PCW z Anwilu ma już trzydzieści lat

fot. anwil.pl

W tym roku mija trzydzieści lat od rozpoczęcia we Włocławku produkcji tego popularnego tworzywa. ANWIL wyprodukował pięciomilionową tonę chlorku winylu - surowca do produkcji polichlorku winylu czyli popularnego PCW.

ANWIL jest jedynym krajowym producentem PCW. Wraz ze swoją spółką zależną, czeską Spolaną tworzy największą grupę produkującą polichlorek winylu w Europie Centralnej i Wschodniej, plasującą się na 6 miejscu wśród wytwórców tego tworzywa w skali całego kontynentu.

- Pozycję lidera krajowego rynku PCW oraz konkurencyjnej firmy europejskiej budowaliśmy przez lata. Zawdzięczamy ją przede wszystkim konsekwentnej realizacji celów biznesowych. Niezwykle ważnym elementem  jest również stabilność surowcowa gwarantowana przez Grupę Kapitałową ORLEN - podkreśla, Krzysztof Wasielewski, Prezes Zarządu ANWIL
Ciąg produkcyjny PCW w ANWIL w skład którego wchodzą instalacje chloru i chlorku winylu powstał na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Od tego czasu instalacje poddawane były bieżącym modernizacjom i obecnie spełniają wszystkie kryteria  Best Available Techniques – Najlepszych Dostępnych Technik (BAT). Jednocześnie stanowią jeden z najnowocześniejszych kompleksów produkcyjnych PCW w Europie.

Pierwsze tony PCW zostały wyprodukowane we Włocławku 8 marca 1983, natomiast pierwszy, przełomowy milion spółka uzyskała 11 lat później. Do dziś ANWIL wyprodukował ponad 5,3 mln ton PCW, z czego ok. 90% wprowadziła bezpośrednio na rynek pod własną i dobrze rozpoznawalną marką Polanvil. Pozostałe ilości spółka przetwarza na granulaty i płyty PCW. Ponad 50% produkcji ANWIL lokuje na rynku krajowym, którego jest zdecydowanym liderem. Pozostałe wolumeny z powodzeniem znajdują klientów na rynku całej Unii Europejskiej, a także w Turcji, Rosji, Kazachstanie  czy na Ukrainie.

PCW należy do najpowszechniej stosowanych i najlepiej przebadanych tworzyw sztucznych na świecie. Cechuje je zespół znakomitych właściwości: jest obojętny fizjologicznie, nie przepuszcza tlenu i zapachów, jest odporny na chemikalia, oleje i czynniki atmosferyczne, ma doskonałe własności izolacyjne i dużą wytrzymałość mechaniczną, łatwo go barwić i obrabiać. Dzięki swoim zaletom, znajduje zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie życia codziennego. Najwięcej PCW wykorzystuje się w przemyśle budowlanym i wyposażeniu mieszkań m.in. do produkcji okien i drzwi, rur kanalizacyjnych, systemów rynnowych, rur do wody a także elewacji (siding), folii, płyt reklamowych i pokrywania siatek ogrodzeniowych.

Niezwykle ważnym obszarem zastosowania PCW jest również medycyna, dziedzina stawiająca wyjątkowo rygorystyczne wymagania. Z PCW wytwarza się pojemniki do przechowywania i transportu krwi, dreny czy sondy. PCW jest również powszechnie stosowane w elektrotechnice jako izolacja przewodów i kabli elektrycznych. Źródło: ANWIL S.A.
7 komentarzy

szuja

Tak,tak ,żeby nie te komuchy ,to już by nic w tej dziurze nie było. Solidarniść nic nie pomogła w rozwoju a przyczyniła się do" wyprowadzenia" kwiatu przemysłu.
Bogu dzięki,że chociaż Amwil został.

1 1
ID:52339

????

Niestety to prawda ...upadek przemysłu we Włocławku (i nie tylko)jest ,,zasługą'' politycznej zarazy która bardziej dba o swoje konta , wille i stołki niż o swoich wyborców .Ale oczywiscie oficjalna wersja ,,zarazy'' jest zupełnie inna .POdobnie rzecz się ma z ogromnym ,,skokiem '' goPOdarczym jaki Polska miała dokonć PO wstąpieniu do eurokołchozu-bis ....jak jest wszyscy widzą ...250Euro i orka do 67 lat ...alo jeszcze dłużej ...

1 1
ID:52343

szuja

Boli prawda.To Solidarność i jej idee spowodowały to dziadostwo,które teraz się dzieje.

1 1
ID:52344

włocek

Myślę że Włocławianie nie dużo wiedzą o ANWILU. Pracuję w ANWILU 35 lat. W latach 80-tych to był horror z produkcją PCW. Ilość wyprodukowanego PCW nie była duża. Występowały częste awarie. Dopiero po 1995 r osiągnięto nominalną zdolność produkcyjną. Aktualnie ,poprzez zmiany organizacyjne, wprowadzenie nowych technologii, zwiększono znacznie wydajność. Zdolność produkcyjna wzrosla o ok. 75% w stosunku do nominalnej.

1 1
ID:52348

????

@szuja: nie obrażaj ludzi którzy poświęcali życie i zdrowie by ,,Polska była Polską '' .Pisz o POlitycznych oszustach , krętaczach i żydostwie politycznym którzy zmienili je w rynsztok . A obecnie usiłują uchodzić za ,,elity'' z unijnymi maskami na gębach . Oszust POlityczny zawsze POzostanie oszustem i jest (może nie dla wszystkich ) rozpoznawalny .

1 1
ID:52369

peja

@szuja: Odcięli komuszkowi koryto hahaha

1 1
ID:52374

włocek

@szuja to rozpznawalny osobnik.Wiadomo kogo reprezentuje

1 1
ID:52378


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA