czym jest Unia i co jeszcze szykuje.Ale co głupiemu po rozumie jak mieszka w bloku wybudowanym przez komuchów. Wolisz pewno ziemianki . Obecny ustrój przez 24 lata wystarczająco już zadłużył Polskę a o złodziejstwie ,to już nie ma co nawet mówić. Widocznie ładnie się nachapałeś skoro ci się tak podoba.Część hołoty już zaczyna łapać co jest grane. Reszta też niedługo zacznie inaczej śpiewać jak trzeba będzie oddawać raty a tu nie ma skąd. Hahaha

1 1
ID:51715

sportowiec

@ wasz rówieśnik: idąc Twoim śladem twierdzę z kolei . To dzięki upadkowi komuny powstały we Włocławku takie zakłady jak: Porcelana - Koło, Instal- Projekt, Anwis, DGS, Fabryka Kwasu teraftalowego, Wytwórnia PET, Prefabet Kluczbork, Novell, TOP 2000, Brugmann, Izomont, które generalnie różnią się od komuszych tym, że nie tylko są ale produkują i to wyroby, które sprzedaja się na całym świecie. Drumet Delecta i Manometry (Wika) egzystują jak wiesz nadal, ale to już zupełnie inne fabryki - zmodernizowane dzieki nieobecności komuny i kolegów p. Grzadziela. Niestety z powodu obecności kolegów p. Grządziela z Włocławka uciekł Nobiles i Keczup. uciekł do innych miast w Polsce - jak myślisz , dlaczego? Bo było im tu za dobrze, czy dlatego, że z tą czerwona pajęczyną nie mogli sobie poradzić. Opowieści p. Grzadziela to coraz większa schizofremia, szczególnie wspominki o tym, że PRL był ósma potegą gospodarczą świata. Maxiżenada!

1 1
ID:51719

wadera

@zxxc:
I co ?

1 1
ID:51728

$$$$

@~sportowiec: Nie udawaj, nie używaj prostackich argumentów i nie generalizuj gdyż cała logika Twojej wypowiedzi jest całkowicie zaburzona. co mają prywatne firmy do biurokratycznej administracji i na odwrót. Przykłady Nobilesu i Ketchupu są całkowicie nietrafione - to właśnie globalizacja i presja rentowności wyprowadziły te firmy z miasta, ten sam proces dotyczy Delekty. Proszę nie używać dialektyki PeŁo....

1 1
ID:51731

sportowiec

@$$$$$: w wyniku globalizacji firma przenosi produkcję z jednego krańca świata na drugi. W wyniku tępoty biurokratycznej administracji, z jednego miasta do drugiego. W Łowiczu nie ma innej ustawy o podatku VAT, CIT,ZUS itp. Ale są inne podatki lokalne i inne podejście samorządu do pracodawcy. A presja rentowności była zawsze, nawet w gospodarce centralnie sterowanej.

1 1
ID:51737

Wasz rówieśnik

@Sportowiec !
Może lepiej nie zabieraj głosu w sprawach ekonomicznych.
Mam do Ciebie prośbę i propozycję.
Na pewno znasz historię sportu polskiego. Odpowiedz mi dla czego w PRL-u sport (podobno) amatorski , uzyskiwał mistrzowskie w świecie wyniki w lekko atletyce., piłce nożnej, kolarstwie .............. "Gdzie się podzieli chłopcy i dziewczyny z tamtych lat......." I to się już szybko nie wróci !

1 1
ID:51739

$$$$

@~sportowiec: Nie masz pojęcia o wpływie makro na mikroskalę. Nie rozumiesz przełozeń i związków przyczynowo-skutkowych funkcjonujących w gospodarce, nie masz pojęcia o szacowaniu efektywności projektów inwestycyjnych więc zamilcz i nie dotykaj tematów, których nie rozumiesz gdyż się kompromitujesz i wszystkich mądrzejszych mieszkańców tego miasta!!!!!!

1 1
ID:51741

sportowiec

@wasz rówieśnik: wystarczy spojrzeć przez okno. Widzisz dzieciaków grajacych w piłkę, dziewczęta skaczace przez gumę, chłopaków skaczących przez płoty w ataku na pozycje wrednego wermachtu? A pamiętasz o której wracało się do domu po lekcjach i dlaczego? A później spytaj syna lub wnuka czy na imieniny woli dostać nową grę na konsolę czy futbolówkę. Niestety zasadniczo zmieniły się zainteresowania dzieci i młodzieży - sport , ten na najwyższym światowym poziomie to dziś ciężka harówa.

1 1
ID:51744

zxxc

@wadera: zasmucę Cię - mieszkam w domku jednorodzinnym pobudowanym za uczciwie zarobione pieniądze z działalności gospodarczej. Żadnych powiązań z poprzednim systemem - dzięki temu miałem masę "nierozwiązywalnych" problemów z UM we Włocławku na przestrzeni lat - niektóre sprawy pozostały "nierozwiązywalne" do dziś. Pozdrawiam bardzo serdecznie Pana Wawrzonkowskiego z tego miejsca :) Samo "dobro" mnie dzięki temu panu spotkało a siwych włosów nie policzę :) Następcy spisywali się równie dzielnie :)

A obecny system dlaczego tak zadłużył kraj? Czemu tyle nierobów się "nachapało" jak to pięknie ujęłaś? BO NIE ZLUSTROWANO KOMUCHÓW!

Nie zablokowano tym ludziom możliwości pełnienia funkcji publicznych, nie ucięto wysokich emerytur. Storpedowano KAŻDĄ próbę zrobienia z tym porządku.

Ten system nie miał nawet szans normalnie zaistnieć - od samego początku został przegniły działaczami PZPR. Demokracja w Polsce została WYDYMANA na samym początku a rynsztok który mamy na codzień w tv jest tego następstwem a nie przyczyną.

1 1
ID:51786

szuja

@zxxc:Czytam i oczom nie wierzę.
Chyba Cie pogięło.Komuchy znowu winne. Ty masz jakieś urojenia. Oglądałeś taki film "Chory z urojenia" i tak ci już zostało. A tak w ogóle to nie jedz tyle czosnku.

1 1
ID:51824

szuja

Dla czego nie wkleja sie postów gdzie porusza sie wieszanie przez Bieńkowskiego. Cham nawet nie przeprosił.

1 1
ID:51832

LALA20

Radni powinni przypodobać się kiecolom i poprzeć feudalizm.

1 1
ID:52022

10miljonów

Radni powinni podjąć uchwałę o zwrocie 10mil zł jako nadpłata za wywóz śmieci!!!

1 1
ID:52080


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA