Nie dokarmiaj ptaków latem

Mimo wielokrotnych próśb sąsiadka z uporem maniaka wyrzuca przez okno resztki jedzenia. Inna systematycznie wynosi na trawnik kromki chleba i wysypuje ziarenka. Po przecież trzeba ptaszki dokarmiać. Nic bardziej mylnego, zwłaszcza w odniesieniu do gołębi. Miasto stało się dla tych zwierząt głównym źródłem pożywienia, a ich naturalne instynkty słabną.

Gołąb to jeden z ptaków, które swoje bytowanie związały z ludźmi. Są tzw. zwierzętami synantropijnymi, ponieważ żyją stale lub okresowo w pobliżu albo bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań ludzkich. Są one także komensalami, czyli organizmami cudzożywnymi, które żyjąc w symbiozie z innym organizmem żywią się pozostawionymi przez niego resztkami. Teoretycznie gołębie powinny żywić się nasionami traw czy kwiatów z kwietników albo owocami z drzew i krzewów. Takie było ich zadanie biologiczne, miały być swego rodzaju drobnymi miejskimi sprzątaczami – jednak ludzka chęć pomocy pokrzyżowała plany naturze.

Latem nie powinno dokarmiać się gołębi, m.in. z powodu wysokiej temperatury, która jest idealnym środowiskiem do rozwoju grzybów, pierwotniaków chorobotwórczych czy też bakterii. Gołębie są zwierzętami najczęściej dokarmianymi przez ludzi, nie wiedzących o tym jakie problemy wiążą się z dokarmianiem dzikich ptaków. W efekcie, rzucają gołębiom, np. biały chleb, który dla gołębi może oznaczać powolną śmierć. Zalega on w ich żołądkach, a zawarty w nim kwas powoduje nadmierne zakwaszenie, problemy gastryczne, a w rezultacie śmierć.

Z obecnością ptaków w okresie letnim związane są też inne problemy, np. dokarmiając gołębie łamie się prawo łowieckie, które zabrania hodowli dzikich zwierząt bez pozwolenia. Dokarmianie ptaków poza sezonem zimowym, jest w świetle prawa prowadzeniem nielegalnej hodowli. Rozsypywanie pożywienia ptakom jest wykroczeniem  - łamie się w ten sposób przepisy porządkowe miasta zabraniające zanieczyszczania środowiska miejskiego.

Problemem są nie tylko przepisy prawne – w trakcie okresu letniego łatwiej o różne infekcje chorobowe, grzybiczne czy bakteryjne. Gołębie są często nosicielami groźnych chorób zagrażających nie tylko zwierzętom, ale także i ludziom. Jedną z takich chorób jest ornitoza inaczej zwana  papuzicą. Jest to odzwierzęca choroba, która w szczególnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.
Wszystko to może się zdarzyć przy dużych skupiskach gołębi, a te najczęściej występują tam, gdzie mają dostęp do pożywienia czy wody.

Kiedyś potrzeba szukania pokarmu wymagała od ptaków ciągłej zmiany miejsca żerowania. Teraz, gdy ptaki mają pożywienie każdego dnia zapewnione przez człowieka nie muszą ciągle podróżować w poszukiwaniu pokarmu. Zamiast tego przesiadują na budynkach, brudzą elewacje, auta, niszczą rynny i zabytki komentuje Paweł Ćwierzyński z BirdSystem, firmy specjalizującej się w ochronie obiektów przed gołębiami. Trzeba zauważyć, że gołębie potrafią przebyć około 8 km w poszukiwaniu żywności. Ich podróże mogłyby sprzyjać ograniczeniu ilości pasożytów żyjących na uprawach rolnych, tymczasem ich obecność odbija się na miejskiej estetyce.

Podczas zimy sytuacja jest inna, ponieważ bardzo rozsądnym pomysłem jest dokarmianie ptaków, które cierpią wówczas na deficyt pokarmu – trzeba jednak to robić z głową. Latem, gdy ptaki nie potrzebują takiej pomocy jakiej udzielano im w zimie, lepiej pozwolić im zadbać o siebie samodzielnie. Trzeba zapamiętać jedną bardzo ważną zasadę: nie pomagajmy, dopóki nie jest to uzasadnione i niezbędne.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA