XXXVII sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Sejmik województwa przyjął wczoraj stanowisko o przystąpieniu do Deklaracji Weneckiej, której sygnatariuszami są samorządy, respektujące zasadę zrównoważonego rozwoju w dziedzinie szeroko rozumianej polityki społecznej i prorodzinnej.


W swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki zaznaczył, że samorząd województwa kujawsko-pomorskiego od lat konsekwentnie realizuje ambitny program prospołeczny i prorodzinny, którego elementy pojawiają się we wszystkich kolejnych strategiach rozwoju województwa.

Radni wysłuchali sprawozdania z prac nad Audytem krajobrazowym dla województwa kujawsko-pomorskiego i informacji na temat wdrażania segmentu rewitalizacyjnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014–2020, a także informacji o stanie realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2020/2021 w placówkach, dla których organem prowadzącym jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego (13 placówek w Toruniu, Bydgoszczy, Włocławku, Inowrocławiu i Ciechocinku). Miniony rok szkolny, ze względu na zagrożenie epidemiczne, był wyjątkowy dla wszystkich szkół w Polsce. Konieczność wprowadzenia nauczania hybrydowego i zdalnego nie ominęła też placówek oświatowych prowadzonych przez samorząd województwa, co ze względu na specyficzny charakter naszych ośrodków było dużym wyzwaniem. 

Sejmik przyjął dwa stanowiska w sprawie ważnych postaci, które jeszcze w tym roku i w roku 2022 chce w naszym regionie w sposób szczególny upamiętnić. Pierwsze z nich dotyczy błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. W tym roku przypadają 40. rocznica śmierci i 120. rocznica urodzin Prymasa Tysiąclecia. Drugim stanowiskiem ustanawiamy rok 2022 w województwie kujawsko-pomorskim Rokiem Poli Negri - w związku z przypadającą w przyszłym roku 125. rocznicą urodzin tej wielkiej hollywoodzkiej gwiazdy kina niemego rodem z Lipna na Ziemi Dobrzyńskiej.

Po dyskusji przyjęto przygotowane przez sejmikową Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi stanowisko w sprawie drastycznego wzrostu cen nawozów azotowych i wieloskładnikowych oraz wstrzymania ich dostaw. Radni województwa są zaniepokojeni sytuacją na rynku nawozów sztucznych, która niekorzystnie wpływa na rolnictwo, będące jednym z głównych sektorów gospodarki naszego regionu.

Dyskusja, chwilami emocjonalna, poprzedziła też uchwalenie stanowiska w sprawie uchodźców na granicy polsko-białoruskiej, w którym wyrażono protest przeciwko niehumanitarnemu i instrumentalnemu traktowaniu ludzi z różnych powodów zmuszonych do opuszczenia swoich domów i ojczyzn.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA