Alkoholizm to choroba demokratyczna

Dopada wszystkich, niezależnie od wieku, pozycji czy statusu - mówiła Ilona Felicjańska podczas spotkania we Włocławku. Modelka jakiś czas temu otwarcie przyznała, że jest alkoholiczką. To był jej pierwszy krok na drodze do trzeźwości.

Ilona Felicjańska, modelka, aktorka, jest także autorką książek. W "Całej prawdzie o ..."  opisuje, jak zmienił się jej świat, kiedy publicznie przyznała się, że jest alkoholiczką. Ale paradoksalnie choroba sprawiła, że dzisiaj ma inne priorytety, prawdziwych przyjaciół i nowe wartości. Mówiła o tym podczas spotkania we Włocławku przyznając, że droga do trzeźwości jest bardzo trudna.

Podczas terapii najtrudniej było mi wypowiedzieć "jestem Ilona, jestem alkoholiczką". Próbowałam mówić "jestem uzależniona od alkoholu", bo to ta ładniej brzmi. Ale tak naprawdę to nie o słowo chodzi, tylko o to, że człowiek się pogubił w życiu i zaczął pić wyjaśniała modelka.

Felicjańska tłumaczyła, że walki z chorobą nie ułatwiają funkcjonujące stereotypy i niewiedza o uzależnieniu.

Mechanizmy choroby powodują, że rękami i nogami bronimy się przed przyznaniem, że mamy problem. A przecież najważniejsze jest, aby przed samym sobą przyznać się, że to nie ja kieruję swoim życiem, lecz alkohol. Po tym przyznaniu może być już tylko łatwiej mówiła  Felicjańska zdradzając, że choroba stała się dla niej darem losu. Po co pijemy? Po to, żeby zapijać swoje nieumiejętności. Ale przecież nie jesteśmy jedną wielką nieumiejętnością. Jesteśmy zdolni, inteligentni, możemy być szczęśliwi, trzeba tylko dostrzec w sobie wartości i kochać siebie.

Uczestnicy spotkania usłyszeli także ważne słowa dotyczące terapii, która ma uczyć. Tego na czym polega choroba i nauczyć się na nią odporności, by nie sięgać po kieliszek.

Terapia to także nauka o nas samych. Nie krytykujmy innych, nie udzielajmy im rad. Trzeba mieć świadomość tego, że alkoholizm jest chorobą niezależną od człowieka. To choroba bardzo demokratyczna, może spotkać każdego. Zwłaszcza osoby wrażliwe, które nie wiedzą, jak żyć stwierdziła Felicjańska.

Organizatorem spotkania, które odbyło się w Centrum Organizacji Pozarządowych, był Klub Abstynenta "U przyjaciół".
16 komentarzy

Mk

Brak pracy, perspektyw na rozwój powoduje,ze bardzo wiele osób niegdyś aktywnych staje się alkoholikami i degeneruje się zdrowotnie i moralnie. Droga młodzieży póki jeszcze w was młody duch kończcie szkoły (wykształcenie , dobry zawód wszędzie są w cenie) i uciekajcie stąd! Szacunek dla tej Pani za otwartość i odwagę. Iluż to ludzi także wykształconych ludzi np. lekarzy, wykładowców, prawników, biznesmenów, duchownych ma taki właśnie problem. Na tym właśnie polega demokratyczny charakter tego nałogu.

1 1
ID:54767

Bogdan

Zapomniała dodać ,że znowu daje w rurę. Można to przeczytać w plotek.pl

1 1
ID:54769

????

@~Mk: zaPOmniano tu wymienić ,,widącej 'roli Ruchu saplonegokota (obecnie Twojego? Ruchu) -V kolumny PO -w rozPOwszechnianiu narkomanii i właśnie pijaństwa wśród młodzieży POd hasełkami ,,wolności' i ,,wlasnych wyborów' ...w normalnym kraju za taka propagandę już siedziałby w pierdlu ...

1 1
ID:54770

krzywy_zonkil

Nikt mi nie wmówi, że alkoholizm to choroba, żaden lekarz, żaden polityk czy tym bardziej alkoholik. Jeśli tak, to niech ci co tak twierdzą oprócz zwykłej składki zdrowotnej płacą dodatkowo jakieś 2,5-3% więcej właśnie na leczenie chorych na alkoholizm. Ciekawe ilu wtedy by było takich "mundrych", od jakiegoś czasu wmawia się nam, że alkoholizm czy narkomania to choroba, dla mnie to zwykły nałóg, a to z czego się bierze to już inna sprawa i odrębny temat do dyskusji. Podobnie należałoby zrobić z karą śmierci. Kończąc np.16 lat albo 18 i składając wniosek o dowód powinno się złożyć deklarację, czy jesteśmy za czy przeciw karze śmierci. I wtedy ci, co są przeciwni niech się składają na utrzymanie tych więźniów, którzy mogliby dostać karę śmierci, ale z racji jej nie wykonywania dostali "tylko" dożywocie. Jeśli ktoś kończy dany wiek i składa deklarację, że jest przeciwny karze śmierci ale jeszcze nie pracuje, to za niego płacą rodzice czy inni opiekunowie prawni.

1 1
ID:54771

$$$$

Jestem managerem w jednej z firm. Życie bardzo aktywne czasami na skraju wytrzymałości. Pęd, spłata kredytu we frankach, rodzina, 2 dzieci etc. Mimo, że nie jest łatwo cenię to co się stało w Polsce po 89 roku. Z tak zatęchłego kraju jakim była w czasach socjalizmu (szarym, biednym, zacofanym etc) stajemy się liczącym się europejskim graczem. Oczywiście wiele ale to wiele jest do zrobiebia, poprawienia etc. Czy jednak nie powinniśmy się cieszyć my Polacy, że nasz kraj się rozwija. No bo przecież rozwija??? Pytam bo coraz więcej czytam komentarzy niezadowolonych ludzi z sytuacji w Polsce. Po części to rozumiem ale czy jest aż tak fatalnie w naszej ojczyźnie, żeby za każdym razem ją oczerniać. Czuję się Polakiem, patriotą - kocham swój kraj. Boli mnie jak wielu z Was nie docenia swojej ojczyzny, za którą ginęły całe pokolenia a walka o niepodległość była sensem całego życia. Co mielibyście im do powiedzenia w czasach gdy możemy się w pełni cieszyć wolnością ... - mówię to do niektórych ...

1 1
ID:54775

fiskus

Polak pije, Polak pali to i budżet się nie zawali ....

1 1
ID:54776

Bogdan

@krzywy_zonkil:
A co z tobą zrobić? Do szkoły wysłać juz za późno . Na leczenie też.Kara.......ś..miechu

1 1
ID:54778

george best

Chyba lepiej sobie walnąć co wieczór jakiegoś whiskey niż iść do kościoła i patrzeć na te smutne mordy.A kto nie pije lekarze ,adwokaci i inni kto nie pije temu wątroba gnije.

1 1
ID:54784

george best

@~$$$$: zgadzam się z Tobą ,I tez cieszę się że nie ma w Polsce komunizmu ale pozostały jeszcze bakterie które chcą naet powrotu ..za komuny było lepiej .To zykli złodzieje i nie mówię tu tylko o politykach ale o pracownikach kto gdzie pracował coś wynosił .No to żyło im się lepiej Ci co narzekają to niedorajdy którym trzeba wszystko przynosić pod nos i tyle .A nawet jak mają to ciągle mało mało .Pazerność zazdrość i w niedzielę do kościółka .Pół mojej rodziny narzeka ale na dobra sprawę na chlebuś starcza .Patriota nie jestem ciesze się jednak że kiedy chodziłem do szkoły dzieciaki z klasy słuchali Limalh,Sandra czy Samantha Fox ja wychowywany byłem na Stons-ach ,Rammones,The Doors później były wyjazdy na Jarocin i coraz bardziej mieszkając teraz w Holandii nie szczycę się że pochodze z Polski .

1 1
ID:54785

$$$$

@~george best: Znów się Tobie pomieszało za dużo wątków i nie wiem co chciałeś przez to wszystko powiedzieć. Na razie wygląda to jak "paw" po niezłej balandze.

1 1
ID:54786

Wloclawianin

Brawo .Widac ze jedyny wloclawski Klub Abstynenta cos robi dla lokalnej spolecznosci .a co z innymi stowarzyszeniami ,cicho,a dotacje byly ,czyzby sami je skonsumowali. i gdzie tu logika

1 1
ID:54788

george best

@~$$$$: drugi wpis jest odpowiedzią dla Ciebie .Troszkę dymku i szklaneczka dobrego trunku nigdy nie powoduje pawia.Ale większośc jak nie p-adnie na mordę to pije do bólu.

1 1
ID:54789

zbuntowany_kaloryfer

- Czym się różni ryba-piła od Polaka?
- Tym, że ryba piła. A Polak pił, pije i pić będzie;))

1 1
ID:54792

????

@zbuntowany_kaloryfer: a taki spalonykociamber chce jeszcze Polaków namówić do ćpania ...bo to takie ,,trendy' ...a poza tym zachlanym i zaćpanym narodem łatwo manipulować ...i go okradać ...

1 1
ID:54795

george best

@~????: weź sobie zapal i odpręż się a póxniej pisz co chcesz.Jeszcze w życiu nie słyszałem aby ktoś po maryście zabił człowieka a po wódzie to normalka.

1 1
ID:54808

????

@~george best: masz parasol ? no to się trochę rozewrwij ....PO znieczuleniu ,,marychą' .

1 1
ID:54826


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA