Schroniska dla zwierząt są przepełnione

W przepełnionych schroniskach pada co czwarte zwierzę. Gminy wciąż nie potrafią sobie poradzić z zapewnieniem im godziwych warunków. Nieskutecznie także walczą z problemem bezpańskich psów i kotów. Spośród przeznaczonych na te cele pieniędzy ponad jedna trzecia została wydana nielegalnie lub niegospodarnie.

Po upływie ponad 1,5 roku Najwyższa Izba Kontroli ponownie zajęła się gminnymi systemami opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Sprawdziła, czy zmiany w ustawie o ochronie  zwierząt  wpłynęły na poprawę ich losu. Niestety gminy nadal nie radzą sobie z zapewnieniem właściwej opieki bezpańskim zwierzakom. Nieskutecznie także zapobiegają ich bezdomności. W większości gmin ograniczano się do jednostkowych działań.

Polskie schroniska dla zwierząt są przepełnione. W 2011 roku w 150 schroniskach przebywało ponad 100 tys. psów, chociaż miejsc w nich jest trzykrotnie mniej  (około 34 tys.). Z kolei kotów było tam 20 tys., czyli ponad cztery razy więcej niż dostępnych miejsc (około 4 tys.). Tymczasem z roku na rok przybywa porzucanych zwierząt. Ich liczba wzrosła od 2005 r. o 21 procent. Na szczęście rośnie też liczba zwierząt adoptowanych. W roku 2011 ponad połowa znalazła nowy dom (54,7 tys. zwierząt).

Schroniska nie są w stanie zapewnić zwierzętom godnych warunków bytowania. Psy i koty nie mają odpowiednich pomieszczeń, legowisk  ani wybiegów (71 proc. schronisk),  przebywają w złych warunkach sanitarnych - zanieczyszczonych odchodami kojcach i boksach (43 proc.), często są źle karmione (21 proc.), a nawet narażone na zranienia. W takich warunkach nie udaje się przetrwać co czwartemu zwierzęciu przyjętemu do schroniska. To wskazuje na konieczność wzmocnienia nadzoru Inspekcji Weterynaryjnej nad schroniskami oraz innymi placówkami sprawującymi na zlecenie gmin opiekę nad zwierzętami. 

Kontrola wykazała, że gminy przeważnie prawidłowo reagują na zgłoszone przypadki znęcania się nad zwierzętami. Nie radzą sobie natomiast z prowadzeniem rzetelnej ewidencji wyłapywanych psów i kotów. Tylko cztery skontrolowane gminy podjęły próby ich znakowania. Również w pięciu skontrolowanych schroniskach inspektorzy wykryli braki i uchybienia w ewidencji. To duże zaniedbanie, bo bez pełnej dokumentacji niemożliwe jest śledzenie dalszych losów zwierząt, które zostały umieszczone w schronisku lub oddane do adopcji. Utrudnione jest także sprawdzenie, czy pieniądze przeznaczone na ochronę zwierząt zostały właściwie wykorzystane.

Jest to szczególnie niepokojące w kontekście stwierdzonych przez NIK faktów. Ponad jedną trzecią środków przeznaczonych w skontrolowanych gminach na finansowanie opieki nad zwierzętami wydano nielegalnie (firmom, które nie miały odpowiednich zezwoleń na wyłapywanie zwierząt i nie zapewniały miejsc w schroniskach) lub niegospodarnie (bez zapewnienia minimalnych standardów opieki nad zwierzętami). W żadnej ze skontrolowanych umów gmin ze schroniskami i firmami wyłapującymi zwierzęta  wysokość opłat nie była skalkulowana na podstawie rzeczywistych kosztów. Ograniczenie wydatków odbijało się na zwierzętach. Źródło: NIK
6 komentarzy

????

Ciekawy obrazek : okolice Skępego trasa na Warszawę .Na poboczu atrzymuje się wypasiony Opel z rejestracja warszawską , otwierają się drzwi , wytatulowany po uszy łysy bydlak z petem w zębach wysiada z pieskim i wrzuca go do rowu . Siedząca za kierownicą tego Opla pudernica pogania łysola by się pośpieszył , za kilka minut wyprzedają mnie z predkościa grubo ponad 120 km/h łysy bydlak pociaga piwko z flaszki ....Czy to obraz polskiej miłującej zwierzęta inteligencji ? Czy kolejna odsłona nowobogackiego chamstwa z fałszywa maską na obliczu ? No bo skąd czerpać mają wzorce ? Ze złodziei POlitykierów , gamgsterów wychodzących bez wyroku ?

1 1
ID:52310

jz

Nasz kraj zalewa od lat fala niekontrolowanej populacji zwierząt tylko z nazwy domowych, bo takiego domu i opieki ze strony człowieka nie mających. Pociąga to za sobą problemy począwszy od tych natury humanitarnej (bo żal nam bezpańskich zwierząt) a kończąc na bezpieczeństwie ludzi i innych zwierząt narażonych na agresję bezpańskich i zdziczałych często psów lub kotów. Chcąc pogodzić humanitaryzm ze zdrowym rozsądkiem, należy problem niekontrolowanego rozrodu psów i kotów i całego pakietu zwiazanych z tym problemów w naszym otoczeniu wreszcie skutecznie rozwiazać. Moim zdaniem:
1. Posiadanie tych zwierząt powinno być objęte całkowitą kontrolą ze strony państwa.
2. Prawo posiadania psa lub kota powinno być wydawane imiennie osobie pełnoletniej po uiszczeniu odpowiedniej opłaty, którą można nazwać np sanitarną.
3. Wszystkie psy i koty powinny być jednoznacznie identyfikowalne - np wszczepiony chip lub tatuaż.
4. Chodowla psów i kotów (prawo do ich rozmnażania) powinna być także przywilejem wydawanym za odpłatnością i być pod całkowitą kontrolą państwa.
5. Pozostałe poza chodowlami psy i koty powinny być obowiązkowo i bezpłatnie sterylizowane, a posiadanie zdolnych do rozmnażania zwierząt beż odpowiedniego zezwolenia powinno być karane.
6. Wszystkie pozostające na wolności bezpańskie zwierzęta powinny być w miarę możności skutecznie wyłapywane i przetrzymywane w godziwych warunkach do ich naturalnej śmierci.
6. Przez okres przejściowy (kilka do kilkunastu lat) państwo powinno wziąć na siebie ciężar ponoszenia kosztów wdrożenia powyższego systemu.
7. Po kilkunastu latach pozostaną w naszym otoczeniu tylko te zwierzeta, które mają właścicieli. Znikną z ulic, pól i lasów bezpańskie i dzikie powodujące najróżniejsze zagrożenia. Z wymienionych wyżej opłat będą finansowane służby weterynaryjne i sanitarne, a nawet przysłowiowe sprzątanie chodnika po piesku będzie zajęciem zarobkowym dla wielu ludzi.
Póki co brniemy coraz bardziej w otchłań problemu, którego za kilka lat nie da się rozwiazać bez użycia środków o wiele bardziej drastycznych niż opisałem.

1 1
ID:52312

zbuntowany_kaloryfer

@jz: w zasadzie zgadzam się. Tylko pkt. 1 mi jakoś nie pasuje. Gdy słyszę coś a`la "całkowita kontrola ze strony państwa" to na myśl przychodzą mi od razu pisowscy komuniści i gestapowcy, dla których ideą nadrzędną jest kontrolowanie wszystkich i wszystkiego; Niech gniją kreatury razem ze swoim bandyckim CBA!

1 1
ID:52321

jz

@zbuntowany_kaloryfer: moim zdaniem nie ma obawy, że państwem bedzie znów PiS. To już było, a w końcu normalne państwo sobie przecież kiedyś bez nich i im podobnym urządzimy.

1 1
ID:52323

{}{}

@zbuntowany_kaloryfer: za to jak rządzą Pogromcy Obywateli to wszystkich stać na złote zegarki .... jak tam twoje złote zegarki zbieraj zbieraj bo potem będziesz je zostawić w lombardach ....

1 1
ID:52345

Adam S

@jz: @jz: co to znaczy ,normalne państwo sobie przecież kiedyś bez nich i im podobnym urządzimy.? Możecie sobie urządzać, ale my już na was nie będziemy pracować, pracujcie na swoje zachcianki, premie sami, a reszcie pozwólcie żyć normalnie, zobaczymy jak sami na siebie zapracujecie !!! POsprzątacie sami swój bałagan

zbuntowany_kaloryfer czy ty przypadkiem sam ,że sobą nie rozmawiasz ?

1 1
ID:52346


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA